چه عواملی باعث سکته مغزی می‌شوند؟/ به بهانه روز جهانی سکته مغزی
۰۵ آبان ۱۳۹۶

چه عواملی باعث سکته مغزی می‌شوند؟/ به بهانه روز جهانی سکته مغزی

مطالعات نشان داده‌اند که خطر بروز سکته مغزی ایسکمیک در میان افراد سیگاری، ۲ برابر بیشتر از افراد غیرسیگاری است.


سکته مغزی، یکی از اتفاقاتی است که می‌تواند شدیدا مرگبار باشد. حتی اگر قربانی پس از سکته مغزی زنده بماند، باز هم احتمال مواجهه با عوارض پس از سانحه برای او وجود دارد. با این‌که سکته مغزی به‌عنوان یکی از سه علت اصلی مرگ‌ومیر در بسیاری از کشورهای جهان شناخته می‌شود، اما هنوز به‌درستی مورد توجه مردم قرار نگرفته است. اگر شما هم می‌خواهید که آگاهی خودتان درباره سکته مغزی را بیشتر کنید، کسب آشنایی با عوامل خطر این سانحه واقعا گام مهمی در این مسیر است.

فشار خون بالای کنترل‌نشده

همانند تمامی بیماری‌های قلبی-عروقی، فشار خون بالا نیز از عوامل خطر اصلی در سکته مغزی محسوب می‌شود. گزارش‌های انجمن قلب آمریکا نشان می‌دهند که فقط ۴۵ درصد از افراد مبتلا به فشار خون بالا، این مشکل خطرناک را تحت کنترل نگه می‌دارند. به‌طور خاص، بخش زیادی از زنانی که قربانی سکته مغزی می‌شوند، به فشار خون بالای کنترل‌نشده مبتلا هستند.

سیگار کشیدن

سیگار کشیدن همواره با مجموعه‌ای از بیماری‌ها و مشکلات همراه می‌شود و افزایش خطر مواجهه با سکته مغزی، یکی از آن‌ها است. مطالعات نشان داده‌اند که خطر بروز سکته مغزی ایسکمیک در میان افراد سیگاری، ۲ برابر بیشتر از افراد غیرسیگاری است. این خطر با افزایش میزان استفاده از سیگار، بالا و بالاتر هم می‌رود. طبق گزارش مجله Stroke، افرادی که روزانه یک بسته سیگار یا بیشتر از آن مصرف می‌کنند، خطر مواجهه با سکته مغزی را ۹ برابر افزایش می‌دهند. یکی از مطالعات مجله Neurology هم حاکی از آن است که اگر سابقه خانوادگی آنوریسم مغزی در میان افراد سیگاری وجود داشته باشد، خطر مواجهه با سکته مغزی هموراژ (همراه با خون‌ریزی شدید) در آنان ۶ برابر بیشتر می‌شود. حدود ۴۰ درصد از این سکته‌های مغزی به مرگ منجر می‌شوند.

میگرن

میگرن، یکی از بیماری‌هایی است که می‌تواند با افزایش خطر مواجهه با سکته مغزی ایسکمیک همراه باشد، اما دلایل بیولوژیکی این ارتباط هنوز به‌درستی روشن نشده‌اند. بعضی از مطالعات هم نشان می‌دهند که افراد مبتلا به میگرن آئورا یا همراه با اختلال‌های بینایی، بیشتر از افراد دیگر با خطر بروز سکته مغزی مواجه می‌شوند. محققان می‌گویند زنانی که مبتلا به میگرن هستند و از قرص‌های ضدبارداری استفاده می‌کنند، بهتر است که سراغ شیوه‌های دیگر پیشگیری بروند. درواقع، بعضی از مطالعات حاکی از آن هستند که این ترکیب می‌تواند خطر مواجهه با سکته مغزی را ۲ یا ۳ برابر بیشتر کند.

سابقه خانوادگی سکته مغزی

داشتن رابطه خونی و نسبی با افرادی که سابقه مواجهه با سکته مغزی را دارند، شانس مواجهه با این سانحه را نیز در خود شما بیشتر می‌کند. دانشمندان اخیرا توانسته‌اند که به یافته‌های دقیق‌تری درباره این مولفه ژنتیکی در سکته مغزی دست پیدا کنند. طبق گزارش New England Journal of Medicine، یک منطقه کروموزومی و دو نوع ژنتیکی کشف شده‌اند که گویا با سکته مغزی ایسکمیک مرتبط هستند. به‌گفته محققان، داشتن یکی از این ژن‌ها با افزایش ۳۰ درصدی خطر مواجهه با همه انواع سکته مغزی و افزایش ۳۳ درصدی خطر مواجهه با سکته مغزی ایسکمیک مرتبط است.

بالا بودن سطح هموسیستئین در بدن

بالا بودن سطح این اسید آمینه، هموسیستئین، در خون با ابتلا به مشکلات قلبی-عروقی مانند سکته مغزی همراه است. ژنتیک و رژیم غذایی، هر دو در تولید هموسیستئین نقش مهمی دارند. درواقع، بالا بودن سطح اسید فولیک، ویتامین B۶ و ویتامین B۱۲ در رژیم غذایی افراد، سطح هموسیستئین را در بدن آنان پایین می‌آورد. 

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=12880

افزودن نظر