هپاتیت C چطور منتقل می‌شود؟
۰۷ آبان ۱۳۹۶

هپاتیت C چطور منتقل می‌شود؟

سازمان‌های معتبر تاکید می‌کنند که بیماری‌های عفونی مانند هپاتیت C می‌توانند از طریق کارهای غیراستانداردی مانند خالکوبی و پیرسینگ نیز به دیگران منتقل شوند.


ابتلا به هپاتیتC می‌تواند به آسیب‌های جدی و خطرناک در کبد منجر شود. پس اطلاع داشتن درباره همه راه‌های انتقال هپاتیت C از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. البته کسب اطلاع کافی و صحیح درباره این راه‌های انتقال می‌تواند تا حدودی پیچیده باشد، چون بیش از ۴۰ درصد از همه موارد ابتلا به هپاتیت C به‌عنوان منبع بیماری شناسایی نمی‌شوند. در ادامه این مطلب، با راه‌های انتقال هپاتیت C و عواملی که خطر ابتلا به آن را افزایش می‌دهند، آشنا می‌شویم.

انتقال از طریق خون

شایع‌ترین راه انتقال هپاتیت C، تماس با خون آلوده است. این اتفاق زمانی امکان‌پذیر می‌شود که خون فرد مبتلا به هپاتیت C وارد جریان خون شما شود. حالت‌های شایع در این راه انتقال به ترتیب زیر هستند:

-        استفاده از سوزن یا سرنگ آلوده به هپاتیت C برای تزریق مواد مخدر به بدن.

-        مجروح شدن با سوزن آزمایشگاه یا وسایل آزمایشگاهی دیگر که با خون آلوده به هپاتیت C تماس داشته است.

-        استفاده مشترک از تیغ اصلاح، مسواک یا وسیله‌های شخصی دیگر که با خون فرد آلوده به هپاتیت C تماس داشته است.

انتقال از طریق تماس جنسی

طبق گزارش مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های آمریکا (US.CDC)، امکان مبتلا شده به هپاتیت C از طریق تماس جنسی نیز وجود دارد. با این‌حال، بعضی از رفتارهای جنسی خطرناک‌تر از انواع دیگر هستند، چون شانس آلوده شده به هپاتیت C را افزایش می‌دهند. درواقع، خطر ابتلا به هپاتیت C بیشتر می‌شود، اگر:

-        مبتلا به بیماری‌های مقاربتی (STD) باشید.

-        مبتلا به HIV باشید.

-        با خون‌ریزی درحین رابطه زناشویی مواجه شوید.

خالکوبی یا پیرسینگ

سازمان‌های معتبر تاکید می‌کنند که بیماری‌های عفونی مانند هپاتیت C می‌توانند از طریق کارهای غیراستانداردی مانند خالکوبی و پیرسینگ نیز به دیگران منتقل شوند.

بعضی از افراد هنوز فکر می‌کنند که خالکوبی و پیرسینگ واقعا بدون خطر است، اما چنین چیزی صحت ندارد. درواقع، تامین ایمنی و بهداشت لازم برای ابزارهایی که در این کارها مورد استفاده قرار می‌گیرند، تقریبا غیرممکن است و درنتیجه نمی‌توان شانس انتقال دادن هپاتیت C را به‌واسطه تماس با این ابزارها از بین برد.

احتمالات در خانه

اگر پوست شما مستقیما با خون فرد مبتلا به هپاتیت C تماس پیدا کند، شما در معرض تماس با این ویروس قرار می‌گیرید. این اتفاق درکل نادر است، اما رعایت جوانب احتیاط در خانه بهتر از آلوده شدن به هپاتیت C محسوب می‌شود:

-        هر گونه خون‌ریزی در خانه را سریعا تمیز و پاک کنید. خون پخش‌شده در سطوح مختلف خانه، حتی خون خشک‌شده، می‌تواند همچنان مشکل‌ساز شود.

-        موقع پاک‌سازی خون، حتما دستکش پلاستیکی و ضخیم بپوشید.

ارتباط ژنتیکی

آیا زمانی که شما متولد شده‌اید، مادرتان به هپاتیت C مبتلا بوده است؟ اگر پاسخ به این سوال مثبت باشد، خطر ابتلا به هپاتیت C در شما بالا می‌رود و باید آزمایش‌های لازم را سریع‌تر انجام بدهید.

مبتلا شدن به هپاتیت C معمولا تا سال‌های سال هیچ علامت واضحی ندارد. آزمایش خون، یکی از شیوه‌هایی است که می‌تواند نتیجه را برای شما روشن کند.

هپاتیت C چطور منتقل نمی‌شود؟

دانستن این نکته بسیار مهم است که هپاتیت C از چه راه‌های منتقل نمی‌شود. مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های آمریکا (US.CDC) تایید کرده است که راه‌های زیر به انتقال هپاتیت C منجر نمی‌شوند:

-        استفاده از ظروف مشترک غذا با فرد مبتلا به هپاتیت C

-        دست دادن، در آغوش گرفتن یا بوسیدن فرد مبتلا به هپاتیت C

-        نزدیک بودن به فرد مبتلا به هپاتیت C در زمان سرفه یا عطسه

-       شیردهی به نوزاد؛ (نوزادان به‌واسطه تغذیه از شیر مادر به هپاتیت C مبتلا نمی‌شوند). 

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=12893

افزودن نظر