هرچقدر می‌خوابم، بازهم احساس خستگی می‌کنم؟ چرا؟
۱۰ آبان ۱۳۹۶

هرچقدر می‌خوابم، بازهم احساس خستگی می‌کنم؟ چرا؟

با نخوردن صبحانه، درواقع تمام انرژی و نشاط ناشی از خواب مناسب خود را از بین می‌برید و نتیجه آن احساس بسیار بد در طول ساعات کاری است! صبحانه مهم‌ترین غذای روزانه است چون سوخت اولیه بدن را تامین می‌کند و چه بهتر که شامل یک غذای سالم و از جمله پرمیوه باشد!


یک بخش مهم برای احساس نشاط و سرزندگی، خواب خوب است، اما عوامل دیگری هم وجود دارند که باید در نظر گرفته شوند. در مورد بیشتر افراد این حس خواب‎آلودگی به برنامه نادرست غذایی‎شان مربوط می‌شود. مثل فقر آهن ( آهن در اسفناج،‌ تخم‎مرغ،‌ حبوبات و گوشت قرمز یافت می‌شود) که به احساس ضعف، کم‎تحرکی، و زودرنجی منتهی می‌شود. خوردن هله‎هوله هم به این احساس خستگی بعد از یک خواب مناسب کمک می‌کند، چون ذخیره کربوهیدرات‌ها و شکر در بدن باعث اختلال در تنظیم قند خون می‌شود که پیامد آن، احساس خستگی مفرط خواهد بود.

دلیل دیگر این احساس، استرس است که به لحاظ ذهنی ایجاد خستگی می‌کند و گاه اثراتش فراتر از خستگی معمولی است. بعضی‎ها هم با وجود یک خواب مناسب، از صبحانه خوردن صرف نظر می‌کنند. توصیه می‌کنیم که شما مطلقا جزو این گروه نباشید. چون صبحانه سوخت لازم بدن برای یک شروع خوب را تامین می‌کند.

راهکارهای ما برای ایجاد حس سرزندگی و هوشیاری هرچه بیشتر، به این ترتییب هستند:

درست نفس بکشید

معمولا ما بدون فکر کردن به تنفس خود، نفس می‌کشیم! حال‎آنکه چون تنفس با تامین اکسیژن لازم، اساس تامین انرژی بدن محسوب می‌شود، باید با دقت انجام شود. بنابراین دقایقی از روز خود را به تنفس آگاهانه اختصاص دهید. کاملا صاف بایستید و نفس عمیق بکشید (تنفس‎ از سطح شکم نه سینه).

تحرک خود را بیشتر کنید

هیچ دقت کرده‎اید که معمولا در حین انجام کار سرحال‎اید، اما به محض نشستن خواب‎آلود می‌شوید و مدام خمیازه می‌کشید؟ دلیل این مساله این است که نشستن بر نحوه تنفس اثر می‌گذارد،؛ چنانچه حتی ضربان قلب را هم کُند می‌کند. حالا اگر کاری دارید که دائم مجبور به نشستن هستید، ساعتی یکبار برای چند دقیقه از جای خود بلند شوید و راه بروید، ‌تحرک خود را بیشتر کنید،‌ به عضلات خود کشش بدهید و... به بدن‎تان حرکت بدهید!

چُرت روزانه بزنید

تنها راز نشاط افرادی که تا پاسی از شب همچنان سرحال کار می‌کنند، چُرت کوتاه است. باورتان می‌شود یک چُرت ۶۰-۳۰ دقیقه‎ای بعدازظهر، بی‎اندازه انرژی‎بخش است؟ امتحان کنید!

بیشتر آب بنوشید

یک دلیل خواب‎آلودگی، این است که به قدر کافی آب نمی‌نوشید. درواقع بدون اینکه خودمان متوجه باشیم، بدن بیشتر ما دچار کمبود آب می‌شود، درحالی‌که تنها ۲ درصد از این کمبود هم می‌تواند منجر به افت انرژی بدن شود. می‌دانید چرا؟ چون کمبود آب به میزان قابل توجهی حجم خون را تغییر می‌دهد و خون را غلیظ می‌کند، که این امر کار بدن را در انتقال مواد غذایی و اکسیژن مشکل می‌کند و البته نتیجه‎ای جز ایجاد احساس خستگی ندارد.

حتما صبحانه بخورید

با نخوردن صبحانه، درواقع تمام انرژی و نشاط ناشی از خواب مناسب خود را از بین می‌برید و نتیجه آن احساس بسیار بد در طول ساعات کاری است! صبحانه مهم‌ترین غذای روزانه است چون سوخت اولیه بدن را تامین می‌کند و چه بهتر که شامل یک غذای سالم و از جمله پرمیوه باشد!

غذای سالم بخورید

اگر بدخوراک باشید، دائم با خستگی دست به گریبان خواهید بود. هله‎هوله را از برنامه غذایی خود حذف کنید و به غذاهای سالم رو بیاورید که سرشارند از سبزیجات، میوه‎ها، حبوبات، غلات و انواع آجیل و دانه‎ها.

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=12923

پیشنهاد سلامتیسم

افزودن نظر