اگر خمیردندان در دسترس‌مان نبود چکار کنیم؟/ آشنایی با پاک‌کننده های طبیعی دندان
۲۲ آبان ۱۳۹۶

اگر خمیردندان در دسترس‌مان نبود چکار کنیم؟/ آشنایی با پاک‌کننده های طبیعی دندان

این یکی از پرطرفدارترین و متداول‌ترین جایگزین‌های خمیردندان است. مثل نمک دریا، می‌توانید مسواک‌تان را به طور عادی درون جوش‌شیرین بزنید و یا اول آن را درون آب حل کنید و بعد استفاده کنید.


با تولیدات انبوه خمیردندان‌های مختلف و متفاوت برای فروش، سایر پاک‌کننده‌های طبیعی دهان و دندان طرفدار زیادی ندارند و سالیان سال است که مواد ساده و طبیعی جای خود را به بازار داغ فرآورده‌های زیبایی، تجاری و صنعتی داده‌اند. اما درست مثل سایر محصولات بازرگانی، خمیر دندان هم از این قاعده مستثنی نیست. خمیر‌دندان از ترکیبات شیمیایی تشکیل شده ‌است که مصرف برخی از آن‌ها می‌تواند سوال برانگیز باشد و شاید ایده بدی نباشد که هر از گاهی به جای آن از پاک‌کننده‌های طبیعی استفاده کنیم. بد نیست در ابتدا نگاهی سطحی به ترکیبات تشکیل دهنده خمیردندان بی‌اندازیم و ببینیم چرا بعضی اوقات استفاده از آن سوال برانگیز خواهد بود.

فلوراید

در حالی که فلوراید ترکیبی است که مانع از پوسیدگی دندان می‌شود اما در بعضی موارد آن‌طور که باید عمل نمی‌کند و حتی می‌تواند برای بدن بسیار سمی و مضر باشد. در حقیقت، اگر شما جز آن دسته از افرادی هستید که دچار جوش‌های اطراف ناحیه دهان و چانه شده‌اید، فلوراید درون خمیردندان‌تان می‌تواند دلیل ایجاد این جوش‌ها باشد. به همین دلیل استفاده از خمیر‌دندان‌های فاقد فلوراید متداول شده است اما متاسفانه ‌ فلوراید موجود در خمیر دندان تنها ترکیبی نیست که شما باید از مصرف آن بپرهیزید.

دی‌اکسید تیتانیوم

نگرانی‌هایی وجود دارد که مصرف دی‌اکسید تیتانیوم می‌تواند سرطان‌زا باشد. مشکل اصلی از جایی شروع می‌شود که نانو ذرات‌های دی‌اکسید تیتانیوم می‌توانند از طریق دهان جذب بدن شوند و با سمی کردن سلول‌ها به بدن آسیب جدی برسانند.

گلیسیرین

گلیسیرین ماده‌ای است که تقریبا در تمامی انواع خمیردندان‌ها یافت می‌شود (حتی نوع طبیعی آن). گلیسیرین به خمیردندان کمک می‌کند تا حالت خمیری و چسبناک خود را حفظ کند و از خشک شدن آن جلوگیری می‌کند.

سولفات لوریل سدیم

این همان ماده‌ای است که باعث حالت فومی یا کف‌دار خمیر دندان می‌شود. اما سولفات لوریل سدیم هم ماده‌ی شیمیایی قوی است که به طور طبیعی و ذاتی متعلق به بدن ما نیست و می‌تواند عوارض جانبی خاص خود را داشته باشد.

شیرین‌کننده‌های طبیعی

بیشتر ما سعی می‌کنیم از مصرف شیرین‌کننده‌های شیمیایی و غیر طبیعی مثل سوربیتول و ساخارین اجتناب کنیم. اما متاسفانه در تولید بیشتر خمیر‌دندان‌ها از این شیرین‌کننده‌های شیمیایی استفاده می‌شود.

و اما پاک‌کننده‌های طبیعی و جایگزین خمیردندان‌های تجاری کدامند؟

نمک دریایی

چه چیزی بهتر و طبیعی‌تر از نمک دریایی؟ استفاده از این پاک‌کننده بسیار ساده و آسان است. کافی است مسواک‌تان را به مقداری نمک‌دریایی آغشته کنید و مثل همیشه و به صورت عادی مسواک بزنید. به دلیل بافت خاص نمک اگر نگران ساییدگی و یا خراش دهان و دندان‌های‌تان هستید می‌توانید اول نمک را در کمی آب حل کنید و مسواک‌تان را درون محلول آب و نمک فرو کنید و بعد مسواک بزنید.

جوش شیرین

این یکی از پرطرفدارترین و متداول‌ترین جایگزین‌های خمیردندان است. مثل نمک دریا، می‌توانید مسواک‌تان را به طور عادی درون جوش‌شیرین بزنید و یا اول آن را درون آب حل کنید و بعد استفاده کنید. بسیاری از مردم با استفاده از جوش‌شیرین خمیر‌دندانی خانگی و طبیعی درست می‌کنند. می‌توانید با استفاده از چند قطره روغن عصاره‌ی نعناع به دهان‌تان حس یک نعناع تازه و خنک را القا کنید.

آب‌اکسیژنه

آب‌اکسیژنه به دلیل خواص ویژه خود در تمیز و سفید نگه داشتن دندان‌ها بسیار شناخته شده است به همین دلیل می‌توانید از آن به عنوان یک جایگزین مناسب خمیردندان استفاده کنید. مسواک خود را درون آب‌اکسیژنه فرو کنید و بعد در ترکیبی از ۵۰/۵۰ جوش شیرین و نمک دریا بزنید.

روغن نارگیل

روغن نارگیل یک جایگزین مناسب طبیعی است. چرا؟ این روغن حاوی ترکیبات ضدقارچی و آنتی‌باکتریالی است که برای تمیزی دهان و دندان بسیار ساده و در دسترس و قابل تهیه خواهد بود.

مسواک زدن با آب خالص

می‌توانید تنها مسواک خود را به کمی آب آغشته کنید و دندان‌های‌تان را تمیز کنید. درست است که بدین شکل دهان‌تان با طعم نعناع یا غیره معطر نخواهد شد اما بسیاری معتقدند برای پاکیزگی دندان‌ها تنها مسواک و آب کافی است.

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=13002

پیشنهاد سلامتیسم

افزودن نظر