لبو بخورید تا فشارتان بالا نرود/ لبو، سرشار از آهن و فولات!
۱۶ آبان ۱۳۹۶

لبو بخورید تا فشارتان بالا نرود/ لبو، سرشار از آهن و فولات!

لبو، یکی از بهترین منابع غذایی برای دریافت پتاسیم محسوب می‌شود. طبق مطالعات محققان، پتاسیم یکی از املاح مهم است که در این موارد نقش دارد: الکتریسیته بدن، عملکردهای سلولی بدن مانند عضله‌سازی، رشد طبیعی بدن و فعالیت الکتریکی قلب.


رنگ غلیظ و تیره‌ای که لبو دارد، غنی بودن این سبزی از منظر تغذیه‌ای را بازتاب می‌دهد. شما می‌توانید لبو را خام، پخته یا حتی سرخ‌شده بخورید. حتی برگ‌های این سبزی نیز قابل استفاده هستند. امروزه در بسیاری از کشورها، کنسرو لبو هم در فروشگاه‌ها به فروش می‌رسد و استفاده از این سبزی مفید و مغذی را در تمامی فصول سال امکان‌پذیر کرده است. لبو حاوی مواد مغذی و ویتامین‌های مهمی است و درنتیجه فواید متعددی برای سلامتی ما دارد.

فولات

لبو سرشار از فولات است. مطالعات متعددی نشان داده‌اند که فولات به بدن در ساختن سلول‌های قرمز خون کمک می‌کند. زنان باردار نیز باید مقدار زیادی فولات دریافت کنند، چون این ماده غذایی می‌تواند خطر مبتلا شدن نوزاد به نقص لوله عصبی، اسپینا بیفیدا و آنانسفالی را در دوران جنینی کاهش بدهد.

منگنز

منگنز، یکی از ترکیبت طبیعی در لبو است که نقش مهمی در رشد و ارتقای سلامت انسان‌ها ایفا می‌سازد. افرادی که در نزدیکی کارخانه‌های زغال سنگ یا چاه‌های نفتی زندگی می‌کنند، معمولا با در معرض تماس با حجم زیادی از منگنز قرار می‌گیرند. به‌گفته محققان، دریافت بیش از حد منگنز برای انسان‌ها مضر است. بنابراین، ‌افرادی که در این مناطق حضور دارند، نباید از لبو استفاده کنند.

پتاسیم

لبو، یکی از بهترین منابع غذایی برای دریافت پتاسیم محسوب می‌شود. طبق مطالعات محققان، پتاسیم یکی از املاح مهم است که در این موارد نقش دارد: الکتریسیته بدن، عملکردهای سلولی بدن مانند عضله‌سازی، رشد طبیعی بدن و فعالیت الکتریکی قلب. کمبود پتاسیم می‌تواند مشکلاتی مانند حساسیت به نمک و افزایش فشار خون را به بار بیاورد. توجه داشته باشید که داروهایی مانند داروهای دیورتیک، داروهای استروئیدی و ملین‌ها می‌توانند سطح پتاسیم را کاهش بدهند و این روند با پیامدهای ناگواری برای سلامتی شما همراه می‌شود.

بتاکاروتن

لبو و برگ‌هایش حاوی بتاکاروتن هستند. بتاکاروتن، نوعی ویتامین A است که در میوه‌ها و سبزی‌های رنگی یافت می‌شود. محققان در سال‌های اخیر متوجه شده‌اند که بتاکاروتن دارای عملکرد آنتی‌اکسیدانی است. خوش‌بختانه، آنتی‌اکسیدان‌ها از سلول‌های بدن در مقابل رادیکال‌های آزاد محافظت می‌کنند و مانع از شکل‌گیری عارضه‌هایی مانند متابولیسم اکسیژن می‌شوند. متابولیسم اکسیژن می‌تواند شما را به بعضی از بیماری‌های مزمن مبتلا کند.

آهن

ماده مغذی دیگری که در لبو یافت می‌شود، آهن است. آهن از عناصر ضروری برای انتقال اکسیژن به بخش‌های مختلف بدن محسوب می‌شود و وجودش برای تنظیم رشد سلولی و تکثیر سلول‌ها ضرورت دارد. اگر به کمبود آهن مبتلا باشید، اکسیژن‌رسانی به سلول‌های بدن نیز محدود می‌شود و به مشکلاتی مانند خستگی مفرط، عملکرد شغلی ضعیف و تضعیف سیستم ایمنی بدن منجر می‌گردد. 

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=12962

افزودن نظر