آشنایی با درمان‌های نادرست بیماری کرون
۱۵ آبان ۱۳۹۶

آشنایی با درمان‌های نادرست بیماری کرون

هر گونه ادعا درباره خاصیت درمانی نقره برای بیماری کرون یا هر بیماری دیگر، چیزی جز دروغ و توهم نیست. نقره مطلقا دارای هیچ نقش متابولیکی در بدن نیست و می‌تواند در بافت‌های بدن تجمع کند.


با یک جست‌وجوی ساده در فضای اینترنت متوجه خواهید شد که فهرست محصولات یا رژیم‌هایی که ادعای مقابله با علائم بیماری کرون یا حتی درمان آن را مطرح می‌کنند، هرگز تمامی ندارند. با این‌حال، آیا هیچ کدام از این درمان‌ها واقعا موثر هستند؟

دکتر لیسا کیمپرمن (متخصص تغذیه) درباره این مساله می‌گوید: «ادعاهای دروغین در این زمینه هیچ وقت تمامی ندارند. یک دلیلش هم این است که افراد مبتلا به بیماری کرون شدیدا دنبال راه‌هایی برای کنترل این بیماری می‌گردند». در ادامه با مشهورترین درمان‌های دروغین برای مقابله با بیماری کرون آشنا می‌شویم.

درمان‌های دروغین

۱. رژیم سم‌زدای لیمو

رژیم سم‌زدای لیمو از سال‌ها پیش به‌عنوان یکی از رژیم‌های فوری برای کاهش وزن شناخته می‌شود. فرد در این رژیم باید مصرف مواد غذایی جامد را متوقف کند و برای چندین روز فقط از ترکیب لیمو، آب معدنی، شربت افرا و فلفل قرمز استفاده کند. این رژیم اساسا غیراستاندارد است، اما مشکل برای افراد مبتلا به بیماری کرون زمانی بدتر می‌شود که بدانیم آنان در جذب کافی مواد مغذی با اختلال مواجه هستند. بنابراین، حذف مواد غذایی جامد شدیدا به آنان ضربه می‌زند. به‌گفته متخصصان، هر گونه حذف و کنار گذاشتن گروه‌های غذایی اصلی به‌سادگی برای این بیماران آسیب‌زا است.

۲. کلوئید نقره

متخصصان می‌گویند که نوشیدن ذرات نقره از طریق مایعات احتمالا از شیوه‌های مرسوم در آفریقا و هند باستان نشأت می‌گیرد. در این سنت‌های باستانی، خوردن فلزات گران‌بها یا اشیای زرق‌وبرق‌دار دارای خاصیت شفابخش تلقی می‌شده است. کلوئید نقره که معمولا در جواهرات و نقره‌ها یافت می‌شود، به‌عنوان نوعی آنتی‌بیوتیک طبیعی مشابه با آب معدنی شناخته می‌شود.

با این‌حال، متخصصان تاکید می‌کنند که هر گونه ادعا درباره خاصیت درمانی نقره برای بیماری کرون یا هر بیماری دیگر، چیزی جز دروغ و توهم نیست. نقره مطلقا دارای هیچ نقش متابولیکی در بدن نیست و می‌تواند در بافت‌های بدن تجمع کند. این روند هم نتیجه‌ای ندارد جز تغییر رنگ در پوست، ناخن‌ها و لثه‌ها. البته دوز زیاد نقره در بدن می‌تواند به اندام‌های داخلی آسیب برساند و باعث تشنج یا سایر مشکلات عصب‌شناختی شود. نقره حتی می‌تواند روند عملکردی داروهای تجویزی را هم مختل کند.

۳. گیاهان چینی

امروزه گیاهان معروف به گیاهان چینی در انواع گل‌ها، برگ‌ها و ریشه‌ها و در فروشگاه‌های مختلف به فروش می‌رسند. البته می‌توان این گیاهان را به‌عنوان قرص یا به‌عنوان دم‌نوش استفاده کرد. چیزی که به نظر می‌رسد در میان همه این گیاهان مشترک است، ادعای درمان‌گری و شفابخشی آن‌ها در مقابله با مجموعه وسیعی از بیماری‌ها و مشکلات است. متخصصان می‌گویند که وقتی یک محصول ادعا می‌کند برای هر چیزی از سردرد گرفته تا سرطان، آرتریت روماتوئید و بیماری کرون مفید است، باید به سلامت و اثربخشی ادعایی آن شک کرد.

تقریبا غیرممکن است که مردم چین را از مصرف ترکیبات سنتی که ریشه‌های پیچیده و تاریخی‌ای دارند، منصرف کرد، اما مردم دیگر نقاط جهان نباید از این گیاهان به قصد درمان بیماری‌ها استفاده کنند. حداقل این‌که قبل از مصرف هر نوع مکمل یا گیاه دارویی برای مقابله با بیماری کرون یا هر بیماری دیگر، حتما باید درباره گیاه یا مکمل مورد نظر با پزشک مشورت کرد. به‌علاوه، یکی از مطالعات Critical Care Medicine در سال ۲۰۱۴ نشان می‌دهد که موارد متعددی از ابتلا به نارسایی کبد و حتی مواجهه با مرگ در اثر استفاده از گیاهان چینی به ثبت رسیده است. 

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=12951

افزودن نظر