بهداشت فردی را در محیط کار رعایت کنید
۰۳ آبان ۱۳۹۶

بهداشت فردی را در محیط کار رعایت کنید

محققان در پیمایش‌ها به این نتیجه رسیده‌اند که ۴۰ درصد از کارکنان در محیط‌های اداری، با سطح پایینی از اصول بهداشتی مواجه هستند. درواقع، بخشی از این مشکل به عدم رعایت اصول بهداشتی توسط مسئولان و فراهم نکردن مقدمات فضای کاری سالم توسط کارفرمایان برمی‌گردد. 


ویروس‌ها و میکروب‌ها واقعا سخت‌جان هستند و استراتژی‌های ویژه‌ای را برای زنده ماندن در محیط‌های کاری انتخاب می‌کنند. پروفسور بلومفیلد می‌گوید: «ویروس‌ها می‌توانند از راه‌های کاملا متفاوتی برای انتقال از فردی به فرد دیگر استفاده کنند. توجه داشته باشید که ما درباره موجودات بسیار ریزی همچون نوروویروس صحبت می‌کنیم. وقتی که هر کدام از ما با مشکل استفراغ مواجه می‌شویم، چیزی نزدیک به یک هزار میلیون ذره آلوده را از بدن خودمان خارج می‌کنیم. این درحالی است که فقط ۱۰ ذره از این ذرات می‌تواند ما را آلوده کند».

راه‌حل برای ارتقای بهداشت: اگر به نوروویروس مبتلا شوید، ممکن است که احساس سلامتی کنید. با این‌حال، مطالعات بسیاری نشان داده‌اند که این ویروس می‌تواند تا دو هفته پس از پایان دوره بیماری نیز در مدفوع افراد قبلا بیمار وجود داشته باشد. بنابراین، اگر به نوروویروس یا هر بیماری دیگر مبتلا شدید، پیش از هر چیز موضوع را بیش از حد ساده نگیرید. نکته دیگر این‌که بهداشت دست‌ها را در این شرایط شدیدا جدی بگیرید و حداقل تا ۲ هفته پس از پایان دوره بیماری، بهداشت دست‌ها را به‌صورت حساسی پیگیری کنید.

هزینه کافی و لازم به رعایت اصول بهداشتی اختصاص داده نمی‌شود

محققان در پیمایش‌ها به این نتیجه رسیده‌اند که ۴۰ درصد از کارکنان در محیط‌های اداری، با سطح پایینی از اصول بهداشتی مواجه هستند. درواقع، بخشی از این مشکل به عدم رعایت اصول بهداشتی توسط مسئولان و فراهم نکردن مقدمات فضای کاری سالم توسط کارفرمایان برمی‌گردد.

به‌گفته پروفسور بلومفیلد، «فراهم کردن وسیله‌هایی مانند وسایل ضدعفونی‌کننده دست‌ها در محل کار، مساوی است با صرف هزینه‌های بیشتر توسط کارفرمایان. با این‌حال، وجود چنین وسایلی در محل کار، خصوصا در ماه‌های سرد سال، ضرورت دارد و می‌تواند از سرایت بیماری‌ها بین کارمندان جلوگیری کند».

راه‌حل برای ارتقای بهداشت: مدیران اداری باید استانداردهای لازم برای دستشویی‌ها را جدی بگیرند و تجهیزات لازم مانند وسایل ضدعفونی‌کننده دست‌ها، وسایل شوینده‌ دست‌ها و دیگر لوازم تامین‌کننده بهداشت اداری را برای تمامی کارمندان و کارکنان فراهم سازند. وجود محصولات ضدعفونی‌کننده دست‌ها روی میز کارمندان نیز نتیجه مثبتی دارد. به‌علاوه، کارمندان و کارکنان نیز باید استفاده از این وسایل را جدی بگیرند و دست‌های خودشان را کاملا ضدعفونی کنند.

به سطوح خاص و حساس توجه نمی‌کنید

استفاده از محصولات ضدعفونی‌کننده برای تمیز کردن ابزارهایی مانند کیبورد و ماوس واقعا هیچ آسیبی به شما یا دیگران نمی‌رساند، ‌اما لزوما مانع از ابتلا به بیماری یا گسترش آن هم نمی‌شود. پروفسور بلومفیلد درباره این موضوع می‌گوید: «مردم معمولا نگران ابزارهایی مانند کیبورد هستند، اما اگر شما فردی هستید که از یک کیبورد و ماوس مشخص به‌تنهایی استفاده می‌کند، پس مشکل زیادی تهدیدتان نمی‌کند. دقت کنید که ویروس‌ها در محیط رشد نمی‌کنند، بلکه فقط در سلول‌های زنده به رشد خودشان ادامه می‌دهند و از فضای شخصی هر فرد برای انتقال یافتن به دیگران استفاده می‌کنند. بنابراین، سطوح مشترک، ابزارهای مشترک، دست‌ها و موارد مشابه هستند که می‌توانند باعث انتقال ویروس‌ها شوند».

راه‌حل برای ارتقای بهداشت: مراقب سطوح اشتراکی مانند دستگیره در، شیر آب و دکمه‌های اشتراکی دیگر باشید. ما این سطوح را به‌صورت اشتراکی با دیگران استفاده می‌کنیم. بنابراین، ضدعفونی کردن این سطوح در درجه اول اولویت در محیط‌های اداری قرار دارد. 

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=12869

افزودن نظر