فواید خام‌خواری دوره‌ای
۲۰ آبان ۱۳۹۶

فواید خام‌خواری دوره‌ای

خام‌خواری سطح کلسترول خون را به میزان قابل توجهی پایین می‌آورد. اگر ۷۰ درصد برنامه غذایی‌تان را مواد خام تشکیل دهد، به این معناست که کلسترول خون‌تان خیلی پایین است.


برای خام‌خواری برنامه‌های زیادی وجود دارد اما نکته اصلی همگی در این است که شما باید مواد را به صورت نپخته، به شکل طبیعی و کاملا ارگانیک مصرف کنید. بعضی افراد ۱۰۰ درصد گیاه‌خوار یا خام‌خواراند، درحالی که بقیه از برنامه‌ای پیروی می‌کنند که علاوه بر مواد خام، محصولات لبنی، ماهی و یا گوشت را هم شامل می‌شود. در هر حال، خام‌خواران معتقدند که مواد خام دارای آنزیم‌های زنده‌ای هستند که در صورت پخته شدن از بین می‌روند. اکنون به فواید این نوع رژیم غذایی نگاهی می‌اندازیم؛ البته حواس‌تان باشد که رژیم‌های خام‌خواری، رژیمی نیست که بتوان برای تمام عمر از آن تبعیت کرد و بهتر است این رژیم برای دوره‌های چند روزه یا چند هفته‌ای و به منظور پاکسازی بدن گرفته شود.

خوابِ بهتر

خام‌خواران می‌گویند که کیفیت خوابشان خیلی خوب است. بیشتر آنها معتقدند که نیاز بدن‌شان به خواب کمتر است و به همان نسبت کیفیت خواب‌شان نیز بسیار عالی است. پس چون خواب شبانه برای سلامتی بسیار ضروری است، یکی از بهترین فواید این رژیم غذایی می‌تواند همین مساله باشد.

مصرف کمتر شکر، نمک و افزودنی‌های مصنوعی

از دیگر فواید خام‌خواری، این است که مقدار شکر و نمک و مواد افزودنی در این برنامه غذایی بسیار کم است. پس به منظور حذف هرچه سریع‌تر این مواد از برنامه غذایی خود، می‌توانید به خام‌خواران ملحق شوید.

پایین آوردن سطح کلسترول

خام‌خواری سطح کلسترول خون را به میزان قابل توجهی پایین می‌آورد. اگر ۷۰ درصد برنامه غذایی‌تان را مواد خام تشکیل دهد، به این معناست که کلسترول خون‌تان خیلی پایین است.

افزایش سطح انرژی

افراد خام‌خوار همچنین بسیار پر‌انرژی هستند و این به خاطر پایین بودن سطح مواد سمی موجود در برنامه غذایی آنهاست. به همین خاطر است که بعضی از ورزشکاران نیز به خاطر اینکه پر‌انرژی‌تر باشند، خام‌خواری می‌کنند.

کمک به کم‌شدن وزن

جذابیتِ دیگر ِخام‌خواری این است که به کم‌شدن وزن کمک می‌کند. فیبر بسیار زیاد، و چربی کم در یک برنامه غذایی که در درجه اول شامل بسیاری از سبزیجات و میوه‌جات تازه است، به معنی کمک به وزن کم کردن، آن هم به صورت طبیعی است. در حالی که همین برنامه تمام مواد مغذی مورد ‌نیاز بدن را هم در خود دارد.

بهبود شرایط هاضمه

این هم یکی دیگر از فواید خام‌خواری است. پختن غذا برخی از آنزیم‌های مواد را از بین می‌برد، یعنی دقیقا همان‌هایی را که به عمل هضم غذا کمک می‌کنند. پس هر قدر بیشتر خام بخورید، سیستم هاضمه‌تان بهتر کا ر می‌کند و بنابراین مواد مغذی بیشتری از غذاهای خورده ‌شده نصیب بدن‌تان می‌شود.

باز‌کردن ذهن

با خام‌خواری، مواد مغذی بهتری به بدن‌تان می‌رسانید. موادمغذی به دست آمده از این غذاهای خام هم سلامت جسم شما و هم سلامت ذهن‌تان را افزایش می‌دهد. خام‌خواران معتقدند که به دلیل خام‌خواری ذهن‌ بازتری دارند و تصمیم‌گیری برای‌شان آسان‌تر و نتیجه‌بخش‌تر است.

بهبود سیستم ایمنی بدن

بهبود این سیستم یکی از مهم‌ترین فواید خام‌خواری است. ویتامین و مواد مغذی مواد خام خیلی بیشتر از مواد پخته شده است. مواد خام مقدار بیشتری هم باکتری دارند که قرار گرفتن سیستم ایمنی بدن در معرض این باکتری‌ها، باعث تقویت این سیستم و در ضمن کم ‌شدن حساسیت‌های آلرژی‌زا می‌شود.

کم کردن میل به خوراکی‌های مضر

یکی از تاثیرات جانبی خام‌خواری، کم کردن گرایش به چیزهایی مثل الکل و قهوه است. چنانچه خام‌خواران اعتراف می‌کنند که دیگر برای کم کردن خواب به قهوه نیازی ندارند و یا هر وقت هوس خوردن چیزی شیرین به سرشان می‌زند، این نیاز را با میوه خشک‌شده و یا تازه رفع می‌کنند.

از بدن در برابر سرطان دفاع می‌کند

تاثیر خام‌خواری روی سلامت بدن فوق‌العاده است زیرا در این رژیم غذایی مصرف غذای پخته‌شده و چربی به حداقل خود رسیده است. این برنامه غذایی بر روی سلامتی زنان نیز اثر مثبت دارد. مثلا تحقیق نشان می‌دهد که شانس ابتلا به سرطان در بین زنان خام‌خوار کمتر از بقیه است و ظاهرا دلیلش آن است که بعضی از خواص دارویی در سبزیجات پخته‌شده از بین می‌رود.

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=12986

افزودن نظر