آیا آنتی‌بیوتیک‌ها می‌توانند سرماخوردگی را درمان کنند؟
۱۵ آبان ۱۳۹۶

آیا آنتی‌بیوتیک‌ها می‌توانند سرماخوردگی را درمان کنند؟

فقط و فقط پزشک می‌تواند آنتی‌بیوتیک لازم را برای شما تجویز کند و خود شما مجاز به مصرف خودسرانه این داروها نیستید. بنابراین،‌ اگر احساس می‌کنید که حال‌تان نامساعد است، حتما درباره مصرف آنتی‌بیوتیک از پزشک نظر بخواهید.


فرض کنید که به سرماخوردگی مبتلا شده‌اید و احساس ناخوشایندی دارید. در روزهای قبل هم از داروهای بدون نسخه برای درمان سرماخوردگی استفاده کرده‌اید، اما چون بهتر نشده‌اید، دنبال داروی قوی‌تر و جدی‌تری می‌گردید. بسیاری از افراد در این حالت سراغ آنتی‌بیوتیک‌ها می‌روند، اما چنین کاری واقعا صحیح است؟

این حقیقت ساده را نباید فراموش کرد: سرماخوردگی‌ها به‌واسطه ویروس‌ها ایجاد می‌شوند و هیچ نوع آنتی‌بیوتیکی در جهان نمی‌تواند با ویروس‌ها مقابله کند. درواقع، آنتی‌بیوتیک‌ها فقط برای درمان عفونت طراحی شده‌اند که به‌واسطه باکتری‌ها ایجاد می‌شوند، نه ویروس‌ها.

چرا مصرف آنتی‌بیوتیک برای سرماخوردگی می‌تواند مشکل‌ساز شود؟

شاید فکر کنید که مصرف آنتی‌بیوتیک‌، حتی اگر به درمان سرماخوردگی کمک نکند، هیچ ضرر دیگری ندارد. با این‌حال، اوضاع دقیقا برعکس است. وقتی که در موقعیت‌های غیرلازم از آنتی‌بیوتیک استفاده می‌کنیم، اثربخشی دارو روی بدن به مرور زمان کمتر می‌شود. درواقع، اگر بعدها به عفونت ناشی از باکتری مبتلا شویم و به آنتی‌بیوتیک نیاز پیدا کنیم، این دارو دیگر به‌درستی در بدن ما عمل نمی‌کند.

دلیل اصلی این اتفاق به خود باکتری‌ها برمی‌گردد، چون باکتری‌ها می‌توانند شدیدا فریبکار باشند. درواقع، وقتی که باکتری‌ها به مرور زمان با آنتی‌بیوتیک‌ها تماس پیدا می‌کنند، ساختار خودشان را برای زنده ماندن در مقابل ترکیبات این دارو تغییر می‌دهند. درنتیجه ما با گونه‌های جدید از باکتری‌ها مواجه می‌شویم که نسبت به بعضی از انواع آنتی‌بیوتیک‌ها مقاوم هستند.

در این حالت اگر به عفونت ناشی از این باکتری‌های جدید مبتلا شویم، پزشک مجبور می‌شود که چندین نوع از آنتی‌بیوتیک‌ها را برای شما تجویز کند تا درنهایت داروی موثر را بیابد. خود شما هم در این موقعیت که با گذر زمان برای پیدا کردن داروی مناسب همراه است، طبیعتا بیمارتر و بدحال‌تر از قبل می‌شوید.

آنتی‌بیوتیک‌ها در چه مواقعی کمک می‌کنند؟

گاهی اوقات، بعد از ابتلا به سرماخوردگی به یکی از باکتری‌های مخرب مبتلا می‌شویم. بعضی از نشانه‌های این عفونت عبارت‌اند از درد در ناحیه صورت و چشم‌ها که با خم شدن نیز بدتر می‌شوند. حتی سرفه‌های شدید و همراه با خلط زرد و سبز هم در این شرایط رایج هستند.

این علائم می‌توانند همراه با خود سرماخوردگی هم به‌وجود بیایند، اما اگر برای مدتی بیش از یک هفته ادامه پیدا کنند یا اگر شدید باشند، شما به عفونت باکتریایی مبتلا شده‌اید و برای درمان آن به مصرف آنتی‌بیوتیک نیاز دارید. با این‌حال، فقط و فقط پزشک می‌تواند آنتی‌بیوتیک لازم را برای شما تجویز کند و خود شما مجاز به مصرف خودسرانه این داروها نیستید. بنابراین،‌ اگر احساس می‌کنید که حال‌تان نامساعد است، حتما درباره مصرف آنتی‌بیوتیک از پزشک نظر بخواهید.

مصرف صحیح آنتی‌بیوتیک

وقتی به استفاده از آنتی‌بیوتیک فکر می‌کنید، باید ۳ اصل مهم را در نظر داشته باشید:

-        عمل کردن به نظر پزشک: اگر شما واقعا به آنتی‌بیوتیک نیاز داشته باشید، پزشک حتما داروی مناسب را برای شما تجویز خواهد کرد. در غیر این صورت،‌ به مصرف این داروها اصرار نکنید.

-        جدی گرفتن دستورالعمل دارو و توصیه پزشک: همه داروهای تجویزشده را به‌طور کامل و طبق برنامه مصرف کنید. هیچ قرصی نباید باقی بماند، حتی اگر احساس بهبودی داشته باشید.

-        داروها را به افراد دیگر ندهید: هیچ وقت نباید آنتی‌بیوتیک را به افراد دیگر بدهید. خود شما هم نباید از دیگران چنین درخواستی داشته باشید. 

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=12952

پیشنهاد سلامتیسم

افزودن نظر