14 توصیه تغذیه‌ای به کسانی که در حال ترک سیگار و مخدرها هستند
۰۳ آبان ۱۳۹۶

۱۴ توصیه تغذیه‌ای به کسانی که در حال ترک سیگار و مخدرها هستند

هر بار که هوس سیگار کردید، مقداری شیر بنوشید. حتی می‌توانید سیگار را به شیر آغشته کنید و بگذارید تا قبل از روشن کردن خشک شود. این کارها خیلی زود شما را از سیگار متنفر می‌کنند.


یکی از چالش‌های پیش روی افرادی که به استعمال سیگار یا مواد مخدر اعتیاد داشته‌اند و در حال ترک مصرف این دخانیات هستند، این است که چطور می‌توانند با یک برنامه ریزی غذایی مناسب، روزهای بی‌دردسرتری را پشت سر بگذارند و با تغذیه سالم، دوران ترک سیگار یا سایر مخدرها را ساده‌تر سپری کنند. به همین منظور در این مطلب، به معرفی بهترین مواد غذایی برای افرادی که دوران ترک سیگار یا مخدرها را پیش رو دارند، می‌پردازیم.  

 

۱. جینسنگ:

تحقیقات علمی نشان داده‌اند که مصرف جینسنگ، از ترشح انتقال‌دهنده‌های عصبی دوپامین در زمان سیگار کشیدن یا استفاده از مواد مخدر جلوگیری می‌کند. همین انتقال‌دهنده‌های عصبی هستند که احساس لذت را به‌وجود می‌آورند. بنابراین، مصرف جینسنگ طی چند هفته متوالی می‌تواند میزان لذت ناشی از سیگار کشیدن و مواد مخدر را کاهش بدهد.

۲. شیر:

محققان دانشگاه دوک می‌گویند سیگاری‌هایی که یک لیوان شیر قبل از سیگار کشیدن می‌نوشند، طعم خیلی بدی را موقع سیگار کشیدن در دهان خودشان احساس می‌کنند و این طعم ناخوشایند حتی بعد از اتمام سیگار هم باقی می‌ماند. پس هر بار که هوس سیگار کردید، مقداری شیر بنوشید. حتی می‌توانید سیگار را به شیر آغشته کنید و بگذارید تا قبل از روشن کردن خشک شود. این کارها خیلی زود شما را از سیگار متنفر می‌کنند.

۳. مغزهای خام:

مصرف مقداری از انواع مغزهای خام می‌تواند انرژی، پروتئین و بسیاری از مواد مغذی را برای بدن فراهم کند. خوردن مغزهای خام در موقعیت‌هایی که قصد دارید سراغ سیگار یا مواد مخدر بروید، شما را به خودش مشغول نگه می‌دارد و رفته‌رفته هوس استفاده از آن‌ها را کم می‌کند.

۴. انواع مرکبات:

پرتقال، لیمو و انار سرشار از ویتامین C هستند که ذخایرش در بدن همراه با سیگار کشیدن یا مصرف مواد مخدر تخلیه می‌شود و نیکوتین جای آن را می‌گیرد. نوشیدن آب پرتقال طبیعی و مصرف انواع مواد غذایی غنی از ویتامین C می‌تواند ذخایر این ویتامین را به وضعیت طبیعی برگرداند و درنهایت هوس استفاده از این محصولات مضر را کاهش بدهد. سیستم ایمنی بدن هم با مصرف این میوه‌ها تقویت می‌شود و وابستگی شما به سیگار را کمتر می‌کند. تحقیقات علمی نشان داده‌اند که میوه‌هایی مثل سیب، موز و هلو هم میل به دریافت نیکوتین را کاهش می‌دهند.

۵. خوراکی‌های شور:

استفاده از خوراکی‌های شور می‌تواند هوس سیگار کشیدن یا مصرف مواد مخدر را در بعضی از افراد کاهش بدهد. چیپس، چوب شور یا حتی کمی نمک برای این افراد موثر هستند. این خوراکی‌ها هم دهان افراد و هم دست‌های آنان را درحال فعالیت نگه می‌دارند و درواقع عمل سیگار کشیدن را برای مغز شبیه‌سازی می‌کنند.

۶. اسموتی:

بسیاری از افرادی که سیگار یا مواد مخدر را ترک می‌کنند، با هوس استفاده از خوراکی‌های شیرین مواجه می‌شوند. این افراد برای مقابله با هوس شیرینی باید سراغ میوه‌ها بروند. اسموتی‌هایی که با استفاده از انواع میوه‌ها و سبزی‌ها تهیه می‌شوند، بهترین انتخاب برای این افراد هستند.

۷. آدامس‌های بدون قند:

یکی از بهترین راه‌ها برای ترک سیگار، مشغول کردن دهان به کارهایی غیر از سیگار کشیدن است. استفاده از آدامس‌های بدون قند می‌تواند ترفند مناسبی برای شما باشد و تاثیر به‌سزایی داشته باشد.

۸. خوشبوکننده نعنایی بدون قند:

به‌جای مصرف آب‌نبات‌های شیرین یا آب‌نبات‌های بدون قندی که طعم بدی دارند، بهتر است از خوشبوکننده نعنایی بدون قند استفاده کنید. این کار دهان شما را مشغول نگه می‌دارد و مانع از رفتن به طرف سیگار می‌شود.

۹. سبزی‌ها:

سبزی‌هایی مانند هویج، کرفس، خیار، ‌کدو و بادمجان نیز طعم سیگار و مواد مخدر را به حالت ناخوشایند و بدی تبدیل می‌کنند. علاوه بر این، اگر به‌اندازه کافی تلاش کنید، می‌توانید از سبزی‌های سفت مثل هویج و خیار به‌جای سیگار استفاده کنید و مغزتان را فریب بدهید.

۱۰. ماست:

ماست‌هایی که به‌طور طبیعی شیرین هستند و ماست‌های غیرشیرین، هر دو استفاده از سیگار یا مواد مخدر را به تجربه ناخوشایندی تبدیل می‌کنند. درواقع، همه محصولات لبنی باعث می‌شوند که سیگار کشیدن یا مصرف مواد مخدر با طعم بسیار بدی همراه شود و درنتیجه افراد را از این محصولات مضر متنفر می‌کنند. در ضمن، پنیر و ماست‌های غیرچرب، محصولات لبنی خاصی هستند که می‌توانند شانس ترک سیگار و مواد مخدر را افزایش بدهند.

۱۱. جو دوسر:

اضافه کردن مقداری جو دوسر به رژیم غذایی روزانه، هوس استفاده از سیگار یا مواد مخدر را کاهش می‌دهد و شدت این هوس‌ها را هم کم می‌کند. البته مخاطبان نباید جو دوسر را با جو آماده در غلات صبحانه اشتباه بگیرند. شما باید مقداری جو دوسر را در آب جوش بپزید و بگذارید که تمام شب در داخل آب باقی بماند. بعد وقتی که در روز بعد با هوس استفاده از سیگار یا مواد مخدر مواجه شدید، مقداری از این ترکیب را بخورید. البته برای گرفتن بهترین نتیجه، نباید این ترکیب را بعد از ساعت ۸ شب مصرف کنید.

۱۲. میوه‌های خشک:

میوه‌های خشک مانند خرما و برگه زردآلو می‌توانند هوس سیگار کشیدن را کاهش بدهند، چون هم بافت فوق‌العاده مناسبی دارند و هم عطر خوبی. شما می‌توانید مقداری از این خوراکی‌ها را همیشه به همراه داشته باشید و در موقعیت‌های مختلف از آن‌ها استفاده کنید.

۱۳. آب:

نوشیدن مقدار زیادی آب در طول روز، یکی از بهترین ترفندها برای ترک سیگار و مواد مخدر است. آب، احساس سیری و پُری ایجاد می‌کند، و درنتیجه میل به سیگار کشیدن را کاهش می‌دهد. علاوه بر این، افراد سیگاری معمولا از کم‌آبی بدن رنج می‌برند و نوشیدن آب زیاد در طول روز، ساده‌ترین راه برای مقابله با این مشکل و پیامدهای ناشی از آن مانند خشکی پوست است.

۱۴. چربی‌های سالم:

تحقیقات متعددی نشان داده‌اند که ترک کردن سیگار و مواد مخدر، با مصرف مواد غذایی حاوی اسیدهای چرب امگا-۳ راحت‌تر می‌شود. محصولاتی مانند لوبیا، بذر کتان و ماهی سرشار از امگا-۳ هستند و می‌توانند رژیم غذایی شما را برای ترک راحت‌تر سیگار در وضعیت مطلوبی قرار بدهند. 

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=12870

افزودن نظر