5 عاملی که مانع از کاهش وزن می‌شوند/ از رژیم های غذایی جدید تا محل زندگی
۱۷ آبان ۱۳۹۶

۵ عاملی که مانع از کاهش وزن می‌شوند/ از رژیم های غذایی جدید تا محل زندگی

زندگی در بعضی از مکان‌ها برای کاهش وزن مناسب نیست. برای مثال، محققان می‌گویند که ارتباط‌های ثابت‌شده‌ای بین قابلیت پیاده‌روی در محل زندگی و چاقی وجود دارد. به‌علاوه، بعضی از مکان‌ها نیز اساسا دسترسی افراد به غذاهای سالم را محدود می‌کنند.


اگر تا کنون برای کاهش وزن اقدام کرده باشید، احتمالا می‌دانید که استرس، کمبود خواب، عدم فعالیت بدنی و مجموعه‌ای از عوامل مربوط به سبک زندگی و عوامل اجتماعی می‌توانند در موفقیت یا شکست در برنامه کاهش وزن نقش داشته باشند. با این‌حال، عوامل دیگری هم هستند که شاید اصلا به آن‌ها فکر نکرده باشید،‌ اما تاثیرگذاری قابل توجهی دارند.

سیر تکامل

از دهه ۱۹۶۰ میلادی، بحث محققان درباره فرضیه «ژن صرفه‌جویی» (thrifty gene) شروع شد. این فرضیه می‌گوید که بدن از لحاظ ژنتیکی طوری طراحی شده‌ است که خودش را برای زندگی در زیست‌محیط‌های ناامن غذایی آماده کند. انسان‌ها در دوران شکار-گردآوری همیشه به غذا دسترسی نداشتند و در این شرایط فقط از یک طریق زنده می‌ماندند: استفاده از چربی‌هایی که در شرایط فراوانی غذایی در بدن ذخیره شده بودند. (البته این فرضیه بعدها مورد انتقادات بسیاری واقع شد).

این قاعده تکاملی می‌گوید که بدن انسان، مقدار زیادی از مواد غذایی را به‌عنوان چربی ذخیره می‌کند و اساسا باعث می‌شود که بیشتر از نیازمان غذا بخوریم تا برای دوران کمبود غذا یا قحطی آماده باشیم. هرچند که چنین اتفاقی در جهان مدرن معنای خودش را از دست داده است.

برچسب چاقی

بیشتر جوامع امروزی نسبت به افراد چاق، نگاه متفاوتی دارند. حتی در فضاهای عمومی و رسانه‌هایی مانند تلویزیون، بیشتر با افراد چاق شوخی می‌کنند. بعضی از محققان هم طوری درباره افراد چاق صحبت می‌کنند که انگاری آنان برای جامعه مضر هستند.

مطالعات اخیر نشان داده‌اند که این برچسب‌زنی به افزایش وزن، خصوصا در میان زنان، منجر می‌شود، شاید به این دلیل که استرس و عزت‌نفس پایین دارای نقش مهمی در روند برچسب‌زنی هستند. درواقع، اگر شما احساس بدی نسبت به وزن‌تان داشته باشید، همین احساس منفی به بخشی از مشکل تبدیل می‌شود.

تماس با ترکیبات شیمیایی

روزبه‌روز مطالعات بیشتری، ارتباط میان ترکیبات شیمیایی و چاقی را روشن می‌کنند. بسیاری از ما نام ترکیب BPA را شنیده‌ایم که در تولید بطری‌های پلاستیکی آب به‌کار می‌رفت و همچنان در تولید قوطی‌های کنسروی به‌کار می‌رود. شواهدی هم وجود دارند مبنی بر این‌که نیکوتین، ترکیبات تشکیل‌دهنده پلاستیک‌های PVC (ارگانوتین و فتالات) و ترکیبات خاصی در بعضی از آفت‌کش‌ها واقعا می‌تواند به افزایش وزن منجر شوند.

این ترکیبات شیمیایی معمولا روی ژن‌ها تاثیر می‌گذارند و حتی عواملی مانند چگونگی و زمان‌بندی بدن برای دریافت احساس سیری را تغییر می‌دهند. همه این روندها درنهایت به مصرف غذاهای بیشتر از نیاز منجر می‌شوند.

رژیم غذایی جدید

بسیاری از افراد سراغ رژیم‌های غذایی جدید و مُد روز می‌روند، اما نمی‌دانند که این رژیم‌ها با افزایش وزن در درازمدت همراه هستند. به‌علاوه، هرچه افراد بیشتر برای کاهش وزن اقدام کنند و بیشتر برنامه غذایی خودشان را از اساس تغییر بدهند، شانس ابتلا به افزایش وزن را هم بیشتر می‌کنند.

مشکل اصلی در این زمینه، ‌رژیم‌های محدودکننده هستند که رعایت‌شان در درازمدت به تلاش زیادی نیاز دارد. به همین دلیل، وقتی فرد این رژیم‌ها را رها می‌کند، سریعا وزنش نسبت به روزهای اولیه رژیم جدید هم بالاتر می‌رود.

محل زندگی

زندگی در بعضی از مکان‌ها برای کاهش وزن مناسب نیست. برای مثال، محققان می‌گویند که ارتباط‌های ثابت‌شده‌ای بین قابلیت پیاده‌روی در محل زندگی و چاقی وجود دارد. به‌علاوه، بعضی از مکان‌ها نیز اساسا دسترسی افراد به غذاهای سالم را محدود می‌کنند. بنابراین، زندگی کردن در محل نامناسب می‌تواند از طریق غیرممکن کردن تغذیه سالم و ورزش منظم، به افزایش وزن شما منجر شود و برنامه کاهش وزن‌تان را بی‌اثر کند. 

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=12966

پیشنهاد سلامتیسم

افزودن نظر