اگر چند روز است که اجابت مزاج نداشته‌اید، بخوانید!
۲۴ آبان ۱۳۹۶

اگر چند روز است که اجابت مزاج نداشته‌اید، بخوانید!

مایعات، خصوصا آب ساده، مدفوع را هرچه بیشتر نرم می‌کنند و خروج آن از دستگاه گوارش را راحت‌تر می‌سازند. در این حالت، استفاده از میوه‌های سرشار از فیبر (خصوصا سیب همراه با پوست) واقعا می‌تواند موثر باشد.


این‌که چند بار در روز یا هفته اجابت مزاج دارید، کاملا یک مساله شخصی است. با این‌حال، در یکی از نظرسنجی‌های اخیر با حضور بیش از ۲ هزار نفر، تقریبا نیمی از پاسخ‌دهندگان اعلام کرده‌اند که یک بار در روز اجابت مزاج دارند. البته بیشتر متخصصان می‌گویند که اجابت مزاج می‌تواند بین ۳ بار در روز تا ۳ بار در هفته متغیر باشد، اما همچنان در وضعیت سالم قرار می‌گیرد. اگر شما هم در اجابت مزاج مشکل دارید، می‌توانید از توصیه‌های دکتر دبورا فیشر، از اعضای انجمن بیماری‌های گوارشی آمریکا (AGA) استفاده کنید.

چند روز از آخرین اجابت مزاج می‌گذرد...

راه‌حل: تا جایی که می‌توانید، آب ساده بنوشید

مایعات، خصوصا آب ساده، مدفوع را هرچه بیشتر نرم می‌کنند و خروج آن از دستگاه گوارش را راحت‌تر می‌سازند. در این حالت، استفاده از میوه‌های سرشار از فیبر (خصوصا سیب همراه با پوست) واقعا می‌تواند موثر باشد. دلیلش این است که سیب دارای بافت زبر است و H۲O را به روده‌ها می‌رساند. به این نکته هم توجه داشته باشید که ورزش کردن می‌تواند به حرکت مدفوع در روده‌ها و دفع سریع‌تر آن کمک کند.

یک هفته از آخرین اجابت مزاج می‌گذرد...

راه‌حل: استفاده از داروهای بدون نسخه

«ترکیبات اسمزی» (osmotic agents) مانند فیبر که در داروهایی مانند میرالاکس مورد استفاده قرار می‌گیرند، مایعات و آب را از بافت‌های بدن می‌گیرند و به روده‌ها می‌رسانند. البته از آن‌جایی که این مایعات همراه با مدفوع از بدن خارج می‌شوند، شما همزمان با مصرف این داروها باید مقدار زیادی آب ساده بنوشید. مصرف این داروها باید با کمترین دوز شروع شود و در صورت لزوم، طبق دستورالعمل افزایش پیدا کند.

بیشتر از یک هفته از آخرین اجابت مزاج می‌گذرد...

راه‌حل: استفاده از داروهای قوی‌تر

در این حالت ممکن است به محرک‌ها و ملین‌های قوی‌تر مانند Dulcolax نیاز داشته باشید. این داروها، عضله‌های روده‌ها را به حرکت درمی‌آورند و از این طریق عمل می‌کنند. با این‌حال، بدن می‌تواند به چنین داروهایی وابسته شود و بعد از مدتی نتواند بدون کمک آن‌ها به فعالیت عادی خودش ادامه بدهد. بنابراین، بیش از چند هفته نباید از داروهای قوی برای درمان یبوست استفاده کرد.

بیشتر از ۳ هفته از آخرین اجابت مزاج می‌گذرد...

راه‌حل: مراجعه به پزشک

مشکل در این وضعیت به حالت مزمن رسیده است و باید توسط پزشک بررسی شود تا هرچه سریع‌تر درمان مناسب برای شما آغاز شود. در این حالت، بعضی از داروها مانند داروهای ضدافسردگی و داروهای فشار خون، یا عوامل دیگر مانند کم‌کاری تیروید یا مشکلات مغز و اعصاب، می‌توانند در تشدید مشکل نقش داشته باشند. 

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=13015

افزودن نظر