هپاتیت B با سرفه، عطسه و در آغوش گرفتن، انتقال پیدا نمی‌کند/ تصورات نادرست درباره هپاتیت B
۰۲ آبان ۱۳۹۶

هپاتیت B با سرفه، عطسه و در آغوش گرفتن، انتقال پیدا نمی‌کند/ تصورات نادرست درباره هپاتیت B

دانستن این نکته مهم است که هپاتیت B از طریق به اشتراک‌گذاری غذا یا آب، وسایل غذا خوردن یا لیوان، تماس‌های بدنی رایج، سرفه و عطسه، در آغوش گرفتن، بوسیدن و شیردهی انتقال پیدا نمی‌کند. پس هیچ دلیلی وجود ندارد که فاصله‌گیری این‌چنینی از فرد مبتلا به هپاتیت B را توجیه کند.


تصور نادرست: من احساس می‌کنم که سالم هستم. پس ممکن نیست که مبتلا به هپاتیت B باشم

بیشتر افراد هیچ علامتی را حتی در دوره حاد هپاتیت B تجربه نمی‌کنند. با این‌حال، بعضی از افراد مبتلا به نوع حاد هپاتیت B نیز با علائم واضحی مواجه می‌شوند که چندین هفته به طول می‌انجامد. این علائم عبارت‌اند از زرد شدن پوست و چشم‌ها (زردی)، تیرگی ادرار، خستگی شدید، حالت تهوع، درد شکمی و استفراغ.

ویروس هپاتیت B در بعضی از افراد می‌تواند عفونت مزمن کبدی ایجاد کند و درنهایت به سیروز کبدی یا سرطان کبد منجر شود. البته بیش از ۹۰ درصد از بزرگسالان سالمی که به ویروس هپاتیت B مبتلا می‌شوند، روند بهبودی را به‌خوبی طی می‌کنند و در عرض ۶ ماه کاملا از شرّ این ویروس خلاص می‌شوند.

تصور نادرست: از آ‌ن‌جایی که بیشتر بیماران بهبود پیدا می‌کنند، ‌پس هپاتیت B ضرری ندارد و لازم نیست نگرانش باشم

اگر از سر بدشانسی یا هر چیز دیگری، جزو همان گروه از افراد قرار بگیرید که به بیماری مزمن کبدی مبتلا می‌شوند، باید منتظر مشکلات خطرناکی مانند سرطان کبد و سیروز کبدی بمانید. آیا می‌دانید که ۱۵ تا ۲۵ درصد از بزرگسالانی که از دوران کودکی به‌طور مزمن به هپاتیت B مبتلا بوده‌اند، عاقبت به‌خاطر سرطان کبد یا سیروز کبدی ناشی از هپاتیت B مرده‌اند؟!

تصور نادرست: اگر هیچ علامتی را مشاهده نمی‌کنم، پس لازم نیست غربالگری هپاتیت B انجام بدهم

توجه داشته باشید که «هر کسی» می‌تواند به هپاتیت B آلوده شود. اگر به هپاتیت B آلوده باشید و باردار شوید، غربالگری اهمیت بیشتری می‌یابد، چون پزشکان می‌توانند داروهایی را برای شما تجویز کنند که درنهایت خطر مبتلا شدن نوزاد به هپاتیت B را قبل از متولد شدن کاهش می‌دهند. حتی اگر مادر به هپاتیت B مبتلا نباشد، نوزاد باید واکسن هپاتیت B را دریافت کند، چون همچنان شانس انتقال این ویروس از طریق نزدیکان و افراد دیگر وجود دارد.

بیشتر کودکانی که در زمان تولد یا در دوران نوزادی (کمتر از ۶ ماهگی) به ویروس هپاتیت B مبتلا می‌شوند، با بیشترین خطر ابتلا به بیماری‌های مزمن خطرناک مانند نارسایی کبدی یا سرطان کبد مواجه هستند.

تصور نادرست: من در زمان تولد واکسن دریافت کرده‌ام، پس تا ابد در برابر هپاتیت B مصون هستم

پس از واکسیناسیون، بیش از ۹۵ درصد از نوزادان، کودکان و نوجوانان نسبت به هپاتیت B مقاوم می‌شوند. این قابلیت حفاظتی هم حداقل ۲۰ سال و بعضا تا پایان عمر دوام می‌آورد. با این‌حال، با کمال تاسف باید اعلام کنیم که درصد کمی از افراد، با دریافت دوزهای رایج واکسن در مقابل هپاتیت B ایمن نمی‌شوند. اگر با خطر بالای تماس با هپاتیت B مواجه هستید (کارکنان حوزه بهداشت و سلامت، بیماران دیالیزی، هموفیلی‌ها و غیره)، می‌توانید سطح آنتی‌بادی‌های هپاتیت را برای نظارت بر ایمن بودن بدن بررسی کنید. البته بهتر است از پزشکان در این زمینه کمک بخواهید.

تصور نادرست: دوست من به هپاتیت B مبتلا است، پس من باید از او فاصله بگیرم

دانستن این نکته مهم است که هپاتیت B از طریق به اشتراک‌گذاری غذا یا آب، وسایل غذا خوردن یا لیوان، تماس‌های بدنی رایج، سرفه و عطسه، در آغوش گرفتن، بوسیدن و شیردهی انتقال پیدا نمی‌کند. پس هیچ دلیلی وجود ندارد که فاصله‌گیری این‌چنینی از فرد مبتلا به هپاتیت B را توجیه کند. درواقع، افراد مبتلا به هپاتیت B مزمن باید از کار،‌ مدرسه و فعالیت‌های روزمره عادی طرد شوند. 

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=12864

افزودن نظر