بایدها و نبایدهای تغذیه‌ای هنگام استفاده از آنتی‌بیوتیک‌ها/ خوراکی‌های حاوی پری‌بیوتیک بخورید!
۲۰ آبان ۱۳۹۶

بایدها و نبایدهای تغذیه‌ای هنگام استفاده از آنتی‌بیوتیک‌ها/ خوراکی‌های حاوی پری‌بیوتیک بخورید!

استفاده از مواد غذایی و خوراکی‌های حاوی پری‌بیوتیک بعد از پایان دوره مصرف آنتی‌بیوتیک‌ها می‌تواند به رشد باکتری‌های سالم در روده کمک برساند.


آنتی‌بیوتیک‌ها، خط دفاعی قدرتمندی را درمقابل عفونت‌های باکتریایی تشکیل می‌دهند. با این‌حال،‌ این داروها گاهی اوقات می‌توانند عارضه‌های جانبی مختلفی مانند اسهال و آسیب‌های کبدی را به همراه داشته باشند. یکی از نکته‌هایی که در این زمینه اهمیت پیدا می‌کند، نقش مثبت بعضی از مواد غذایی در کاهش این عارضه‌ها و نقش منفی بعضی از آن‌ها در تشدید این عارضه‌ها است. این مطلب به شما می‌گوید که بایدها و نبایدهای تغذیه‌ای درحین استفاده از آنتی‌بیوتیک‌ها و پس از پایان دوره مصرف این داروها دقیقا چه چیزهایی هستند.

استفاده از پروبیوتیک‌ها در دوره مصرف دارو و پس از پایان درمان

مصرف آنتی‌بیوتیک‌ها می‌تواند میکروبیوم روده را تغییر بدهد و درنهایت به اسهال ناشی از آنتی‌بیوتیک‌ها (خصوصا در کودکان) منجر شود. خوش‌بختانه،‌ بعضی از مطالعات نشان داده‌اند که مصرف پروبیوتیک‌ها یا همان باکتری‌های سالم، می‌تواند خطر ابتلا به این نوع از اسهال‌ها را کمتر کند.

یکی از بررسی‌های جامع درباره ۲۳ مطالعه مرتبط با این موضوع در کودکان نشان می‌دهد که مصرف پروبیوتیک‌ها هم‌زمان با مصرف آنتی‌بیوتیک‌ها می‌تواند خطر ابتلا به این نوع از اسهال را حدودا ۵۰ درصد کاهش بدهد. یکی از بررسی‌های جامع دیگر نیز حاکی از آن است که چنین کاری به بزرگسالان هم کمک می‌کند. به‌گفته محققان، این مطالعات نشان می‌دهند که پروبیوتیک‌های Lactobacilli و Saccharomyces دارای اثربخشی بیشتری نسبت به انواع دیگر هستند.

با این‌حال، از آن‌جایی که پروبیوتیک‌ها معمولا خودشان هم نوعی باکتری هستند، ممکن است که در صورت مصرف هم‌زمان با آنتی‌بیوتیک‌ها توسط همین نوع از داروها نابود شوند. به همین دلیل، پزشکان توصیه می‌کنند که آنتی‌بیوتیک‌ها و پروبیوتیک‌ها را با چند ساعت فاصله از همدیگر مصرف کنید.

پس از پایان دوره مصرف آنتی‌بیوتیک‌ها، پروبیوتیک‌ها باید دوباره مصرف شوند تا بعضی از باکتری‌های سالم که در روند درمان در روده از بین رفته‌اند، دوباره بازسازی و جایگزین شوند. یکی از مطالعات در همین زمینه نشان می‌دهد که مصرف پروبیوتیک‌ها پس از روندهای مخرب مانند مصرف آنتی‌بیوتیک‌ها، می‌توانند میکروبیوم را به وضعیت صحیح خودش برگرداند.

در صورت استفاده از پروبیوتیک‌ها پس از پایان دوره مصرف آنتی‌بیوتیک‌ها، بهتر است از مکمل‌های پروبیوتیکی استفاده کنید که حاوی مجموعه متنوعی از انواع پروبیوتیک‌ها باشند.

مصرف مواد غذایی حاوی پری‌بیوتیک

برخلاف پروبیوتیک‌ها که باکتری‌های زنده هستند، پری‌بیوتیک‌ها همان مواد غذایی و خوراکی‌هایی محسوب می‌شوند که باکتری‌های خوب در روده را تغذیه می‌کنند. بسیاری از مواد غذایی و خوراکی‌های سرشار از فیبر در همین گروه قرار می‌گیرند. فیبر به‌واسطه باکتری‌های سالم روده هضم و تخمیر می‌شود، و درنتیجه امکان رشد را برای این باکتری‌ها فراهم می‌کند.

با این‌حال، بعضی از مواد غذایی هم علی‌رغم نداشتن فیبر زیاد، مانند پری‌بیوتیک‌ها عمل می‌کنند و نقش موثری در رشد بعضی از باکتری‌های سالم مانند Bifidobacteria ایفا می‌سازند. به‌عنوان مثال، سرکه انگور حاوی پلی‌فنول‌های آنتی‌اکسیدانی مهمی است که توسط سلول‌های بدن هضم نمی‌شوند، اما هضم آن‌ها به‌واسطه باکتری‌های روده انجام می‌گیرد.

یکی از مطالعات در همین زمینه نشان می‌دهد که مصرف عصاره‌های گرفته‌شده از سرکه انگور به مدت ۴ هفته، می‌تواند میزان Bifidobacteria را به‌طور قابل توجهی در روده‌ها افزایش بدهد و همچنین فشار خون و کلسترول خون را در خون پایین بیاورد.

جالب است بدانید که شکلات تلخ نیز حاوی همین پلی‌فنول‌های آنتی‌اکسیدانی است و اثراتی مشابه با پری‌بیوتیک‌ها برای باکتری‌های روده دارد. مطالعات متعددی نشان داده‌اند که پلی‌فنول‌های شکلات تلخ نیز Bifidobacteria و Lactobacillus را در روده افزایش می‌دهند و به کم کردن میزان باکتری‌های ناسالم مانند Clostridia کمک می‌کنند.

بنابراین، استفاده از مواد غذایی و خوراکی‌های حاوی پری‌بیوتیک بعد از پایان دوره مصرف آنتی‌بیوتیک‌ها می‌تواند به رشد باکتری‌های سالم در روده کمک برساند. 

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=12981

پیشنهاد سلامتیسم

افزودن نظر