با همکاران قلدر و زورگوی خود چکار کنیم؟!
۱۴ آبان ۱۳۹۶

با همکاران قلدر و زورگوی خود چکار کنیم؟!

هر فرد شاغل باید بداند که سیاست‌های اداره یا شرکت مورد نظر نسبت به رفتارهای نامطلوب چیستند و همچنین باید از حقوق قانونی و عمومی خودش نیز آگاه باشد. مراجعه به مدیران ارشد سازمانی و درنهایت مدیر کل، می‌تواند به شما در حل مشکل کمک کند. 


این تصور که قلدری یا زورگویی فقط به دوران مدرسه محدود می‌شود، نه‌تنها اشتباه است، بلکه می‌تواند شرایطی را به‌وجود بیاورد که پیگیری مشکلات جدی در این زمینه را غیرممکن کند. طبق مطالعه‌ای که در دانشگاه استافوردشایر انجام گرفته است، حدودا ۵۷ درصد از شاغلان بریتانیایی در طول دوران کاری خودشان با یکی از اشکال قلدری یا زورگویی در محل کار (workplace bullying) مواجه می‌شوند.

عارضه عاطفی

بیشتر افراد به‌عنوان یک فرد بالغ و بزرگسال معمولا بی‌تفاوت گذشتن از قلدری را ترجیح می‌دهند و فکر می‌کنند که مقابله با چنین چالش‌هایی در محل کار اصلا ارزشی ندارد. بعضی از شاغلان نیز مقابله با این مشکلات را چالش‌گری با سیاست‌های اداری تلقی می‌کنند و از چنین کاری واقعا می‌ترسند. با این‌حال،‌ مطالعات نشان می‌دهند که تجربه قلدری یا زورگویی در محل کار با چنین پیامدهایی همراه است: مشکلات مربوط به سلامت جسمی و روانی، علائم ناشی از استرس پس از سانحه، فرسودگی شغلی، کاهش رضایت شغلی و حتی کاهش تعهد شغلی.  

در این شرایط فقط اموری مانند عملکرد مطلوب و بهره‌وری بالا در محل کار آسیب نمی‌بینند، بلکه مواجهه با قلدری و زورگویی در محل کار می‌تواند به اختلال در خواب، افسردگی،‌ اختلال اضطرابی و در موارد شدیدتر حتی به افکار خودکشی منجر شود. با توجه به همین دلایل است که نباید قلدری و زورگویی در محل کار را نادیده گرفت.

قلدری بزرگسالان چه انواعی دارد؟

صدها نوع از قلدری و زورگویی در محل کار وجود دارند و درنتیجه متمایز کردن اتفاقات قابل قبول از اتفاقات نامطلوب واقعا سخت است. طبق گزارش Chartered Institute of Personnel and Development، ۸۳ درصد از کارکنان بریتانیایی با مجموعه مشابهی از قلدری و زورگویی در محل کار مواجه می‌شوند. نگاه کردن به فهرست این مجموعه، شروع خوبی برای سنجش شرایط خودتان است. نمونه‌هایی از رفتارهای نادرست و مبتنی بر قلدری و زورگویی در محل کار به ترتیب زیر هستند:

-        جلوگیری از گردش عادی اطلاعات، به گونه‌ای که بر عملکرد شغلی دیگران تاثیر بگذارد.

-        تحقیر و تمسخر کردن دیگران به خاطر نوع شغل‌شان.

-        دستور دادن به دیگران، بدون هیچ دلیلی، برای انجام دادن اموری که پایین‌تر از جایگاه‌ اداری‌شان است.

-        نادیده گرفتن یا حذف کردن بخش‌های کاری ضروری بدون مشورت با دیگران.

-        پخش کردن شایعات و سخن‌چینی کردن برای این و آن.

-        اظهار جملات توهین‌آمیز یا زشت نسبت به دیگران.

-        ترغیب کردن کارکان همرده به استعفا دادن.

-        عیب‌جویی دائمی نسبت به کارها و تلاش‌های دیگران.

-        نادیده گرفتن دیدگاه‌های کاری و تخصصی دیگران.

-        در نظر گرفتن وظایف غیرعادی یا مهلت‌های غیرعقلانی برای اتمام کار.

-        صدور اتهامات دروغین بر علیه دیگران.

-         استفاده از عبارت‌های توهین‌آمیز و تحقیرآمیز در گفت‌وگوهای کاری.

-        اعمال اقدامات انضباطی غیرعادلانه و غیراستاندارد.

اگر قربانی قلدری در محل کار بودیم، چه کار کنیم؟

متهم کردن دیگران به قلدری در محل کار، یک ادعای جدی و خاص محسوب می‌شود و اگر فرد قلدر دارای هر نوع برتری نسبت به شما باشد، ترس از پیامدهای منفی و ناگوار برای سکوت کردن کافی است.

بنابراین، اولین اقدام شما باید گفت‌وگو با یک مشاور باشد. درک کردن این نکته که مقابله با قلدری دیگران اصلا نشانه ضعف نیست، شما را به جدی گرفتن موضوع ترغیب می‌کند، اما محکم بودن و شجاع بودن هم در ادامه راه لازم هستند. هر فرد شاغل باید بداند که سیاست‌های اداره یا شرکت مورد نظر نسبت به رفتارهای نامطلوب چیستند و همچنین باید از حقوق قانونی و عمومی خودش نیز آگاه باشد. مراجعه به مدیران ارشد سازمانی و درنهایت مدیر کل، می‌تواند به شما در حل مشکل کمک کند. 

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=12942

افزودن نظر