مصرف میان‌وعده‌ها چاق‌مان می‌کند؟!
۲۰ آبان ۱۳۹۶

مصرف میان‌وعده‌ها چاق‌مان می‌کند؟!

مصرف میان‌وعده و خوراکی اساسا افراد را به سمت پُرخوری سوق می‌دهد و این افراد حتی نمی‌توانند به یاد بیاورند که چه چیزی را خورده‌اند. برای مقابله با این مشکل، توصیه ما این است که به وعده‌های غذایی اصلی پایبند بمانید و میزان استفاده از میان‌وعده‌ها را محدود کنید.


کاهش وزن هیچ وقت کار ساده‌ای نبوده است، اما محققان در یکی از مطالعات اخیرشان به این نتیجه رسیده‌اند که ایجاد تغییرات ساده و کوچک در شیوه ارتباط و تعامل ما با مواد غذایی می‌تواند دارای اثرات جدی و قابل توجهی بر سلامتی‌مان باشد. گزارشی از این مطالعه در مجله Apetite منتشر شده است.

دانشمندان انگلیسی در این مطالعه قصد داشته‌اند که نحوه اثرگذاری محرک‌های شناختی و زیست‌محیطی را بر رفتارهای غذایی افراد بررسی کنند و برای این کار، حدود ۸۰ نفر از دانشجویان دختر را به ۴ گروه غذایی تقسیم کردند: خوردن پاستا با برچسب «میان‌وعده»، خوردن پاستا با برچسب «وعده غذایی اصلی»، خوردن پاستا به‌صورت فوری و ایستاده، خوردن پاستا در حالت نشسته. پس از این آزمایش اولیه نیز از آنان خواسته شد که خوراکی‌های ناسالمی مانند چیپس بخورند.

محققان درنهایت متوجه شدند زنانی که غذاها را در قالب «میان‌وعده» یا در حالت ایستاده می‌خورند، اساسا غذای بیشتری نسبت به گروه‌های دیگر مصرف می‌کنند. به همین دلیل، آنان نتیجه گرفتند که نگرش امروزی به غذا خوردن که با خوردن غذاهای آماده و در موقعیت‌های فوری همراه است، می‌تواند از عوامل مهم در شکل‌گیری «چاقی اپیدمیک» در بسیاری از نقاط جهان، از جمله بریتانیا، باشد.

این تیم مطالعاتی، نتایج حاصل‌شده را با مجموعه‌ای از عوامل دیگر بررسی کردند و به این نتیجه رسیدند که ما انسان‌ها موقع خوردن میان‌وعده‌ها، کاملا با حواس‌پرتی غذا می‌خوریم و به میزان خوراکی دریافتی توجه نمی‌کنیم. به‌علاوه، میان‌وعده‌ها و وعده‌های غذایی اصلی به‌صورت متفاوتی در ناخودآگاه ما کدگذاری می‌شوند و درنتیجه وقتی که ما چیزی را به‌عنوان خوراکی یا میان‌وعده مصرف می‌کنیم، به‌سختی به یاد می‌آوریم که دقیقا چه خورده‌ایم.

پروفسور جین اودگن (مسئول این مطالعه) می‌گوید: «چیزی که ما دریافت کردیم، این بود که مصرف میان‌وعده و خوراکی اساسا افراد را به سمت پُرخوری سوق می‌دهد و این افراد حتی نمی‌توانند به یاد بیاورند که چه چیزی را خورده‌اند. برای مقابله با این مشکل، توصیه ما این است که به وعده‌های غذایی اصلی پایبند بمانید و میزان استفاده از میان‌وعده‌ها را محدود کنید. این کار هم به شما کمک می‌کند که آگاهانه غذا بخورید و هم مانع از پُرخوری و زیاده‌روی در زندگی روزمره شما می‌شود». 

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=12980

افزودن نظر