زنان، بیشتر اضطراب را تجربه می‌کنند/ آشنایی با اختلال اضطرابی
۲۳ آبان ۱۳۹۶

زنان، بیشتر اضطراب را تجربه می‌کنند/ آشنایی با اختلال اضطرابی

آمارها نشان می‌دهند که میزان شیوع اختلال اضطرابی در میان زنان ۳۳ درصد و در میان مردان نیز ۲۲ درصد است. به‌گفته محققان، شیوع بیشتر اختلال اضطرابی در میان زنان به تفاوت‌های آنان از نظر ساختار شیمیایی مغز ارتباط دارد.


امروزه بخش قابل توجهی از مردم، تصورات نادرستی درباره اختلال اضطرابی دارند و بسیاری از حالت‌ها مانند نگرانی و اضطراب عادی پس از لغو شدن سفر با هواپیما را در گروه واکنش‌های ناشی از همین بیماری قرار می‌دهند. با این ‌حال، اختلال اضطرابی یک بیماری واقعی است که زندگی عادی را سخت می‌کند و حتما به مداخله پزشک نیاز دارد. در ادامه با نکات کلیدی درباره اضطراب و اختلال اضطرابی آشنا می‌شویم.

اضطراب بسیار شایع است

متخصصان حوزه سلامت روان می‌گویند که بسیاری از مراجعه‌کنندگان و بیماران‌شان واقعا اضطراب دارند، اما اختلال اضطرابی فقط در میان یک‌دهم آنان قطعی است. درواقع، بعضی از انسان‌ها ذاتا طوری متولد شده‌اند که نسبت به دیگران اضطراب بیشتری را تجربه می‌کنند. به همین دلیل، بعضی از متخصصان معتقدند که اضطراب را باید یک مولفه ژنتیکی دانست.

اضطراب اغلب با بروز علائم فیزیکی همراه است

بسیاری از افراد مضطرب به متخصصان قلب، متخصصان مغز و اعصاب، متخصصان گوارش و... مراجعه می‌کنند و هر کدام از متخصصان این حوزه‌ها نیز تلاش می‌کنند که علت علائم فیزیکی مراجعه‌کنندگان را پیدا کنند. با این‌ حال، همین افراد بعد از مراجعه به متخصصان حوزه سلامت روان متوجه می‌شوند که فقط اضطراب دارند و به بیماری‌های دیگر مبتلا نیستند.

علائم رایج این حالت عبارت‌اند از ضربان قلب تند، درد در قفسه سینه، تعریق بیش از حد، خشکی دهان، سرگیجه، اختلال در بلعیدن، تنفس سخت و لرزش دست.

اضطراب قابل درمان است

اگر شما به همه علائم بالا نیز مبتلا باشید، ‌نباید فکر کنید که اضطراب درمان‌پذیر نیست. شما می‌توانید به متخصصان حوزه سلامت روان و خصوصا درمانگران رفتاری-شناختی مراجعه کنید. پزشکان می‌توانند در صورت لزوم، داروهای مناسب را نیز برای شما تجویز کنند. با این‌ حال، فراموش نکنید که داروها علی‌رغم موثر بودن، باز هم نمی‌توانند فواید درمان‌های رفتاری-شناختی را در درازمدت داشته باشند.

زنان بیشتر اضطراب را تجربه می‌کنند

آمارها نشان می‌دهند که میزان شیوع اختلال اضطرابی در میان زنان ۳۳ درصد و در میان مردان نیز ۲۲ درصد است. به‌گفته محققان، شیوع بیشتر اختلال اضطرابی در میان زنان به تفاوت‌های آنان از نظر ساختار شیمیایی مغز ارتباط دارد. به‌ علاوه، تغییرات هورمونی خاصی که زنان تجربه می‌کنند،‌ عامل دیگری است که شرایط آنان را نسبت به مردان تغییر می‌دهد. این نکته را هم باید در نظر داشت که زنان اساسا خودشان را بیشتر از مردان نسبت به خوش‌بختی و تندرستی اعضای خانواده مسئول می‌دانند. بخشی از این مساله به بیولوژی زنان و بخشی دیگر از آن نیز به نوع پرورش زنان در فرهنگ‌های مختلف بستگی دارد.

اضطراب اغلب در اوقات صبح بدتر است

افراد مضطرب یا مبتلا به اختلال اضطرابی،‌ اساسا اضطراب را در اوقات صبح بیشتر و شدیدتر تجربه می‌کنند. محققان می‌گویند که این مساله می‌تواند به افزایش سطح کورتیزول (هورمون استرس) در ساعات صبح یا بیدار شدن ناگهانی در صبح ربط داشته باشد. با این‌ حال، ‌متخصصان توصیه می‌کنند که در صورت مواجهه با اضطراب شدید در ساعات صبح نباید در رخت خواب دراز بکشید و در واقع باید هرچه سریع‌تر روز خودتان را شروع کنید. بعضی از یافته‌های علمی نشان می‌دهند که در حالت درازکش و خوابیده، افکار منفی بیشتر در ذهن انسان‌ها رسوخ می‌کنند. چند راه مناسب برای شروع روز با اضطراب کمتر به ترتیب زیر هستند:

-        همیشه صبحانه بخورید؛ کربوهیدرات‌های آهسته‌هضم واقعا گزینه مناسبی در این شرایط به‌شمار می‌روند.

-        موز بخورید؛ افراد مضطرب با مبتلا به اختلال اضطرابی معمولا صبح‌ها با مشکل در بلعیدن مواجه می‌شوند. موز می‌تواند این مشکل را برای آنان برطرف کند.

-        استفاده از محرک‌هایی مانند مانند کافئین و سیگار را به حداقل برسانید. 

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=13008

افزودن نظر