چگونه مغز خلاق‌تر و مولدتری داشته باشیم؟

چگونه مغز خلاق‌تر و مولدتری داشته باشیم؟

 • ۲۰ آبان ۱۳۹۶

از آن‌جایی که مغز عمدتا از چربی‌ها تشکیل شده است، باید آن را با روغن‌ها و چربی‌های سالم تغذیه کنید. شما می‌توانید از با مصرف چندباره این ماهی‌ها در هفته، از فوایدشان برای تقویت مغز بهره‌مند شوید: سالمون، خال‌مخالی و قزل‌آلا.

سلامتیسم

همه افراد موفق نیز مانند دیگران، گاهی اوقات با مشکلاتی مانند خستگی، حواس‌پرتی و عدم تمرکز مواجه می‌شوند و نمی‌توانند بهترین عملکرد مغزشان را به نمایش بگذارند. با این‌حال، آنان می‌دانند که از کدام استراتژی‌ها برای تقویت عملکرد مغزشان کمک بگیرند و سریع‌تر خودشان را به وضعیت مطلوب برسانند.

مغزتان را تغذیه کنید

گلوکز، سوخت مغز شما است. پس برای این‌که عملکرد ذهنی را در حد مطلوب نگه دارید، باید سطح قند خون را ثابت و پایدار حفظ کنید. به همین دلیل هم مصرف ۳ وعده غذایی اصلی و ۲ میان‌وعده در طول روز که حاوی مجموعه‌ای از پروتئین‌ها و کربوهیدرات‌های پیچیده باشند، توسط محققان توصیه می‌شود. کربوهیدرات‌های پیچیده‌ای که حاوی فیبر هستند، عبارت‌اند از غلات سبوس‌دار، میوه‌ها و سبزی‌ها. این مواد غذایی، گلوکز را به‌صورت تدریجی و کاملا پایدارتری نسبت به کربوهیدرات‌های تصفیه‌شده آزاد می‌کنند. پس مصرف کربوهیدرات‌های پیچیده به‌جای انواع تصفیه‌شده، قوای مغزی را در طول روز پایدار نگه می‌دارد.

به حس و حال خودتان بعد از وعده‌های غذایی توجه کنید

اگر پس از خوردن یک وعده پاستای سنگین احساس کرختی و مه‌آلودی ذهنی کردید، مصرف این نوع از غذاها را به حداقل برسانید. اگر پس از خوردن یک برش کیک خامه‌ای هم با همین حالت مواجه شدید، از میوه استفاده کنید تا هوشیاری و تمرکزتان دوباره به حالت قبلی برگردد. درواقع،‌ شما باید بدانید که بدن‌تان چه واکنشی نسبت به مواد غذایی مختلف نشان می‌دهد و بعد میزان استفاده از آن‌ها را طوری تنظیم کنید که عملکرد ذهنی‌تان را بهینه‌سازی کند.

روغن‌های مصرفی را تغییر دهید

از آن‌جایی که مغز عمدتا از چربی‌ها تشکیل شده است، باید آن را با روغن‌ها و چربی‌های سالم تغذیه کنید. شما می‌توانید با مصرف چندباره این ماهی‌ها در هفته، از فوایدشان برای تقویت مغز بهره‌مند شوید: سالمون، خال‌مخالی و قزل‌آلا. مصرف مکمل‌های روغن ماهی یا امگا-۳ نیز می‌تواند موثر باشد.

نوشیدنی‌ها را هوشمندانه انتخاب کنید

بیشتر ما معمولا به غذاهایی که می‌خوریم، توجه می‌کنیم، اما اهمیت نوشیدنی‌ها را از یاد می‌بریم. اگر قهوه یا نوشیدنی‌های کافئین‌دار می‌نوشید، باید میزان استفاده از آن‌ها را متعادل کنید. بعضی از افراد نمی‌توانند بیش از یک فنجان قهوه را تحمل کنند و سریعا با خستگی و کسالت مواجه می‌شوند. به‌علاوه، نوشیدن آب ساده به مقدار زیاد هم اهمیت ویژه‌‌ای دارد، چون تعادل آب بدن را نگه می‌دارد و انرژی و هوشیاری را نیز به سطح مطلوب می‌رساند.

شیوه صحیح کار کردن را بیاموزید

 بهره‌وری بسیاری از انسان‌ها پس از گذشت ۶۰ تا ۹۰ دقیقه تمرکز مداوم کاهش می‌یابد. پس به‌جای این‌که بدون وقفه کار کنید و با خستگی ذهنی پیش بروید، حتما استراحت‌های کوتاه را به برنامه کاری خودتان اضافه کنید. شما می‌توانید یک فعالیت کاری مفصل را به چند بخش کوتاه تقسیم کنید و بدون خستگی بیش از حد، فعالیت کاری خودتان را کارآمدتر و موثرتر به پایان برسانید.

عوامل مخرب را حذف کنید

اوقات کاری باید به دور از همه عوامل مخرب و آشفته‌کننده باشند. بنابراین، پیش از شروع کار همیشه از اینترنت فاصله بگیرید یا اگر باید آنلاین کار کنید، صفحات اضافی را در مرورگر ببندید. اگر می‌دانید که پاسخ دادن به تماس دریافتی شخصی یا ایمیل‌های شخصی به مختل شدن فعالیت کاری‌تان منجر می‌شود، به این امور در اوقات استراحت رسیدگی کنید. تمرکز بالا در بازه‌های زمانی کوتاه، کارآمدی و بهره‌وری شما را فوق‌العاده بهتر می‌کند. 

افزودن نظر

ده + یک =
در همین زمینه بخوانید...
 • چرا نباید با لباس بخوابیم؟!

  چرا نباید با لباس بخوابیم؟!

  وقتی که اجازه می‌دهیم بدن‌مان قبل از خوابیدن کمی خنک شود، به ذهن‌مان هم آرامش می‌دهیم و برای استراحت آماده‌اش می‌کنیم. درنتیجه، رسیدن...

 • آیا من استرس دارم؟!

  آیا من استرس دارم؟!

  دندان‌قروچه، یکی از علائم استرس است و ارتباط نزدیکی با کمبود خواب دارد. در این حالت، ضمیر ناخودآگاه شما شدیدا فعال می‌شود و...

 • خشونت و ریسک‌پذیری، رفتارهایی مسری هستند!

  خشونت و ریسک‌پذیری، رفتارهایی مسری هستند!

  واکنش‌های رفتاری و عصبی نسبت به ریسک‌پذیری دیگران می‌تواند از طریق مشاهده ریسک در زندگی دیگران تغییر کند. محققان می‌گویند که متمایل شدن...

محبوب‌ ترین مطالب

جدیدترین مطالب