فواید مصرف پونه کوهی از منظر طب سنتی
۱۴ آبان ۱۳۹۶

فواید مصرف پونه کوهی از منظر طب سنتی

التهاب مزمن با ابتلا به بیماری‌های قلبی، دیابت و بیماری‌های خودایمنی مرتبط است. پونه کوهی، به‌خاطر آنتی‌اکسیدان‌های مهمش، این توانایی را دارد که رادیکال‌های آزاد را خنثی کند و التهاب را کاهش دهد. 


پونه کوهی، یکی از گیاهان محبوب و مهم است که در فرهنگ‌های غذایی مختلفی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این گیاه را می‌توان در انواع تازه، خشک یا به‌صورت عصاره استفاده کرد. با این‌که هر وعده مصرفی از پونه کوهی واقعا کم است، اما مواد مغذی مهمی را به بدن می‌رساند. در ادامه این مطلب، از مهم‌ترین فواید پونه کوهی با شما صحبت می‌کنیم.

سرشار از آنتی‌اکسیدان‌ها

پونه کوهی سرشار از آنتی‌اکسیدان‌های مهم است. این ترکیبات با آسیب‌های ناشی از رادیکال‌های آزاد در بدن مقابله می‌کنند. امروزه می‌دانیم که تجمع رادیکال‌های آزاد در بدن با ابتلا به بیماری‌های مزمن مانند سرطان و بیماری‌های قلبی مرتبط است. روغن یا عصاره پونه کوهی حاوی دو آنتی‌اکسیدان مهم به نام‌های کارواکرول و تیمول است که می‌توانند از آسیب‌دیدگی سلول‌ها جلوگیری کنند.

پونه کوهی، در صورت ترکیب شدن با میوه‌ها و سبزی‌های غنی از آنتی‌اکسیدان، می‌تواند میزان بیشتری از آنتی‌اکسیدان‌ها را به بدن شما برساند و سلامتی شما را ارتقا بدهد.

کمک به مبارزه با باکتری‌ها

پونه کوهی حاوی ترکیبات مهمی است که خاصیت ضدباکتریایی قدرتمندی دارند. یکی از مطالعات نشان می‌دهد که عصاره یا روغن پونه کوهی، این توانایی را دارد که رشد دو نوع باکتری موثر در ابتلا به عفونت‌ها را متوقف کند. مطالعات دیگری هم حاکی از آن هستند که پونه کوهی برای مقابله با ۲۳ نوع گونه باکتریایی مفید است. محققان می‌گویند که اثرگذاری عصاره آویشن و مریم‌گلی، بعد از عصاره پونه کوهی قرار می‌گیرد.

خاصیت ضدسرطانی

پونه کوهی حاوی میزان زیادی از آنتی‌اکسیدان‌ها است. این ترکیبات نه‌تنها می‌توانند رادیکال‌های آزاد را خنثی کنند، بلکه می‌توانند مانع از ابتلا به سرطان شوند. بعضی از آزمایش‌های علمی نشان می‌دهند که پونه کوهی می‌تواند به نابودی سلول‌های سرطانی کمک کند.

محققان می‌گویند کارواکرول موجود در پونه کوهی، این توانایی را دارد که رشد و گسترش سلول‌های سرطانی در سرطان کولون را مهار کند. با این‌حال، آنان تاکید می‌کنند که هنوز در مرحله آزمایش بر روی این گیاه قرار دارند و در نظر گرفتن دوز موثر و مشخص برای بیماران به مطالعات تکمیلی وابسته است.

کمک به کاهش عفونت‌های ویروسی

علاوه بر مبارزه با باکتری‌ها، بعضی از مطالعات هم نشان داده‌اند که پونه کوهی و ترکیبات ویژه‌اش می‌توانند از بدن در مقابل بعضی از ویروس‌ها محافظت کنند. به‌طور خاص، کارواکرول و تیمول، دو عنصر مهم در پونه کوهی هستند که خاصیت ضدویروسی دارند.

یکی از مطالعات نشان می‌دهد که کارواکرول موجود در پونه کوهی، نوروویروس را در عرض یک ساعت غیرفعال می‌سازد. حتی کارواکرول و تیمول پونه کوهی در یکی از آزمایش‌های علمی، حدود ۹۰ درصد از عناصر ویروس هرپس سیمپلکس را غیرفعال کرده‌اند.

کاهش التهاب

التهاب، یکی از واکنش‌های عادی و طبیعی سیستم ایمنی است که در اثر بیماری یا آسیب خاصی بروز پیدا می‌کند. با این‌حال، التهاب مزمن با ابتلا به بیماری‌های قلبی، دیابت و بیماری‌های خودایمنی مرتبط است. پونه کوهی، به‌خاطر آنتی‌اکسیدان‌های مهمش، این توانایی را دارد که رادیکال‌های آزاد را خنثی کند و التهاب را کاهش دهد.

بعضی از آزمایش‌های علمی نشان می‌دهند که استفاده از مخلوط روغن آویشن و روغن پونه کوهی، نشانگرهای التهابی در التهاب کولون را کاهش می‌دهد. با این‌حال، محققان هنوز دوز مصرفی مشخص برای اثرگذاری در زندگی بیماران را معین نکرده‌اند. 

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=12943

افزودن نظر