وقتی تخم‌مرغ می‌خوریم، چه اتفاقی برای بدن می‌افتد؟!
۲۲ آبان ۱۳۹۶

وقتی تخم‌مرغ می‌خوریم، چه اتفاقی برای بدن می‌افتد؟!

 محققان می‌گویند که هر عدد تخم‌مرغ بزرگ ۲۱۲ میلی‌گرم کلسترول دارد، اما معنایش این نیست که کلسترول بد خون را بالا می‌برد. درواقع، تخم‌مرغ این توانایی را دارد که سطح کلسترول خوب خون را افزایش بدهد و سطح کلسترول بد خون را پایین بیاورد. 


فراتر از این‌که تخم‌مرغ به‌راحتی پروتئین دریافتی روزانه را بیشتر می‌کند، مصرف آن اساسا سلامت عمومی را ارتقا می‌دهد. تخم‌مرغ سرشار از اسیدهای آمینه، آنتی‌اکسیدان‌ها و چربی‌های سالم است. مصرف نکردن زرده تخم‌مرغ نیز کار اشتباهی است، چون شما را از دریافت ماده مغذی مهمی به نام کولین محروم می‌کند. در ادامه این مطلب با مهم‌ترین فواید تخم‌مرغ آشنا می‌شویم.

ارتقای سیستم ایمنی

اگر می‌خواهید دائما به بیماری‌ها، عفونت‌ها و ویروس‌ها مبتلا نشوید، روزانه ۱ تا ۲ عدد تخم‌مرغ بخورید. هر عدد تخم‌مرغ بزرگ تقریبا ۲۲ درصد از نیاز روزانه بدن به سلنیوم را تامین می‌کند که دو فایده مهم دارد: تقویت سیستم ایمنی و تنظیم هورمون‌های تیروئید. به همین دلیل است که کودکان باید تخم‌مرغ بخورند. درواقع، اگر سلنیوم کافی به بدن کودکان و نوجوانان نرسد، آنان به بیماری‌های استخوانی و مفصلی مبتلا می‌شوند.

ارتقای سطح کلسترول خوب

محققان می‌گویند که هر عدد تخم‌مرغ بزرگ ۲۱۲ میلی‌گرم کلسترول دارد، اما معنایش این نیست که کلسترول بد خون را بالا می‌برد. درواقع، تخم‌مرغ این توانایی را دارد که سطح کلسترول خوب خون (HDL) را افزایش بدهد و سطح کلسترول بد خون (LDL) را پایین بیاورد.

کاهش خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی

مصرف تخم‌مرغ نه‌تنها خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی-عروقی را افزایش نمی‌دهد، بلکه واقعا می‌تواند این خطر را کم کند. دلیلش این است که افزایش کلسترول HDL در اثر مصرف تخم‌مرغ، چسبیدن مولکول‌های چربی کلسترول LDL به دیواره‌های عروقی را مهار می‌کند و مانع از ابتلا به تصلب شرایین می‌شود. محققان می‌گویند که حتی اگر مصرف تخم‌مرغ به افزایش کلسترول LDL در بعضی از افراد منجر شود، این ذرات به تکه‌های درشت‌تر تبدیل می‌شوند و درنتیجه باز هم خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی کاهش می‌یابد.

ارتقای کیفیت پوست و مو

ویتامین‌های B-complex برای داشتن موها، پوست، چشم‌ها و کبد سالم ضروری هستند. خوش‌بختانه، تخم‌مرغ حاوی ویتامین‌های B۲، B۵ و ویتامین B۱۲ است که علاوه بر ارتقای کیفیت پوست و مو، عملکرد سیستم عصبی را هم تقویت می‌کنند. این ویتامین‌ها برای بهبودی خلق‌وخو نیز موثر هستند.

محافظت از مغز

تخم‌مرغ، یکی از غذاهای مفید برای مغز است. بخش اصلی این فایده به نوعی ماده مغذی ضروری به‌نام کولین برمی‌گردد. این ماده، یکی از ترکیب‌های ضروری برای غشاهای سلولی است و باید برای سنتز نوع انتقال‌دهنده عصبی به‌نام استیل‌کولین به بدن برسد. مطالعات نشان داده‌اند که کمبود کولین در بدن با ابتلا به اختلالات عصب‌شناختی و تضعیف عملکرد شناختی مرتبط است.

کاهش استرس و اضطراب

تخم‌مرغ حاوی ۹ نوع اسید آمینه است و کمبود این ترکیبات در بدن می‌تواند با اثرات مخرب بر سلامت روانی همراه باشد. یکی از مطالعات منتشرشده در Proceedings of the National Academy of Sciences نشان می‌دهد که اضافه کردن ترکیب لیزین به رژیم غذایی افراد، میزان سروتونین را دستگاه عصبی تنظیم می‌کند و درنتیجه سطح استرس و اضطراب را به‌طور قابل توجهی در آنان کاهش می‌دهد. 

ارتقای سلامت استخوان‌ها و دندان‌ها

تخم‌مرغ، یکی از معدود منابع طبیعی برای دریافت ویتامین D است، درحالی که رساندن این ویتامین به بدن برای سلامت استخوان‌ها و دندان‌ها و همچنین تقویت آن‌ها ضرورت دارد. البته این کار عمدتا به‌واسطه کلسیم انجام می‌گیرد. بنابراین، در کنار اضافه کردن تخم‌مرغ به رژیم غذایی، میزان کلسیم دریافتی را هم افزایش بدهید. 

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=12999

افزودن نظر