راه‌های مدیریت زمان کدامند؟
۱۷ آبان ۱۳۹۶

راه‌های مدیریت زمان کدامند؟

به توان بدنی و روحی خود در طول روز دقت کنید. اگر صبح‌ها جسم و روح آماده‌تری دارید، فعالیت های مهم کاری، قرارملاقات‌ها و تصمیمات مهم اداری را به این زمان از روز بیاندازید.


آیا شما هم از آن دسته افرادی هستید که تمام طول هفته را به کار و فعالیت سپری می‌کنند؟ از همان دسته افرادی که به قول معروف وقت نمی‌کنند که حتی سرشان را بخارند؟! و حتی تعطیلات آخر هفته هم مشغول دویدن از این سو به آن سو هستند! پیشنهاد ما به شما این است که پای خود را از روی پدال گاز بردارید و کمی هم به اطرافتان نگاه کنید! زمان را مدیریت کنید تا زندگی شاد، پویا و مؤفقی داشته باشید. اما چگونه می‌توان زمان را مدیریت کرد؟ برای پاسخ به این سؤال، در ادامه با ما همراه باشید.

قبل از هر چیز، به یاد داشته باشید که کار زیاد و بی وقفه،‌ شاید در ابتدا احساس سرزندگی به شما بدهد اما در درازمدت احساس می‌کنید که از درون لبریز و خسته شده‌اید،‌ بطوری که در نهایت استرس، بیماری جهان مدرن امروز، مهمان روز و شب زندگی شما خواهد شد!

الویت‌های زندگی خود را مشخص کنیم:

گاهی اوقات آنقدر سرگرم انجام کارهای بیهوده می‌شویم که ساعت‌های با ارزش زندگی را به باد فنا می‌دهیم! پس نخستین گام در مدیریت زمان این است که لیستی از کارهای خود تهیه و آنها را الویت بندی کنیم.

ارتباطات اجتماعی مفید و مؤثری داشته باشیم:

اگر توانایی برقراری ارتباط مفید با اطرافیان و همکاران را بیاموزید، در وقت و زمان خود صرفه‌ جویی خواهید کرد. در یک ارتباط خوب و مؤثر، موضوعات اساسی و مهم عنوان می‌شود،‌ به همین دلیل مخاطب خود را با سیلی از کلمات و نیز جملات بی‌ربط، خسته نکنید. همواره بکوشید تا موضوع گفتگوی شما مشخص باشد و بر روی همان هم تمرکز کنید.    

در انجام بعضی از کارها، حتماً از اطرافیان کمک بگیرید:

کمک گرفتن از دیگران را یاد بگیرید. در انجام کارهای منزل، حتماً از کودکانتان کمک بگیرید، حتی اگر ایمان دارید که ممکن است از پس انجام آن کار برنیایند. در اداره، همواره سعی کنید تا با افراد فعال تر همکاری کنید،‌ افراد قابل اعتمادی که احیاناً روزی بتوانید روی کمکشان حساب بازکنید. اگر قادر نیستید که از اطرافیان کمک بگیرید، حتماً جایی از کار شما ایراد دارد، حتماً به علت این ملاحظه کاری خود فکرکنید!

همواره بکوشید تا آرامش خود را در موقعیت‌های مختلف حفظ کنید:

برای خودتان وقت بگذارید. به سرگرمی‌ها و رؤیاهایتان اهمیت بدهید و آنها را پوچ، بی معنا و وقت گیر به حساب نیاورید. یادتان باشد که اگر کارهایی که دوست می‌دارید را انجام دهید، بانشاط‌ تر خواهید شد و در نتیجه در انجام امور جدی زندگی، خلاق‌تر و قوی‌تر خواهیدشد. زندگی حرفه‌ای و زندگی کاری باید مکمل یکدیگر باشند، بنابراین سعی کنید تا بین این دو تعادل برقرارکنید و نه تضاد.

بر روی اهدافی که عملی و دست یافتنی هستند تمرکز کنید:   

عده ای بر این باورند که در زندگی فقط کسب موفقیت اجتماعی است که ارزش دارد، بنابراین تنها هدف‌شان در زندگی رسیدن به همین مهم است. این افراد بیشترین زمان از وقت خود را به کارکردن سپری می‌کنند، غرق در کار می‌شوند و لذت بردن از زندگی را منوط و وابسته به مؤفقیت در آن کار می‌دانند.

این افراد همیشه دوست دارند که در کارشان کامل و بی عیب باشند. جالب اینجاست که همین افراد، همیشه بیشترین نارضایتی را از کارشان دارند. وسواس بیش از حد و اهداف کاری دست نیافتنی، آنها را به افرادی ناراضی و عصبی تبدیل کرده است. بنابراین عقل حکم می‌کند تا اهداف زندگی مان دست یافتنی باشند، آنهم در یک بازه زمانی مشخص.

چه زمانی از روز بالاترین کارایی ممکن را دارید؟

به توان بدنی و روحی خود در طول روز دقت کنید. اگر صبح‌ها جسم و روح آماده‌تری دارید، فعالیت های مهم کاری، قرارملاقات‌ها و تصمیمات مهم اداری را به این زمان از روز بیاندازید.

اگر این موارد را رعایت کنید، بدون شک استرس ناشی از مدیریت نادرست زمانی را به شکل چشمگیری کاهش خواهیدداد. با این حال،  یادتان باشد که باید قبل از هر چیز، از خودتان و شیوه کاریتان شروع کنید و تنها در این صورت است که می‌توانید ساعات زندگیتان را مدیریت نمایید.   

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=12971

افزودن نظر