چرا من همیشه خسته‌ام دکتر؟!/ بررسی دلیل و درمان خستگی مداوم
۲۱ آبان ۱۳۹۶

چرا من همیشه خسته‌ام دکتر؟!/ بررسی دلیل و درمان خستگی مداوم

اگر یک دوره بیماری سنگین را پشت سر گذاشته‌اید و احساس خستگی دائمی دارید، این مشکل می‌تواند به‌خاطر باقی ماندن ویروس در بدن و اثرگذاری آن بر میتوکندری باشد.


آیا برای شما هم اتفاق افتاده است که بعضی از روزها بیش از حد احساس خستگی کنید و دل‌تان بخواهد که صرف نظر از هر چیزی، خودتان را به تخت خواب برسانید و فورا بخوابید؟ مواجهه گاه به گاه با این حالت غیرعادی نیست، ‌اما بعضی از افراد خستگی مداوم، عمیق و همیشگی را تجربه می‌کنند که می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد. چند نفر از متخصصان معتبر، ما را با این دلایل آشنا می‌کنند.

آزمایش خون ناقص نمی‌تواند بعضی از دلایل را روشن کند

بیشتر پزشکان، آزمایش خون کامل را برای بررسی سطح سلول‌های سفید و قرمز خون، و با هدف تا پیدا کردن دلیل خستگی دائمی تجویز می‌کنند. با این‌حال، توجه داشته باشید که بعضی از این آزمایش‌ها، سطح ویتامین B۱۲ و فریتین را مورد بررسی قرار نمی‌دهند، ‌در حالی که کمبود هر دو می‌تواند باعث خستگی غیرعادی و شدید شوند. بنابراین، حتما از پزشک بخواهید که بررسی این دو عامل را در دستور آزمایش شما ذکر کند.

علاوه بر این‌ها،‌ کم‌کاری تیروئید نیز یکی از عواملی است که می‌تواند باعث خستگی شدید و دائمی شود، و حدودا ۱۵ درصد از زنان به این بیماری مبتلا هستند. بنابراین،‌ از پزشک بخواهید که آزمایش مخصوص تیروئید را هم برای شما تجویز کند. به‌گفته محققان،‌ زنان باردار و دختران نوجوان هم در معرض ابتلا به کمبود یُد قرار دارند و درنتیجه باید این مساله را هم در نظر بگیرند.

به کمبود منیزیم مبتلا هستید

منیزیم، یکی از املاح ضروری است که عملکرد عصبی و عضلانی را در سطح مطلوب نگه می‌دارد و همچنین سطح قند خون و وضعیت فشار خون را تنظیم می‌کند. با این‌حال، منیزیم برای تولید انرژی هم ضروری است، چون بدن بدون منیزیم نمی‌تواند آدنوسین تری-فسفات (ATP) بسازد که نقش حیاتی و مرکزی در تولید انرژی دارد.

به‌گفته محققان، علائم اصلی و کلیدی این کمبود عبارت‌اند از احساس خستگی شدید، گرفتگی‌های عضلانی، درد،‌ پای بی‌قرار، اختلال در خواب و افراد منفی چرخشی. تشخیص ابتلا به کمبود منیزیم واقعا سخت است، اما علائم این کمبود کاملا قضیه را روشن می‌کنند. به همین دلیل، اضافه کردن مواد غذایی غنی از منیزیم مانند آووکادو، میوه‌های خشک‌شده، مغزها و دانه‌های خام، می‌تواند نقش موثری در بهبودی شما داشته باشد.

با خستگی پس از مشکلات ویروسی مواجه هستید

اگر یک دوره بیماری سنگین را پشت سر گذاشته‌اید و احساس خستگی دائمی دارید، این مشکل می‌تواند به‌خاطر باقی ماندن ویروس در بدن و اثرگذاری آن بر میتوکندری باشد. میتوکندری،‌ ترکیبات ریزی در سلول‌های بدن هستند که انرژی موجود در مواد غذایی را به انرژی مورد استفاده برای بدن تبدیل می‌کنند.

نفخ شدید، یکی از دیگر علائم این مشکل است. از دیدگاه تغذیه‌ای، این مشکل را می‌توان با استفاده از گیاهان دارویی برطرف کرد و همچنین از پروبیوتیک‌ها برای بازگرداندن عملکرد روده به حالت طبیعی کمک گرفت. گیاهان دارویی واقعا ترکیبات تمیزکننده و موثری دارند، اما هیچ وقت بدون نظر پزشک از آن‌ها برای رفع خستگی پس از بیماری استفاده نکنید.

به فعالیت‌های هم‌زمان عادت کرده‌اید

آیا شما هم هر شب به‌طور هم‌زمان از موبایل، تلویزیون و لپ‌تاپ استفاده می‌کنید؟! اگر این کار به یکی از عادت‌های شما تبدیل شده است، قطعا خستگی مزمن و دائمی خودتان را تشدید می‌کنید.

صفحه‌های الکترونیکی، نور آبی را منتشر می‌کنند که در اوقات نزدیک به خواب می‌تواند باعث اختلال در خواب شود. مهم‌تر این‌که کار کردن با این دستگاه‌ها روی غده هیپوفیز تاثیر منفی می‌گذارد و درنتیجه تعادل هورمونی آن‌ها را دچار اختلال می‌کند. 

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=12988

افزودن نظر