نحوه کنارآمدن با افراد مشکل پسند در محل کار
۰۹ آبان ۱۳۹۶

نحوه کنارآمدن با افراد مشکل پسند در محل کار

روانشناسان معتقدند که پیش داوری در محیط کار، مانند سمی قوی و کشنده‌است که در درازمدت، نتیجه‌ای جز عدم پیشرفت فردی و جمعی نخواهدداشت. بنابراین همواره سعی کنید تا افراد غیرقابل تحمل محیط کاریتان را درک‌ کنید، با آن‌ها مدارا کنید و همواره در جستجوی روشی باشید تا به بهترین شکل ممکن با آن‌ها کنار بیایید.


معمولاً در هر محیط کاری، افرادی با سلیقه‌ها و اخلاق‌هایی متفاوت دیده‌ می‌شوند: رئیس شکاک، همکار عصبی، ارباب رجوع مدعی یا مضطرب... در حقیقت تمام این افراد ممکن‌است زندگی کاری ما را تحت‌الشعاع قرار دهند. در ادامه با ما همراه باشید تا نحوه برخورد در چنین محیط‌های کاری را بیاموزید.

  1.         در برخورد با همکاران دچار پیش داوری نشوید:

ممکن است قبل از ورود به محل کاری جدیدتان، همکاران به شما بگویند که رئیس،‌ آدمی عصبانی و بداخلاق است یا فلان همکارتان عقده‌ای یا وسواسی است و یا حتی مثلاً مراجعین بدبین و حق به جانبی خواهید داشت. در این وضعیت، سیستم روانی شما فعال می‌شود، بدون شک دچار پیش داوری خواهید شد و چه بسا سعی می‌کنید تا وضعیت را تحت کنترل درآورید. به این ترتیب یک ذهنیت منفی نسبت به اطرافیان در شما شکل می‌گیرد، بی‌آن‌که خودتان در عمل درک کرده‌باشید.

یادتان باشد، انتخاب همکاران در محیط کار، برعهده شما نیست بنابراین ناسازگاری‌های اخلاقی در یک چنین محیط‌هایی پدیده عجیبی نخواهد بود. بنابراین اگر احیاناً با یک یا چند تن از همکاران به تفاهم اخلاقی و کاری نرسیدید، آن‌ها را در دسته افراد نچسب یا خطرناک طبقه بندی نکنید و همواره به یادداشته‌باشید فردی که به هیچ عنوان با شما کنار نمی‌آید،‌ ممکن‌است با همکار دیگر شما تفاهم کامل داشته‌باشد.   

روانشناسان معتقدند که پیش داوری در محیط کار، مانند سمی قوی و کشنده‌است که در درازمدت، نتیجه‌ای جز عدم پیشرفت فردی و جمعی نخواهدداشت. بنابراین همواره سعی کنید تا افراد غیرقابل تحمل محیط کاریتان را درک‌ کنید، با آن‌ها مدارا کنید و همواره در جستجوی روشی باشید تا به بهترین شکل ممکن با آن‌ها کنار بیایید.

  1.         برای روابط کاری خود حد و مرز قراردهید:

 اگر در میان همکارانتان افرادی فرصت طلب، تندخو یا حق به جانب وجود دارند، به اعصاب خود مسلط باشید و به هیچ عنوان استرس، سرخوردگی یا بغض و کینه را به درون خود راه ندهید. در حقیقت در برخورد با چنین افرادی، هرکس استراتژی مخصوص به خود دارد: عده‌ای روابط و اصطکاک خود را با آن‌ها محدود می‌کنند، عده‌ای هیچ تقاضا یا کمکی از آن‌ها نمی‌کنند و عده ای نیز خود را با آنها تطبیق می‌دهند و به قول معروف می‌سازند و می‌سوزند. اما روانشناسان معتقدند که همیشه از در سازش واردشدن، خیلی هم خوب نیست! وقتی شما رفتار نابجای دیگران را با لبخند پاسخ می‌دهید اما در سکوت خودخوری می‌کنید،‌ در حقیقت خودتان را از درون ویران‌ می‌کنید. بنابراین هر زمان متوجه رفتاری نامناسب برعلیه خود شدید،‌ دور مدارا کردن را یک خط قرمز بکشید و سعی کنید تا از در گفتگو واردشوید فقط مراقب باشید که حد و مرزهای کاری را زیر پا نگذارید‍!

  1.         فعال و سخت کوش باشید:

یادتان باشد که محیط کار شما مطب روانشناس نیست، پس مدام در پی تشخیص و درمان مشکلات روحی و روانی همکارانتان نباشید. فقط به کارتان فکرکنید و سعی نمایید تا آنرا به بهترین شکل ممکن انجام دهید. در مقابل همکاران را نیز متوجه وظایف کاریشان بکنید. به این ترتیب وقتی تمام افراد مشغول کار خودشان باشند، وقوع مشکلات محیط کار به حداقل خواهد رسید.

  1.         گوشه گیری، ممنوع!

گاهی اوقات رفتارهای اطرافیان در محیط کار آنقدر غیرقابل تحمل می‌شود که گفتگوی مسالمت آمیز با ایشان نیز فایده چندانی نخواهد داشت. اگر در چنین وضعیتی گیر افتادید و ترک محل کار نیز مقدور نبود، تنها نمانید و از جمع فرارنکنید. پیشنهاد ما به شما این است که حتماً با مشاور یا پزشک محل کارتان صحبت کنید و سپس رئیس را در جریان بگذارید چون بدون شک این وظیفه اوست که به اوضاع سر و سامان دهد.

درنهایت اگر تمام راهکارهای بالا به نتیجه مطلوبی نرسید، پیشنهاد می‌کنیم که محل کارتان را برای همیشه ترک کنید چون چنین افرادی واقعا سمی و خطرناکند، روح و روان شما را نابود می‌کنند، آشتی و مصالحه با آنها فایده‌ای ندارد، چون حرف حساب به گوش آنها فرو نمی‌رود. بنابراین اگر در چنین موقعیتی گرفتار شدید، فرار را بر قرار ترجیح دهید! 

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=12916

افزودن نظر