10 راه برای افزایش قدرت سیستم دفاعی بدن
۲۵ آبان ۱۳۹۶

۱۰ راه برای افزایش قدرت سیستم دفاعی بدن

خواب با کیفیت بسیار اهمیت دارد، زیرا بدون آن برای بدن خود استراحت مناسبی قایل نشده اید. کار‌ها و گرفتاری‌های روزانه بار زیادی را به دستگاه ایمنی بدن تحمیل و آن را نیازمند استراحت می‌کند!


سیستم ایمنی بدن سپری است که از بدن در مقابل بیماری‌ها و عفونت‌ها حمایت می‌کند و زمانی که رو به ضعف می‌گذارد نسبت به بیماری‌ها آسیب‎پذیر می‌شوید. ولی متاسفانه بسیاری از ما به جای توجه محبت‎آمیز نسبت به آن (به منظور انجام وظیفه هرچه بهتر) با نادیده گرفتنش و با تغذیه بد، خواب ناکافی و با مصرف بیش از حد سیگار آن را به دست فراموشی می‌سپاریم. اما چگونه این سیستم را تقویت و حمایت کنیم؟ 

یافتن راه‌هایی برای از بین بردن استرس

آیا می‌دانید که استرس علاوه بر ریزش موی سر، باعث نابودی سیستم ایمنی بدن می‌شود؟ چون در حین استرس و اضطراب، هورمون استرس به نام کورتیزول دست به شورش می‌زند و علایمی‌ مثل مشکلات پوستی، سردرد، اسپاسم معده، مشکلات هضم و ...را ایجاد  می‌کند. به همین خاطر باید به طرقی مثل: خواب بیشتر، پیاده‎روی، اوقات فراغت بیشتر و حتی تثبیت بر نامه غذایی خود (و مثلا افزودن میزان ویتامین C) به رفع استرس بپردازید.

تغذیه درست

منظور از تغذیه درست، عبارت است از جایگزین کردن میوه و سبزیجات، غلات و حبوبات به جای هله‎هوله و شیرینی‎جات. در حالی که در مبحث مواد مغذی درشت‌مغذی مورد نیاز بدن (پروتئین،‌کربوهیدرات ‌ها و چربی‌ها) ما معمولا در دنیا حائز رتبه‌‌های بالاییم،‌ اما در زمینه مواد کم‎حجم مورد نیاز (ویتامین‌ها و مواد معدنی) جایگاه خوبی نداریم. این ویتامین‌ها و مواد معدنی نیاز اصلی هستند و بدون تلاش شما به خودی خود در بدن تولید نمی‌شوند. پس سعی کنید که میوه و سبزیجات بیشتری را در برنامه غذایی خود بگنجانید و از طعم و فواید مختلف آن‌ها لذت ببرید. 

مصرف ماست 

تغذیه درست یعنی مصرف کردن ماست، اما راستی چرا؟ چون ماست دارای همان باکتری‌هایی است که سیستم ایمنی نیازمندشان است و چنانچه از خوردن ماست خودداری کنیم، شاید این نوع باکتری به راحتی برای بدن تامین نشود.

یک جایگزین برای ماست،‌ نوعی قرص پروبیوتیک است که البته به اندازه ماست مغذی نیست (ماست سرشار از کلسیم است). 

خوردن قارچ

قارچ چون غنی از بتاگلوکان (ضد عفونت) است، به سیستم ایمنی بدن کمک شایانی می‌کند. 

خواب بیشتر

خواب با کیفیت بسیار اهمیت دارد، زیرا بدون آن برای بدن خود استراحت مناسبی قایل نشده اید. کار‌ها و گرفتاری‌های روزانه بار زیادی را به دستگاه ایمنی بدن تحمیل و آن را نیازمند استراحت می‌کند! درواقع در طول خواب، بدن فرصت پیدا می‌کند که به احیا و ترمیم زخم‌ها، و بافت‌ها بپردازد. پس اگر امکان خواب مناسب را برای بدن خود فراهم نکنید، به زوال زودهنگام آن کمک خواهید کرد. 

مصرف گلوتامین بیشتر

به منظور کارایی مناسب سلول‌های ایمنی بدن، وجود این آمینواسید ضروری‎است. این ماده را می‌توان در گوشت مرغ و گوساله‎‌های پرورش یافته در دل طبیعت پیدا کرد.

قرار گرفتن ساعاتی در مقابل نور خورشید

ویتامین «د» که به کمک آفتاب در بدن تولید می‌شود یکی از بهترین تقویت‎کننده‎‌های سیستم ایمنی بدن است و درست به دلیل اینکه به قدر کافی از طریق خوراکی‌ها تامین نمی‌شود، باید حتی‎المقدور به نور آفتاب متوسل شد (خب، بهانه جدیدی هم برای رفتن به ساحل پیدا کردید!).  

مصرف روزانه سیر

به توصیه‎ پزشکان، متخصصین سلامتی، تغذیه و رژیم غذایی، سیر را نه گاه‎به‎گاه، بلکه روز به روز مصرف کنید (این  ماده به راحتی به هر غذایی افزوده می‌شود). چون از جمله مواد نادری است که علاوه بر تقویت سیستم ایمنی بدن، خفاش‌ها را در هنگام شب از شما دور و با ویروس‌های آنفلوانزا و سرماخوردگی مبارزه می‌کند.  

استفاده از زنجبیل

این ماده را که با خاصیت ضدالتهابش هم می‌توان به غذا‌ها اضافه کرد و هم به چای، با از بین بردن باکتری‌ها و میکروب‌ها، دقیقا همان کمکی است که بدن محتاج آن است. 

نوشیدن آب فراوان

چون این سیستم در طول مدتی که در خوابیم میزان زیادی از ذخیره آب خود را از دست می‌دهد. روز خود را با آشامیدن آب آغاز و با آشامیدن آب به پایان ببرید (روزانه ۷-۵ لیوان).

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=13028

افزودن نظر