این 5 بیماری در دندان‌پزشکی مشخص می‌شوند/ از بیماری‌های قلبی تا کم خونی
۱۶ آبان ۱۳۹۶

این ۵ بیماری در دندان‌پزشکی مشخص می‌شوند/ از بیماری‌های قلبی تا کم خونی

اگر پوشش درونی دهان بیمار بیش از حد رنگ‌پریده یا صورتی روشن باشد، یعنی دقیقا برعکس رنگ تازه و تیره و طبیعی، می‌تواند از بیماری کم‌خونی به دندان‌پزشک اطلاع بدهد.


جدی گرفتن معاینه منظم دندان‌ها با مراجعه سالانه به دندان‌پزشکی فوق‌العاده مهم است و فقط از سلامت دندان‌ها محافظت نمی‌کند. درواقع، دندان‌پزشک می‌تواند با معاینه دندان‌ها، مجموعه‌ای از بیماری‌ها را شناسایی کند که بعضی از آن‌ها قطعا شما را شوکه خواهند کرد. دکتر ادی کایل (مدیر کلینیک Bupa Dental Care)، ما را با این بیماری‌ها آشنا می‌کند.

بیماری‌های قلبی

نشانه‌های مبتلا بودن به بیماری‌های لثه مانند لثه‌های ملتهب و شُلی یا از دست دادن دندان‌ها، می‌توانند از نشانه‌های هشداردهنده ابتلا به بیماری‌های قلبی باشند. باکتری‌های موجود در دهان که در اثر یکی از بیماری‌های لثه مانند پریودنتیت جمع می‌شوند، در بعضی از موارد می‌توانند به قلب منتقل شوند و شما را به بیماری عروق کرونر مبتلا کنند.

علاوه بر این، افزایش سطح باکتری‌های موجود در دهان می‌تواند به تشکیل لخته‌های خون یا تجمع پلاک‌های مخرب در عروق خونی منجر شود. این روند می‌تواند جریان خون به سمت قلب را تحت تاثیر قرار بدهد و درنهایت به مشکلات و بیماری‌های قلبی ختم شود.

بیماری دیابت

دیابت، یکی از بیماری‌های روبه‌رشد در سراسر جهان است. با توجه به رایج شدن سبک زندگی ناسالم و تغذیه نامطلوبی که حاوی مقدار زیادی از چربی‌ها و قندها است، این بیماری با پیامدهای ماندگاری در درازمدت همراه می‌شود و افراد مبتلا به آن باید مدیریت روزانه‌اش را جدی بگیرند.

مشکلاتی مانند بیماری‌های لثه، خون‌ریزی لثه،‌ شُلی دندان و فرسایش مینای دندان، می‌توانند از علائم اصلی ابتلا به بیماری دیابت باشند. زیاده‌روی در مصرف شیرینی‌ها، نوشیدنی‌ها و خوراکی‌های اسیدی و قندی، سلامت دهان و دندان این افراد و سلامت عمومی‌شان را شدیدا تحت تاثیر قرار می‌دهد. پس اگر شما به یکی از این مشکلات یا همه آن‌ها مبتلا باشید، زنگ خطر دیابت برای شما به صدا درآمده است.

استرس و اضطراب

امروزه بسیاری از افراد به مشکل دندان‌قروچه یا بروکسیسم (bruxism) مبتلا هستند. در این اختلال، فرد آگاهانه یا غیرآگاهانه دندان‌های خودش را روی همدیگر می‌ساید و آن‌ها را بیش از حد روی فک فشار می‌دهد. در بیشتر موارد، دندان‌قروچه کاملا غیرآگاهانه و درحین خواب اتفاق می‌افتد.

بروکسیسم معمولا از پیامدهای استرس و اضطراب است و اگر به‌صورت مداوم در زندگی اتفاق بیفتد، می‌تواند مینای دندان را نابود کند و درنهایت به مشکلاتی مانند حساسیت دندان، عفونت و بعضا از دست دادن دندان منجر شود. بعضی از مطالعات نشان داده‌اند که در موارد نادر،‌ استرس شدید می‌تواند فرد را به بیماری‌های لثه مبتلا کند.

اختلالات خوردن

اختلالات خوردن، ‌خصوصا بولیمیا، یکی از مشکلاتی است که بیماران معمولا آن را از دیگران پنهان می‌کنند. با این‌حال، دندان‌پزشکان اولین افراد هستند که می‌توانند نشانه‌های این مشکل را ببینند. فرسایش سطح داخلی دندان‌ها می‌تواند یکی از نشانه‌های استفراغ عمدی در افراد مبتلا به بولیمیا باشد. درواقع،‌ اسید معده همراه با استفراغ به درون دهان برمی‌گردد و با آسیب‌رسانی به مینای دندان، دندان‌ها را حساس‌تر و ضعیف‌تر می‌کند.

به‌علاوه، تغذیه نامطلوب و غیراستانداردی که فاقد ویتامین‌ها و املاح ضروری است، در بسیاری از افراد مبتلا به اختلالات خوردن رایج است. این مشکل می‌تواند به خون‌ریزی لثه و خشکی دهان منجر شود.

کم‌خونی

اگر پوشش درونی دهان بیمار بیش از حد رنگ‌پریده یا صورتی روشن باشد، یعنی دقیقا برعکس رنگ تازه و تیره و طبیعی، می‌تواند از بیماری کم‌خونی به دندان‌پزشک اطلاع بدهد. نشانه‌های دیگر این بیماری عبارت‌اند از صاف شدن زبان به‌جای بافت دندانه‌دار، ریز و طبیعی آن. 

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=12959

افزودن نظر