با اینکه شرایط ازدواج دارم، ولی مجرد مانده‌ام؛ چرا؟!/ مصاحبه اختصاصی «سلامتیسم» با دکتر فرشاد نجفی‌پور
۰۳ آبان ۱۳۹۶

با اینکه شرایط ازدواج دارم، ولی مجرد مانده‌ام؛ چرا؟!/ مصاحبه اختصاصی «سلامتیسم» با دکتر فرشاد نجفی‌پور

عامل موثر دیگر در مجرد ماندن افراد این است که آنها زمانی کسی را دوست داشته‌اند و هنوز نمی‌توانند او را فراموش کنند. ثابت شده وقتی به کسی علاقه داشته‌اید حتی پس از جدایی هم ذهنتان نسبت به او مثبت است. این تمایل کاملا پنهان و ناخودآگاه است.


برخی از افراد هر وقت هم که صحبت از ازدواج می‌شود، با قاطعیت عنوان می‌کنند که تمایلی به این امر ندارند. آنها کاملا عمدی مجرد هستند و از این شرایط احساس خوشبختی هم دارند اما یکسری از افراد با آنکه تمایل به ازدواج دارند، ولی هنوز مجرد هستند و از این وضعیت خیلی خوشحال نیستند. اگر شما هم جزو آن دسته از افرادی هستید که میل به ازدواج دارید اما مجردید بهتر است در وهله اول به دنبال جستجوی مشکل در خودتان باشید چرا که در اغلب موارد مشکل از خود شماست و نمی‌دانید.

انسان‌ها وقتی به دنبال شریک زندگی‌شان می‌گردند همه یک ظاهر خاصی را مد نظر دارند. البته مرد و زن در این مورد یعنی توجه به ظاهر طرف مقابل تفاوتی با هم ندارند اما خانم‌ها بیشتر این مساله را کتمان ولی آقایان ابراز می‌کنند. این تمایل به ظاهر، ریشه در تاریخچه تکامل بشر دارد تا جفت‌های سالم و بارور را پیدا کنند و نسل‌شان منقرض نشود. اما این ذهنیت می‌تواند ازدواج را سخت کند.

توجه بیش‌از حد به ظاهر

آقایی تا حالا ازدواج نکرده است. او با هیچ خانمی هم تا حالا دوست نبوده. خودش تقریبا خوش‌تیپ است ولی دنبال زنی می‌گردد که بسیار زیبا باشد و تا به حال نتوانسته شریک زندگی‌اش را پیدا کند. به نظر می‌رسد دلیل مجرد ماندنش همین است. ثابت شده که وقتی یک زن و مرد از نظر زیبایی ظاهر تفاوت فاحش دارند آنکه زیباتر است، کمتر متعهد و وفادار می‌ماند اما وقتی یک زن و مرد از نظر زیبایی ظاهر نزدیک هستند احتمال اینکه مدتی طولانی با هم بمانند، خیلی بیشتر است. بنابراین برای پایداری زندگی مشترک به جای زیباترین جفت باید دنبال متناسب‌ترین بود.

فراموش نکردن عشق اول

عامل موثر دیگر در مجرد ماندن افراد این است که آنها زمانی کسی را دوست داشته‌اند و هنوز نمی‌توانند او را فراموش کنند. ثابت شده وقتی به کسی علاقه داشته‌اید حتی پس از جدایی هم ذهنتان نسبت به او مثبت است. این تمایل کاملا پنهان و ناخودآگاه است. عشق‌های قدیمی همیشه میل به وصل مجدد دارند. فرض کنید خانمی نامزدی‌اش چند ماه قبل به هم خورده. او و شریک انتخابی‌اش هر دو عقاید مذهبی بسیار متفاوتی داشتند و از اول معلوم بود این نامزدی دوام نمی‌آورد اما خانم خیلی علاقه‌مند و مصر به نامزدی بوده. حالا اصلا تمایلی به ازدواج نشان نمی‌دهد چون هنوز دلبسته‌ی نامزد سابق‌اش است. ثابت شده که یکی از بهترین راه‌ها برای خلاصی از زجر جدایی، ایجاد رابطه‌ای جدید است.

عدم توازن جنسیتی در محیط کار یا تحصیل

از سوی دیگر ثابت شده وقتی در محیط کار، تحصیل یا زندگی اکثریت افراد زن باشند، این زنان بیشتر به روابط کوتاه‌مدت رضایت می‌دهند اما اگر در چنین محیط‌هایی، اکثریت آدم‌های اطرافشان مرد باشد، هم زن‌ها و هم مردها کمتر به روابط کوتاه‌مدت راضی می‌شوند. یک خانم تمایل به ازدواج دارد. در محیط کار او اکثریت با خانم‌هاست و در چند سال گذشته او چندین رابطه بی‌دوام برقرار کرده اما واقعا دلش می‌خواهد ازدواج کند. ثابت شده که عدم توازن جنسیتی در محیط پیرامونی احساس رقابت را بیشتر می‌کند و تقریبا همه رفتارهای جنسی که در اکثریت است را بروز می‌دهند. البته عدم توازن جنسیتی ممکن است فقط یک احساس باشد و واقعیت نداشته باشد. آمارهای کل دنیا می‌گوید که در سنین بین ۱۵ تا ۶۴ سالگی نسبت زن و مرد یک به یک است. از این رو، هر کس احساس عدم توازن جنسیتی در محیط‌اش دارد، بهتر است جابه‌جا بشود تا بتواند شرایط ازدواج را فراهم کند.

اگرچه مواردی که به آنها اشاره شد، ناخودآگاه روی همسریابی آدم‌ها تاثیر می‌گذارند، اما می‌توان آنها را شناخت و آگاهانه کنترل و همسر مناسب را انتخاب کرد.

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=12872

افزودن نظر