نقش تغذیه در کاهش خستگی و استرس کاری
۲۱ آبان ۱۳۹۶

نقش تغذیه در کاهش خستگی و استرس کاری

به لحاظ روانی، خستگی، بیماری و ناتوانی، نوعی خلأ هستند و این امکان وجوددارد که در درون هر یک ما شکل گیرند. معمولاً افراد در مقابله با این خلأها و البته برای پرکردن آنها،‌ به خوردن پناه می‌برند.


همه ما می‌دانیم که سلامت جسم در گرو تغذیه سالم است. اگر شکل تغذیه شما اصولی و صحیح باشد، معمولاً بیماری‌های قلبی و عروقی نیز کمتر به سراغتان خواهد آمد. اما آیا تا به حال به این قضیه فکر کرده‌اید که نحوه تغذیه می‌تواند بر سلامت روحی و روانی شما نیز تأثیرگزار باشد؟  

درمان اضطراب، افسردگی و فرسودگی شغلی، به کمک یک تغذیه مناسب:

معمولاً روان‌پزشکان برای افرادی که به یک چنین بیماری‌های روحی و روانی مبتلا هستند، داروهای ضد افسردگی تجویز می‌کنند. اما این قبیل داروها غالبا در ۶۰ درصد موارد مؤثر هستند. اخیراً محققان به این نتیجه رسیده‌اند که موادغذایی مصرفی بیمار نیز می‌تواند در درمان بیماری او سهیم باشد. ویتامین‌ B، ویتامین C، آهن، منیزیم و... نقش تعیین کننده‌ای در بهبود وضعیت انتقال دهنده‌های عصبی ایفا می‌کنند. درحقیقت با مصرف این مواد، تعداد و کیفیت نورون‌ها یا همان انتقال دهنده‌های عصبی مغز بیشتر می‌شود. به این ترتیب با تغییر برنامه غذایی، سوخت و ساز مغز به شکل چشمگیری بالا می‌رود.

پس اگر تغذیه خود را بهبود دهید، بدنتان در برابر خستگی و استرس ناشی از کار روزانه مقاوم تر خواهد شد. به عنوان مثال منیزیم از آن دسته مواد آرام بخشی است که استرس را نیز کاهش می‌دهد.  

معمولاً روانپزشک برای اندازه‌گیری ویتامین‌ها و اسیدهای چرب موجود در خون بیمار، یک آزمایش خون کلی را تجویز می‌کند تا کمبود این مواد یا عدم تعادل آنها در خون بیمار مشخص شود. اما از آنجا که این آزمایش معمولا مقرون به صرفه نیست، پزشک با پرسیدن سؤال‌هایی در خصوص عادات غذایی بیمار، کاملا متوجه خواهد شد که چه موادی در خون او کم است یا چه موادی به میزان زیاد در خون او موجود است که در صورت کمبود، معمولا مکمل‌های غذایی تجویز می‌شود. این حالت و به ویژه فقر آهن، در میان زنانی که در سن باروری هستند، بیشتر مشاهده‌ می‌شود.

به لحاظ روانی، خستگی، بیماری و ناتوانی، نوعی خلأ هستند و این امکان وجود دارد که در درون هر یک از ما شکل گیرند. معمولا افراد در مقابله با این خلأها و البته برای پر کردن آنها،‌ به خوردن پناه می‌برند. براساس تحقیقات انجام شده، از آنجا که سروتونین یا همان هورمون سرخوشی و لذت، در خون این دسته از بیماران به پایین‌ترین حد خود رسیده است، آنها بیشتر به سمت خوردن غذاهای شیرین تمایل دارند.

نقش تغذیه در بروز بیماری آلزایمر:

در سال‌های اخیر، بیماری آلزایمر در کشورهای غربی رواج چشمگیری داشته است. در کنار تمام عوامل ریز و درشتی که منجر به این بیماری می‌شوند، بدون شک سن و سال افراد نیز در این قضیه بی‌تأثیر نیست، به طوری که معمولا بعد از ۶۰ سالگی احتمال ابتلا به این بیماری دو برابر می‌شود. اما در کنار این عامل، عامل دیگری هم وجود دارد که نقش مهمی در شکل‌گیری بیماری دارد و آن چیزی نیست جز چاقی و اضافه وزن که غالبا از تغذیه غلط و نامناسب ناشی می‌شود.

مطالعات دانشمندان نشان می‌دهد که با یک تغذیه درست می‌توان از نورون‌ها یا همان سلول‌های مغزی محافظت کرد و به این ترتیب از بروز بیماری جلوگیری نمود و یا وقوع آن را به تأخیر انداخت. برای این منظور، باید ریزمغذی‌های مهم را برای عملکرد خوب و مناسب مغز فراهم کرد. به عنوان مثال، ویتامین‌ A، ویتامین C، ویتامین E، کوآنزیم کیو ۱۰، گیاه جینکوبیلوبا که باعث تحریک گردش خون مغزی می‌شود و نیز مواد مغزی دیگری چون اسیدهای امگا ۳ و ۶، موادی هستند که به ترشح آنتی اکسیدان‌ها در خون کمک  و از آزادسازی رادیکال‌های آزاد،‌ جلوگیری می‌کنند.   

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=12995

افزودن نظر