چطور شکر را از برنامه غذایی خود حذف کنیم
۲۱ آبان ۱۳۹۶

چطور شکر را از برنامه غذایی خود حذف کنیم

حذف مرحله‌ای، به این معناست که شما همچنان شکر را مصرف می‌کنید، یک دونات اینجا، یک کلوچه آنجا...که این حرکت راه به جایی نمی‌برد. در‌حالی که حذف ناگهانی هم آسان‌تر است، و هم حس بسیار خوبی به شما می‌دهد.


اجازه دهید قبل از هر ‌چیز به خاطر این تصمیم‌‌تان به شما تبریک بگویم. نکته عجیب در مورد این ماده غذایی که مثل مواد مخدر بدن را معتاد خودش می‎کند، این است که هر ‌قدر بیشتر شکر مصرف کنید، ولع‌تان نسبت به آن بیشتر می‌شود. عجیب آنکه مواقعی که مصرف‌تان را کم می‌کنید، هر عارضه‌ای هم برای‌تان پیش بیاید آن را به مصرف کم شکر ربط می‌دهید تا مجددا به طرفش برگردید. برای ‌اینکه این احساس دروغین را از بین ببرید و شکر را به کلی از رژیم خود حذف کنید، این مطلب را دنبال کنید:

آب فراوان بنوشید

نوشیدن آب، بهترین راهکار برای غلبه بر عوارض حذف شکر و وسوسه‌های بعد از آن است. هر قدر آب بدن کمتر باشد، هوس ما برای رو‌آوردن به شکر بیشتر می‌شود. پس در طول روز زیاد آب بنوشید و برای تنوع قدری آب‌لیمو یا قطعاتی از خیار، و یا میوه‌های دیگر به آن اضافه کنید.

حذف ناگهانی شکر

خیلی از ما معتقدیم این کار نوعی بی‌فکری است، چون که حذف پلکانی اثر قوی‌تری دارد. در‌واقع، قضیه کاملا برعکس است. چون حذف مرحله‌ای، به این معناست که شما همچنان شکر را مصرف می‌کنید، یک دونات اینجا، یک کلوچه آنجا... که این حرکت راه به جایی نمی‌برد. در‌حالی که حذف ناگهانی هم آسان‌تر است، و هم حس بسیار خوبی به شما می‌دهد.

هیچ‌وقت گرسنه نمانید

برای شما که شکر را از برنامه خود حذف کرده‌اید، گرسنه ‌شدن بد‌ترین چیز ممکن است. چون درست در چنین موقعیتی است که وسوسه خوردن شیرینی‌جات به سراغ‌‌تان می‌آید. برای مبارزه با این وسوسه‌ها باید برنامه غذایی‌تان‌ آنچنان دقیق باشد که بین وعده‌های غذایی هیچ فاصله‌ای نیفتد. نکته کلیدی آن است که همیشه سیر و پر‌انرژی باشید و برای این منظور باید روی خوراکی‌های مغذی و سالم تمرکز کنید تا رژیم متعادلی داشته باشید، مثل خوراکی‌های فیبر‌دار، میان‌وعده‌هایی از آجیل و میوه‌جات و هر خوراک سالمی که انرژی‌زاست. کلا سعی کنید زیاد اسموتی بنوشید و مقدار پروتئین مصرفی‌تان هم کافی باشد.

بیشتر بخوابید

حذف شکر موقعی سخت می‌شود که کم‌انرژی باشید، چون همین کمبود شما را به سمت شیرینی‌جات می‌کشاند. اگر از آن‌هایی هستید که به قدر کافی به خواب و استراحت خودتان اهمیت نمی‌دهید، الان وقت آن است که این معضل را حل کنید.

چیزهای مناسب بخورید

دو تا از عوارض حذف شکر عبارتند از بداخلاق شدن، و کم‌انرژی شدن. قند خون ‌پایین، احساس زودرنجی و احتمالا خستگی می‌آورد. در چنین موقعیتی غداهایی بخورید که غیر از احساس خوب، به شما انرژی هم بدهند که البته بهترین آنها، خوراکی‌های سالم و طبیعی‌اند. سعی کنید بیشتر نیاز خود را از طریق خوردن میوه و سبزیجاتی که خواص مغذی بالا‌تری دارند بر‌طرف کنید.

هدف داشته باشید

همان‌طور که برای جنبه‌های مختلف زندگی خود هدف دارید، باید برای مساله‌ای مثل حذف شکر هم هدفی داشته باشید چون این امر بهترین راهکار برای از بین بردن عوارض حذف شکر است. برای حذف شکر دلیل محکمی داشته باشید، مثلا ترس از ابتلا به مرض قند، یا وزن کم ‌کردن تا بتوانید از عهده وسوسه‌های ناشی از ترک شکر بر آیید و به اصطلاح تسلیم آنها نشوید.

به وعده‌های غذایی خود هیجان بدهید

خیلی مهم است که با وجود حذف شکر، باز هم غذاها برای‌تان مهیج باشند، چون حذف شکر نباید به معنای حذف لذت و هیجان غذا‌ خوردن باشد. برای این کار می‌توانید به کمک گیاهان معطر و ادویه‌ها به غذای خود حال تازه‌ای ببخشید، مثل سیر، پیاز، آب لیمو ترش و حتی لیمو شیرین. بدمزگی غذا در این مرحله به معنای برگرداندن شکر است به برنامه غذایی‌تان.

افزودن دارچین به نوشیدنی‌های تند

اما با حذف شکر آیا به اندازه گذشته می‌توانید از نوشیدنی‌های گرم خود لذت ببرید؟ چرا که نه! برای این کار کافی است که دارچین، هل و یا جوز هندی را جایگزین شکر کنید (به اندازه دلخواه). 

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=12994

افزودن نظر