چند بار در روز باید اجابت مزاج داشته باشیم؟
۱۳ آبان ۱۳۹۶

چند بار در روز باید اجابت مزاج داشته باشیم؟

معمولا، تغییرات غیر عادی اما کوتاه مدت در عادات دفع یک شخص نشانه بروز مشکل خاصی نخواهد بود و جای نگرانی نخواهد داشت. اما اگر این تغییرات بیش‌تر از ۱ یا ۲ هفته طول کشید باید حتما به پزشک مراجعه کنید.


در حقیقت عادات مزاجی یک فرد می‌تواند به خوبی بیانگر وضعیت سلامت بدن و چگونگی عملکرد آن باشد. با اینکه ممکن است صحبت درباره حرکات و کار کرد شکم و روده کمی خجالت‌آور باشد اما در حقیقت این موضوع با ارزشی است که به خوبی نشان می‌دهد چه چیزی درون بدن ما در حال اتفاق افتادن است. خیلی از افراد دغدغه این موضوع را دارند که آیا در طول روز به اندازه یا بیش از اندازه مدفوع می‌کنند. در ادامه این مطلب به برخی از سوالات رایج در این زمینه پاسخ می‌دهیم که بعضا پرسش‌شان برای‌تان راحت هم نخواهد بود.

چند بار در روز باید مدفوع کنید؟

 - پاسخ به این سوال و آنچه که طبیعی و یا نرمال است، می‌تواند کمی سخت باشد به خصوص در شرایطی‌ که کار کردن مزاج در افراد مختلف متفاوت است.

 -  پزشکان با بررسی تعداد دفعات کارکرد شکم می‌توانند عادات طبیعی و معمول یک فرد را مشخص و تعیین کنند.

-  مدفوع کردن شیوه دفع بدن از مواد زائد و غذاهای هضم نشده‌ای است که جذب بدن نشده‌اند. 

- تغییرات کوتاه مدت و زودگذر در عادات دفع می‌تواند عادی و طبیعی باشد.

چه عواملی در تعداد دفعات اجابت مزاج موثر است؟

مصرف مایعات

به دلیل اینکه روده بزرگ آب زیادی جذب می‌کند، نخوردن مایعات آن هم به میزان کافی می‌تواند باعث سخت و سفت شدن مدفوع شود و عمل دفع را سخت کند. افرادی که مبتلا به یبوست هستند باید مصرف مایعات بدن‌شان را بیشتر کنند تا بافت مدفوع‌شان نرم شود.

سن

یبوست اغلب با افزایش سن در ارتباط است و می‌تواند با بالا رفتن سن بیشتر هم بشود. با افزایش سن و سال عملکرد روده‌ها کند‌تر می‌شود و مدفوع نمی‌تواند به خوبی و سریع از روده بگذرد و دفع شود. به غیر از این، ممکن است یک فرد مسن داروهایی مصرف کند که تاثیرات مستقیمی بر روی عادات دفع داشته باشد.

فعالیت

فعالیت و تحرک داشتن باعث می‌شود روده ‌بزرگ عملکرد بهتری داشته باشد و مدفوع درون روده راحت‌تر حرکت کند. زمانی که فرد مبتلا به یبوست و یا عملکرد آهسته و کند دستگاه گوارش و هضم است، راه‌کارهایی مانند پیاده‌روی و یا دویدن می‌تواند کمک موثری در دفع راحت‌تر مدفوع باشد.

رژیم غذایی

هرآنچه که فرد می‌خورد نقش بسیار موثری در تعداد دفعاتی که مدفوع می‌کند خواهد داشت. فیبر موجود در مواد غذایی که می‌خوریم یکی از مهمترین عوامل در عملکرد سالم دستگاه گوارش بدن‌مان است. فیبر یک نوع کربوهیدرات است که روده کوچک قادر نیست آن را به مولکول‌های کوچکتری تقسیم کند. بنابراین مواد زائد به شکل توده‌ای از مواد هضم نشده به روده بزرگ منتقل می‌شوند و پس از مدتی تبدیل به مدفوع می‌شوند. چنانچه از رژیم‌غذایی مناسب و منظمی پیروی کنید که دارای فیبر کافی باشد می‌توانید درصد ابتلا به یبوست را به میزان زیادی کاهش دهید.

چه حالتی طبیعی است؟

عملکرد سالم سیستم گوارشی و عادات طبیعی دفع یک فرد به معنای دفع مدفوع به شکل منظم و مرتب است. نکته دیگر بافت مدفوع است که باید نرم باشد و به راحتی دفع می‌شود. عملکرد طبیعی دفع باید به شکلی باشد که فرد در هنگام تخلیه روده احساس درد و یا ناراحتی خاصی نداشته باشد.

چه حالتی غیر طبیعی است؟

مدفوعی که حالت آبکی دارد و یا به شکلی است که نمی‌تواند خیلی سریع درون روده بزرگ حرکت کند می‌تواند باعث بروز ناراحتی‌ و مشکلات جدی‌تری مانند عفونت و یا التهاب شود. علاوه بر این، اسهال‌ مزمن (مدفوع به شدت آبکی) می‌تواند باعث کم‌آبی خطرناک بدن شود. این نوع اسهال می‌تواند موجب کمبود مواد مغذی لازم برای بدن شود، چون روده قادر نیست زمانی که مدفوع خیلی سریع در حال حرکت است مواد لازم را جذب کند. مدفوعی که مانند گلوله‌های کوچک دفع می‌شود هم غیرعادی است و معمولا نشانه‌ی ابتلا به یبوست و عدم تخلیه مناسب روده‌ها است. دفع این نوع مدفوع سخت و مشکل خواهد بود و می‌تواند باعث بروز مشکلات جدی‌تر مثل هموروئید شود.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنید؟

معمولا، تغییرات غیر عادی اما کوتاه مدت در عادات دفع یک شخص نشانه بروز مشکل خاصی نخواهد بود و جای نگرانی نخواهد داشت. اما اگر این تغییرات بیش‌تر از ۱ یا ۲ هفته طول کشید باید حتما به پزشک مراجعه کنید.

تغییرات نگران کننده‌ای مثل:

-         خون در مدفوع

-         مدفوع سیاه‌رنگ

-         مدفوع باریک و نازک (به شکل و اندازه مداد)

-         کاهش وزن و تب همراه با اسهال و یا یبوست

-         دردهای شکمی شدید

-         استفراغ همراه با خون و یا موادی شبیه به تفاله و یا گرد قهوه

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=12938

افزودن نظر