چطور چربی بیشتری بسوزانیم؟!/ بیشتر پروتئین مصرف کنید
۰۶ آبان ۱۳۹۶

چطور چربی بیشتری بسوزانیم؟!/ بیشتر پروتئین مصرف کنید

پروتئین عضله‌ساز است. اما این موضوع تنها محدود به این ویژگی خاص نمی‌شود. مصرف پروتئین باعث می‌شود زمانی که چربی می‌سوزانید و لاغر می‌شوید از عضلات بدن‌تان محافظت شود.


این روزها اگر از افراد مختلف سوال بپرسید بیشترین تغییری که دوست دارند در مورد ظاهرشان ایجاد کنند چیست؟ پاسخ اغلب‌شان کاهش وزن و چربی‌سوزی بیشتر است. این جواب خاص عمدتا به دلیل وجود ۲ نوع چربی است. دسته اول، چربی‌هایی که خیلی سریع قابل سوزاندن و از بین بردن هستند و دسته دوم چربی‌هایی که هرچه قدر هم سخت تلاش کنید به هیچ عنوان قصد ندارند به راحتی‌ دست از سر شما بردارند این چربی‌ها به چربی‌های سرسخت معروف هستند. بطور کلی، این نوع چربی‌ها به این آسانی‌ها که فکر می‌کنید از بین رفتنی نیستند. حتی زمانی که تصور می‌کنید تمام کارها را به بهترین نحو ممکن و صحیح‌ترین شکل انجام می‌دهید. برای مثال سیگارکشیدن را ترک کرده‌اید، نوشیدن آب‌های گازدار و سایر فرآورده‌هایی که مملو از شکر افزوده شده هستند را کنار گذاشته‌اید و یا خوردن غذاهای چرب و حاضری را در رژیم غذایی‌تان محدود کرده‌اید. ممکن است شروع به پیاده‌روی کنید و یا در یک باشگاه ورزشی ثبت نام کنید. اما با همه این تفاسیر باز هم این چربی‌های اضافه و زائد از بین رفتنی نیستند. چرا؟ واضح است که چربی‌ سوزاندن کار ساده و راحتی نیست اما آیا واقعا ممکن است اگر تمامی موارد را به طور صحیح و درست انجام دهیم به نتیجه دلخواه خود برسیم. بهتر است برای نتیجه‌گیری بهتر نگاهی کلی به چند راه مفید و موثر در این زمینه بیندازیم.

میزان کالری که روزانه مصرف می‌کنید را تغییر دهید

اغلب ما روزانه از یک رژیم غذایی یک‌نواخت و ثابت پیروی می‌کنیم. ممکن است غذاهایی که مصرف می‌کنیم متفاوت باشد اما مقدار کالری که دریافت می کنیم یکسان است. بر فرض مثال اگر روزانه به طور تقریبی ۳.۰۰۰ کالری مصرف می‌کنید احتمالا تصور می‌کنید چربی بیشتری می‌سوزانید. اما مشکل از جایی شروع می‌شود که بدن ما خیلی سریع به میزان کالری یکسانی که روزانه دریافت می‌کند عادت می‌کند و روند سوزاندن کالری در بدن متوقف می‌شود. راه‌حل مناسبی که می‌توانید به کار ببرید این است که میزان کالری که مصرف می‌کنید را تغییر دهید. برای مثال اگر یک روز کالری زیادی مصرف کردید روز بعد میزان کم‌تری مصرف کنید. بدین شکل هورمون‌های بدن‌تان را درگیر می‌کنید و از حالت یکنواخت خارج می‌کنید. این کار باعث می‌شود چربی بیشتری بسوزانید.

پروتئین زیاد مصرف کنید

این یک روش دیگر برای سوزاندن بیشتر چربی‌ها است. پروتئین عضله‌ساز است. اما این موضوع تنها محدود به این ویژگی خاص نمی‌شود. مصرف پروتئین باعث می‌شود زمانی که چربی می‌سوزانید و لاغر می‌شوید از عضلات بدن‌تان محافظت شود. مصرف پروتئین باعث می‌شود برای مدت طولانی‌تری احساس سیری کنید و از اضافه خوردن و در نتیجه دریافت کالری بیشتر  خودداری کنید. خوراکی‌های سرشار از پروتئین شامل مرغ، بوقلمون، ماهی، تخم‌مرغ و کوینولا (نوعی دانه است که سرخپوستان آمریکای جنوبی آن را می‌خورند).

زیاد آب بنوشید

یکی از اصلی‌ترین دلایلی که باعث می‌شود چربی کمتری بسوزانید و دیرتر هم وزن کم کنید مصرف بیش از اندازه کافئین و نوشیدن ناکافی آب است. کافئین مدر است و این بدان معنی است که مصرف آن باعث می‌شود شما بیش از حد معمول ادرار کنید. زمانی که بیش از اندازه ادرار می‌کنیم بدن‌مان به طور غریزی احساس کم‌آبی و اضطراب می‌کند و در عوض مایعات بیشتری را اطراف ناحیه شکم‌ ذخیره می‌کند.

زیاد سبزیجات بخورید

مصرف سبزیجات برای رهایی از چربی‌های زائد ایده‌ای عالی است. آن‌ها بسیار کم‌کالری اما سرشار از مواد مغذی و لازم برای بدن‌مان هستند. مواد مفید و مغذی مثل آهن و فیبر که علاوه بر سالم بودن مصرف‌شان باعث احساس سیری مضاعف هم خواهد شد. البته بدون اینکه کالری زیادی مصرف کنید. توصیه می‌شود روزانه پنج عدد سبزیجات مختلف مصرف کنید. به عنوان میان‌وعده، کنار گوشت در وعده غذای اصلی‌تان مثل شام و یا درون ساندویچی که می‌خورید.

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=12888

افزودن نظر