10 راه برای ترکِ عادت ریزه‌خواری
۱۷ آبان ۱۳۹۶

۱۰ راه برای ترکِ عادت ریزه‌خواری

ریزه‌خواری در نوع شدیدش یک نوع بیماری ولی قابل درمان است. اگر در کنترل عادت‌های غذایی خود مشکل دارید می‌توانید از متخصصین کمک بگیرید و یا با افرادی که از همین مشکل رنج می‌برند صحبت کنید. این مشورت‌ها بسیارسودمند و شفابخش است.


منظور از ریزه‌خواری، همان عادت غیر‌قابل کنترل شماست که گاه‌ و بیگاه در فاصله وعده‌های غذایی به سراغ خوراکی‌ها می‌روید و حتی بدون اینکه احساس گرسنگی کرده باشید، به خوردن آنها مشغول می‌شوید. این عادت می‌تواند به شکل بسیار بدی درآمده باشد، طوری که لازم باشد به کمک متخصصین درمان شوید. اگر شما هم با این مشکل دست به‌گریبان‌اید، پس این مطلب را تا انتها دنبال کنید:

بسته خوراکی را در گنجه نگهدارید

موقعی که می‌خواهید در زمان مشخصی کلوچه یا بیسکویت بخورید، بعد از برداشتن یکی دو عدد از آن بلافاصله بسته آن را داخل گنجه و دور از دسترس قرار دهید. هرگز کل بسته را دم دست خودتان قرار ندهید، چون با قرار گرفتن عامل وسوسه‌کننده در مقابل چشم‌تان، خودداری از زیاده‌روی سخت خواهد شد.

از خوردن وعده غذایی‌تان نگذرید

خوردن غذای کافی و مناسب در زمان خودش، بهترین راهکار برای مبارزه با عادت ریزه‌خواری است. ضمن اینکه با غذا خوردن در اوقات مشخص وعده‌های غذایی، عمل هضم با نظم بهتری انجام می‌گیرد و احتمال پر‌خوری شما هم کمتر خواهد بود.

فقط سر سفره غذا بخورید

این یکی از آن ترفندهایی است که مانع از ریزه‌خواری می‌شود. بدن‌تان هم باید متوجه شود که به قدر نیازش در هر وعده خوراک‌دهی می‌شود و بنابراین تا وعده بعدی باید منتظر بماند. در‌واقع اگر غذایتان را سرسفره و با خیالی آسوده میل کنید، بیشتر از آن لذت برده و دیگر هوس ریزه‌خواری و خوردن هله‌هوله به سرتان نمی‌زند.

صبحانه مفصل بخورید

یک صبحانه پر‌و‌پیمان در ترک عادت ریزه‌خواری بسیار موثر است. بنابراین هر روزتان را با یک صبحانه سالم و مغذی شروع کنید و به هر‌چه هله‌هوه و ریزه‌خواری است پشت پا بزنید.

اغلب به جای خوردن، سراغ نوشیدن بروید

عجیب است که به راحتی می‌توان تشنگی را با گرسنگی اشتباه گرفت. به همین خاطر این بار که احساس گرسنگی کردید به سراغ نوشیدنی‌ها و بخصوص آب بروید. این کار هم احساس تشنگی را رفع می‌کند و هم احساس گرسنگی را به تاخیر می‌اندازد.

حواس خود را پرت کنید

گاهی تنها دلیل ریزه‌خواری خستگی است. وقتی هوس ریزه‌خواری به سراغ‌تان آمد خود را سرگرم کنید و مثلا با برگشتن مجدد این حس، به نیت پیاده‌روی از منزل خارج شوید. اگر متوجه شروع هوس ریزه‌خواری باشید، آن وقت به راحتی می‌توانید آن را تحت کنترل درآورید.

غذاهایی را که تحریک‌تان می‌کند، بشناسید

همه ما خوراکی‌های دلخواهی داریم که به محض قرار گرفتن جلوی چشم‌مان، به سمت‌شان جلب می‌شویم: مثل شکلات، بستنی، و... اگر بدانید کدام خوراکی محرک شماست راحت‌تر می‌توانید این مشکل را‌ حل کنید. درواقع درستش این است که بتوانید با کنترل‌کردن خودتان هربار مقدار کمی از این مواد خوراکی بخورید ولی اگر قادر به این خودداری نیستید، اصلا این مواد خوراکی را نخرید.

خوردن‌های شبانه را متوقف کنید

برنامه‌ای غذایی تهیه کنید که در آن از خوراک شبانه خبری نباشد و به شدت هم به آن پایبند باشید! مثلا اگر با خودتان قرار گذاشتید که بعد از ساعت ۸ شب دیگر چیزی نخورید، به قول‌و‌قرار خود وفا کنید و مثلا قتی موقع تماشای سریال هوس خوردن به سرتان می‌زند، فقط به یک نوشیدنی اکتفا کنید.

برای غذاخوردن زمان تعیین کنید

چنانچه خودداری از ریزه‌خواری برای‌تان سخت است، در این‌ صورت برای وعده‌های غذایی و حتی خوردن اسنک سالم ساعت مشخص کنید. کمی زمان می‌برد تا به این برنامه عادت کنید ولی درهرحال بهترین روش برای خودداری از ریزه‌خواری است.

از همفکری دیگران استفاده کنید

ریزه‌خواری در نوع شدیدش یک نوع بیماری ولی قابل درمان است. اگر در کنترل عادت‌های غذایی خود مشکل دارید می‌توانید از متخصصین کمک بگیرید و یا با افرادی که از همین مشکل رنج می‌برند صحبت کنید. این مشورت‌ها بسیارسودمند و شفابخش است.

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=12972

افزودن نظر