پروتئین را بین وعده‌های غذایی مصرف کنید
۲۳ آبان ۱۳۹۶

پروتئین را بین وعده‌های غذایی مصرف کنید

بیشتر مردم تمایل دارند به این‌که مقدار زیادی از محصولات پروتئینی را در ساعات پایانی شبانه‌روز و همراه با آخرین وعده غذایی اصلی، یعنی شام، مصرف کنند. با این‌حال، کار صحیح این است که پروتئین دریافتی را در طول روز پخش کنید و از مصرف مقدار پروتئین زیاد در ساعات پایانی شب خودداری کنید.


بازار پودرهای پروتئینی در دهه‌های اخیر شدیدا پُررونق بوده است و به نظر می‌رسد که نمی‌توان روند روبه‌رشد این محصولات را متوقف کرد. هنوز هم هستند افرادی که بدون ورزش کافی و منظم، برای خریدن پودرهای پروتئینی به فروشگاه‌های مختلف مراجعه می‌کنند. اما با این‌که فواید ناشی از رژیم غذایی غنی از پروتئین می‌تواند کاملا مستند باشد، هنوز هم مسائل گیج‌کننده‌ای درباره این ماده مغذی حیاتی وجود دارند.

درواقع، بسیاری از افراد همچنان نمی‌دانند که بهترین شیوه استفاده از پروتئین با هدف ارتقای سلامت، حفظ تناسب اندام و کمک به کاهش وزن چیست. برای مقابله با این آشفتگی‌ها و بسیاری از اشتباهات دیگر، از دکتر لیام ماهونی (متخصص تغذیه) درخواست کرده‌ایم که ما را در این زمینه راهنمایی کند.

باید: پروتئین را بین وعده‌های غذایی مصرف کنید

بیشتر مردم تمایل دارند به این‌که مقدار زیادی از محصولات پروتئینی را در ساعات پایانی شبانه‌روز و همراه با آخرین وعده غذایی اصلی، یعنی شام، مصرف کنند. با این‌حال، کار صحیح این است که پروتئین دریافتی را در طول روز پخش کنید و از مصرف مقدار پروتئین زیاد در ساعات پایانی شب خودداری کنید. پروتئین توصیه‌شده روزانه برای زنان ۴۵ گرم و برای مردان ۵۵ گرم است. بهترین حالت هم این است که این مقدار از پروتئین‌ها در بخش‌های مختلف روز مانند صبحانه، ناهار، شام و میان‌وعده‌ها پخش شوند. مصرف پروتئین به تنظیم هورمون‌های گرسنگی کمک می‌کند و شما را برای مدت‌زمان طولانی‌تری سیر نگه می‌دارد. پس با خوردن محصولات پروتئینی در طول روز و به ‌طور منظم (خصوصا شروع استفاده از آن‌ها در صبحانه) از میان‌وعده‌های غیرضروری و ناسالم دور می‌مانید و درنتیجه می‌توانید وزن خودتان را بهتر مدیریت کنید یا به رژیم کاهش وزن‌تان پایبند بمانید.

البته پس از تمرین‌های ورزشی، باید ۲۰ تا ۳۰ گرم پروتئین مرغوب و باکیفیت مصرف کنید و حتما این کار را طی ۳۰ دقیقه اولیه پس از پایان ورزش انجام بدهید. این کار، مواد مغذی لازم را به بدن شما می‌رساند و شروع فرآیند ترمیم را با موفقیت پیش می‌برد. همچنین التهاب ناشی از ورزش را کاهش می‌دهد و درنتیجه باعث می‌شود که شما بتوانید بیشتر و بهتر ورزش کنید.

باید: مقدار پروتئین مصرفی را درست انتخاب کنید

شاخص دریافت تغذیه‌ای (DRI) برای پروتئین به این ترتیب است: ۰.۸ گرم پروتئین به ازای هر کیلوگرم از وزن بدن. با این‌حال، میزان پروتئین مورد نیاز روزانه به عوامل دیگری مانند سن، سطح فعالیت بدنی و حجم توده‌های عضلانی ارتباط دارد. برای شروع، ابتدا این مقدار را به دست بیاورید که روزانه به چه میزان پروتئین نیازمند هستید. همچنین، کربوهیدرات و چربی دریافتی خودتان را بررسی کنید تا مطمئن شوید که براساس رژیم غذایی متعادلی تغذیه می‌کنید. اصلاح وعده‌های غذایی اصلی و میان‌وعده‌ها براساس این نکات به شما کمک می‌کند تا به اهداف اصلی خودتان برسید.

باید: از میان‌وعده‌های پروتئینی مرغوب استفاده کنید

برندهای مشهور همواره محصولات پروتئینی خودشان را طوری تبلیغ می‌کنند که گویا محصولی بهتر از آن‌ها در جهان وجود ندارد. با این‌حال، مصرف‌کنندگان باید انتخاب‌های خودشان در زمینه وعده‌های غذایی اصلی و میان‌وعده‌ها را براساس محصولات طبیعی پیش ببرند و به این محصولات امیدوار نباشند. پس اگر برند شکلات محبوب‌تان، محصول جدیدی در رده محصولات پروتئینی به فروش می‌رساند، نباید سریعا از این محصول استفاده کنید. انتخاب میان‌وعده‌های پروتئینی باید براساس استانداردهای صحیح، دقت به مواد تشکیل‌دهنده و نیازهای فردی انجام بگیرد. 

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=13009

پیشنهاد سلامتیسم

افزودن نظر