اگر دیابت نوع 1 دارید، این موارد را رعایت کنید!
۲۲ آبان ۱۳۹۶

اگر دیابت نوع ۱ دارید، این موارد را رعایت کنید!

افراد مبتلا به بیماری دیابت نوع ۲ بعضا می‌توانند از ترکیب رژیم غذایی و ورزش منظم به‌عنوان درمان استفاده کنند، اما افراد مبتلا به بیماری دیابت نوع ۱ همواره باید استفاده از انسولین تزریقی را در کنار رژیم غذایی سالم و برنامه ورزشی منظم جدی بگیرند.


در مدیریت بیماری دیابت، ۴ حیطه دارای بیشترین و مهم‌ترین تاثیر هستند:

-        تغذیه و عادت‌های غذایی مطلوب

-        تناسب اندام و ورزش کردن

-        انتخاب‌های صحیح در سبک زندگی و مقابله صحیح با استرس

-        استفاده صحیح از انسولین به مقدار کافی

تغذیه و عادت‌های غذایی مطلوب

مواد غذایی (عمدتا کربوهیدرات‌ها)، یکی از مهم‌ترین تاثیرات را بر سطح قند خون در افراد مبتلا به بیماری دیابت به‌جا می‌گذارند. با این‌ حال، امروزه توصیه‌های اساسی در استفاده از قندهای افزودنی برای افراد مبتلا به بیماری دیابت تغییر کرده است. درواقع،‌ این توصیه‌ها از ممنوعیت‌های مطلق در مصرف مواد قندی به مجاز دانستن مقادیر بسیار کمی از قند در یک رژیم غذایی سالم و استاندارد رسیده‌اند. البته رعایت اصولی مانند استفاده از مقادیر کافی و استفاده از مواد غذایی مشخص واقعا برای این بیماران ضروری است. همچنین، رژیم‌های غذایی برای این بیماران باید توسط متخصصان تعیین شوند.

افراد مبتلا به بیماری دیابت نوع ۲ بعضا می‌توانند از ترکیب رژیم غذایی و ورزش منظم به‌عنوان درمان استفاده کنند، اما افراد مبتلا به بیماری دیابت نوع ۱ همواره باید استفاده از انسولین تزریقی را در کنار رژیم غذایی سالم و برنامه ورزشی منظم جدی بگیرند.

اهداف مهم در مدیریت غذایی

مساله اصلی در این زمینه به نوع برنامه غذایی انتخاب‌شده برنمی‌گردد، بلکه اهداف اصلی در رژیم‌های غذایی مهم هستند. بنابراین، رژیم غذایی انتخاب‌شده باید همه این اهداف مهم را برآورده کند:

-        برقراری تعادل در سطح انسولین و متعادل نگه داشتن کربوهیدرات، با هدف حفظ قند خون در محدوده عادی

-        کمک به حفظ وزن در محدوده عادی و طبیعی

-        حفظ چربی‌های خون (کلسترول و تری‌گلیسیرید) و لیپوپروتئین‌ها (HDL و LDL) در سطح مطلوب

-        پیشگیری از بالا رفتن فشار خون

-        ارتقای سلامت عمومی در کنار استفاده از بهترین تغذیه ممکن

-        کمک به جلوگیری از مواجهه با عارضه‌های ناشی از دیابت در درازمدت

-        کمک به رشد طبیعی و تکامل مطلوب در کودکان

-        کمک به پیشگیری از ابتلا به هایپوگلایسمی شدید

از آن‌جایی که خوردن کربوهیدرات‌ها با افزایش دادن سطح قند خون همراه است، رژیم غذایی انتخاب‌شده باید کربوهیدرات‌های مصرفی را کنترل کند و در کنار استفاده از انسولین قرار بگیرد. همچنین، برای افزایش اثربخشی در این رویکرد، بیماران باید دقت کردن به برچسب‌های غذایی را جدی بگیرند و میزان کربوهیدرات دریافتی را با دقت بررسی کنند. دوز لازم انسولین به‌ازای هر گرم کربوهیدرات، توسط پزشکان مختلف یا متخصصان تغذیه تعیین می‌شود. بسیاری از بیماران، این روش درمانی را ترجیح می‌دهند، چون آزادی و انعطاف‌پذیری بیشتری را در انتخاب‌های غذایی به آنان می‌دهد.

تناسب اندام و ورزش

بسیاری از افرادی که بیماری دیابت را به نحو عالی کنترل می‌کنند، آنانی هستند که از تناسب اندام مطلوب برخوردارند و به‌طور منظم نیز ورزش می‌کنند. این‌که چرا ورزش کردن دارای اهمیت ویژه‌ای برای افراد مبتلا به بیماری دیابت است، دلایل بسیار زیادی دارد. مهم‌ترین این دلایل به ترتیب زیر هستند:

-        پایین آوردن سطح قند خون

-        کمک به بهبودی حس و حال

-        کمک به حفظ وزن در محدوده سالم و عادی

-        کمک به متعادل کردن ضربان قلب و پایین آوردن فشار خون

-        کمک به حفظ چربی‌های خون در محدوده طبیعی

-        ارتقای حساسیت به انسولین

-        کمک به حفظ گردش خون طبیعی و لازم در پاها

البته پیشگیری از اُفت قند خون درحین ورزش کردن از اهمیت خاصی برخوردار است. بنابراین، سطح قند خون را قبل از ورزش، درحین آن و بعد از پایان ورزش بررسی کنید. 

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=12996

پیشنهاد سلامتیسم

افزودن نظر