درپوش حمام، بیمارمان می‌کند!
۲۳ آبان ۱۳۹۶

درپوش حمام، بیمارمان می‌کند!

محیط درون حمام اساسا گرم و مرطوب است و همچنین با زباله‌هایی مانند ذرات باقی‌مانده از پوست و مو اشباع می‌شود. بنابراین، حمام را می‌توان یکی از بهترین مکان‌ها برای زندگی میکروب‌ها دانست.


آیا شما هم درپوش و دریچه تخلیه آب حمام را سال به سال بررسی نمی‌کنید و فکر می‌کنید که این قسمت از خانه هیچ اهمیتی ندارد یا نمی‌تواند برای شما مشکل‌ساز شود؟ اگر پاسخ شما به این سوالات مثبت است، پس وقتش رسیده که درپوش و دریچه تخلیه آب حمام را برای حفظ سلامتی خودتان بررسی کنید!

محققان دانشگاه انگلیای شرقی در مطالعه اخیرشان به این یافته رسیده‌اند که تمیز کردن و پاک‌سازی دریچه تخلیه آب حمام و درپوش آن، و همچنین بیرون آوردن موهای گیرکرده در این دریچه از ضرورت و اهمیت خاصی برخوردار است. بررسی‌های آنان نشان می‌دهد که تقریبا هیچ فردی به این نکته توجه ندارد، در حالی که نباید این مساله را بی‌اهمیت تلقی کرد.

طبق یافته‌های این مطالعه، مساله فقط این نیست که تجمع موها، خرده‌صابون‌ها، انواع آلودگی‌ها و... به گرفتگی دریچه تخلیه آب حمام منجر می‌شود. درواقع، چنین وضعیتی می‌تواند زمینه کاملا مستعد و بی‌نظیری را برای شکل‌گیری و رشد باکتری‌های خطرناک در دریچه تخلیه آب حمام و درپوش آن فراهم کند.

وقتی که آب در این دریچه جاری می‌شود، این باکتری‌ها می‌توانند به درون حمام رخنه برگردند یا حتی با پوست شما درحین شست‌وشو تماس پیدا کنند. نکته دیگر این‌که همین مشکل می‌تواند برای دریچه سینک ظرف‌شویی اتفاق بیفتد و در صورت بازگشت باکتری‌ها به درون سینک، مواد غذایی یا دست‌های شما را آلوده کند.

محققان می‌گویند: «محیط درون حمام اساسا گرم و مرطوب است و همچنین با زباله‌هایی مانند ذرات باقی‌مانده از پوست و مو اشباع می‌شود. بنابراین، حمام را می‌توان یکی از بهترین مکان‌ها برای زندگی میکروب‌ها دانست. به همین دلیل، دریچه تخلیه آب در حمام، چه در خانه و چه در محیط‌های دیگر مانند بیمارستان‌ها، اساسا پیامدهای ناگواری را برای سلامتی افراد در پی دارد و می‌تواند به گسترش بیماری‌ها منجر شود. 

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=13007

افزودن نظر