نمک هیمالیا یا نمک صورتی، تفاوت چندانی با سایر نمک‌ها ندارد/ نمک هیمالیا هم فشار خون را بالا می‌برد!
۲۲ آبان ۱۳۹۶

نمک هیمالیا یا نمک صورتی، تفاوت چندانی با سایر نمک‌ها ندارد/ نمک هیمالیا هم فشار خون را بالا می‌برد!

علی‌رغم اصرار افراد بر «طبیعی» بودن نمک هیمالیا، حقیقت این است که نمک دریایی، نمک ارگانیک، نمک معمولی، نمک هیمالیا یا هر نمک دیگری، حاوی ترکیبات شیمیایی مشابه و سدیم کلراید است.


نمک صورتی هیمالیا در بسیاری از نقاط جهان به‌عنوان یکی از چاشنی‌های سالم و خاص تبلیغ می‌شود که می‌تواند فشار خون را کاهش بدهد، گردش خون را تقویت کند و عمل سم‌زدایی را برای بدن به انجام برساند. با این‌حال، آیا نمک صورتی هیمالیا واقعا دارای چنین ویژگی‌هایی است؟

آیا نمک صورتی هیمالیا واقعا جایگزین بهتری برای نمک‌های معمولی است؟

طرفداران و البته تولیدکنندگان و فروشندگان نمک صورتی هیمالیا، از اصطلاحاتی مانند «دست‌چین‌شده»، «فرآوری‌نشده» و «طبیعی» برای توصیف این محصو ل استفاده می‌کنند تا این مساله را ثابت کنند که نمک صورتی هیمالیا دارای کیفیتی بسیار بالاتر نسبت به نمک‌های معمولی است. با این‌حال، تفاوت این دو نوع نمک از منظر ترکیبات شیمیایی واقعا ناچیز و حداقلی محسوب می‌شود. علی‌رغم اصرار افراد بر «طبیعی» بودن نمک هیمالیا، حقیقت این است که نمک دریایی، نمک ارگانیک، نمک معمولی، نمک هیمالیا یا هر نمک دیگری، حاوی ترکیبات شیمیایی مشابه و سدیم کلراید است. مجله مشهور Which در سال ۲۰۱۱، مطالعه‌ای را منتشر کرد که مقایسه‌ای را میان سدیم کلراید موجود در نمک‌های معمولی و نمک‌های دیگر نشان می‌داد. طبق این مطالعه، همه این نمک‌ها حاوی مقادیر مشابهی از سدیم کلراید هستند. با این‌حال، ۳۹ درصد از افرادی که نمک دریایی یا نمک صورتی هیمالیا را خریداری می‌کنند، هنوز هم باور دارند که این نمک نسبت به نمک‌های معمولی سالم‌تر است.

آیا نمک صورتی هیمالیا حاوی مقادیر بالای املاح نیست؟

نمک صورتی هیمالیا به‌عنوان نمکی که خاصیت‌های غذایی سرشاری دارد، شدیدا تبلیغ می‌شود و بسیاری از افراد ادعا می‌کنند که این نمک حاوی ۸۴ نوع املاح است. حتی اگر چنین چیزی حقیقت داشته باشد (ولی شواهد علمی از چنین حقیقتی واقعا دور هستند)، ۹۸ تا ۱۰۰ درصد از همه نمک‌ها، از جمله همین نمک صورتی هیمالیا، فقط سدیم کلراید دارد. فقط بین ۰.۱ تا ۲ درصد از این نمک‌ها حاوی مقادیر بسیار ناچیزی از املاح هستند؛ آن‌قدر ناچیز که اساسا فایده‌ای برای سلامتی ندارند. این درحالی است که مواد غذایی دیگر، خصوصا میوه‌ها و سبزی‌ها، حاوی این ترکیبات مهم هستند.

با ادعاهای اساسی درباره نمک صورتی هیمالیا چه کنیم؟

ادعاهای اساسی درباره نمک صورتی هیمالیا عبارت‌اند از پایین آوردن فشار خون، کمک به کاهش وزن، برقراری تعادل هورمونی، ارتقای گردش خون و سم‌زدایی از بدن. با این‌حال، محققان تاکید می‌کنند که همه این ادعاها بی‌اساس هستند و بر هیچ گونه مدرک علمی و معتبری استوار نشده‌اند.

آیا باید به خریدن نمک صورتی هیمالیا ادامه بدهیم؟

هیچ گونه مدرک علمی و معتبری ثابت نمی‌کند که استفاده از نمک صورتی هیمالیا به‌جای نمک سفید معمولی به تقویت و بهبود سلامتی بدن از منظرهای مختلف منجر می‌شود. بنابراین، هیچ دلیلی ندارد که به خریدن نمک صورتی هیمالیا ادامه بدهید. میزان مجاز استفاده از نمک صورتی هیمالیا نیز با نمک‌های دیگر هیچ تفاوتی ندارد و زیاده‌روی در مصرف آن به‌راحتی شما را در معرض خطر ابتلا به بیماری فشار خون بالا قرار می‌دهد. 

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=12997

افزودن نظر