چطور زندگی در گذشته را متوقف کنیم؟

چطور زندگی در گذشته را متوقف کنیم؟

فرآیند زندگی در گذشته و غم‌خواری نسبت به اتفاقات پیشین که دائما تکرار می‌شود، نشخوار ذهنی (rumination) نام دارد. بعضی از افراد بیشتر از دیگران با این حالت مواجه می‌شوند، خصوصا اگر شخصیت‌شان مستعد اضطراب باشد.


بعضی از شما با این حالت آشنا هستید: مشاجره، حادثه یا اتفاقی را تجربه می‌کنید که به هر حال ناخوشایند و ناراحت‌کننده است، ولی به پایان می‌رسد و به دست گذشته سپرده می‌شود. بیشتر افراد حاضر در آن اتفاق با همه‌چیز کنار می‌آیند، اما شما هنوز با همان اتفاق درگیر هستید، همه‌چیز در ذهن‌تان تکرار می‌شود و به این فکر می‌کنید که چه رفتارهایی را باید انجام می‌دادید.

دکتر نیلز ایک (روان‌شناس) می‌گوید: «فرآیند زندگی در گذشته و غم‌خواری نسبت به اتفاقات پیشین که دائما تکرار می‌شود، نشخوار ذهنی (rumination) نام دارد. بعضی از افراد بیشتر از دیگران با این حالت مواجه می‌شوند، خصوصا اگر شخصیت‌شان مستعد اضطراب باشد».

با این‌حال بسیار مهم است که همه ما، عبور از افکار منفی را یاد بگیریم و اجازه ندهیم که این حالت‌ها به زندگی‌مان آسیب برسانند. اگر شما هم یکی از افراد مبتلا به نشخوار ذهنی هستید، می‌توانید از توصیه‌های دکتر ایک برای مقابله با این حالت کمک بگیرید.

از خودتان بپرسید: آیا ارزشش را دارد؟

اگر احساس کردید که ذهن‌تان روی یک موقعیت خاص متوقف شده است، از خودتان بپرسید که آیا این زندگی در گذشته واقعا ارزش تلف کردن وقت شما را دارد؟

به‌طور کلی، پرسیدن این سوال از خویشتن درباره موقعیت‌ها و اتفاقات گذشته به ما کمک می‌کند تا آن اتفاق را بپذیریم، از آن درس بگیریم و پرونده آن را در ذهن‌مان ببندیم. اگر پاسخ به سوال منفی بود، باید آگاهانه برای مختومه کردن و عبور از آن تلاش کنید.

وقت مجزایی برای رسیدگی به مساله در نظر بگیرید

اموری که نگرانی ما را برانگیخته می‌کنند، معمولا پسِ ذهن‌مان باقی می‌مانند و هیچ‌وقت توجه کامل ما را به خود جلب نمی‌سازند. بنابراین، اگر زمان مشخصی را برای رسیدگی به امور آزاردهنده و نگران‌کننده اختصاص بدهیم، مواجه شدن با این مسائل اساسا برای ما راحت‌تر می‌شود.

پس اگر احساس کردید که درحال غم‌خواری نسبت به اتفاقات گذشته هستید، حتما موضوع را در دفترچه یادداشت خودتان بنویسید و وقت مشخصی را در باقی روز برای رسیدگی به آن در نظر بگیرید.

به بدترین حالت ممکن فکر کنید

اگر زندگی در گذشته و غم‌خواری نسبت به اتفاقات گذشته واقعا هر لحظه شما را آزار می‌دهد،‌ بدترین حالت ممکن را در نظر بگیرید و به نحوه برخورد خودتان با این حالت فکر کنید. شاید این توصیه وحشتناک باشد، اما پیدا کردن یک راه‌حل مناسب ذهنی واقعا احساس آرامش بهتری به شما می‌دهد و اضطراب را در شما کمتر می‌کند.

علت اصلی را پیدا کنید

همواره امکان دارد که الگوی مشخصی در نگرانی‌های شما وجود داشته باشد و این یعنی شما می‌توانید در راستای شناسایی علت‌های بالقوه اقدام کنید و اقدامات پیشگیرانه را برای آینده در نظر بگیرید.

برای بسیاری از ما، نشخوار ذهنی همیشه بعد از مواجهه با یک عامل محرک شروع می‌شود. بنابراین، شناسایی این عامل محرک از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. بعد از شناسایی عامل محرک نیز باید وقت مشخصی را به ارزیابی آن و نقشش در اشتباهات گذشته اختصاص بدهید و مطمئن شوید که دیگر چنین اشتباهاتی را تکرار نخواهید کرد. این کار به شما کمک می‌کند تا عوامل محرک و موثر در نشخوار ذهنی را از زندگی خودتان حذف کنید. 

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=12934

افزودن نظر