چطور محیط کارمان را جذاب کنیم؟/ به اتاق کارتان گل و گیاه اضافه کنید
۰۱ آبان ۱۳۹۶

چطور محیط کارمان را جذاب کنیم؟/ به اتاق کارتان گل و گیاه اضافه کنید

آوردن طبیعت به محل کار می‌تواند راه بی‌نظیری برای افزایش خلاقیت و ارتقای احساس تندرستی و شادمانی در کارمندان و کارکنان باشد. گل‌ها و گیاهان از منظر روان‌شناختی واقعا عالی هستند، اما توجه داشته باشید که نباید محیط کار را با استفاده از آن‌ها بیش از حد شلوغ کنید. 


بسیاری از انسان‌ها حداقل نیمی از ساعت‌های بیداری خودشان را در محل کار می‌گذرانند. درحالی که بعضی از مشاغل مانند کارهای ساختمانی یا کارهای یدی با خطرات نمایان و روشنی همراه هستند، اما هیچ‌کس نمی‌تواند ادعا کند که کار در محیط‌های اداری کاملا سالم و بدون خطر پیش می‌رود. استرس ناشی از کار اداری، بی‌تحرکی بدنی، عادت‌های ناسالم غذایی و...، همگی مسائلی هستند که از جنبه‌های جسمانی و روانی بر زندگی افرادی که در محیط‌های اداری کار می‌کنند، تاثیر می‌گذارند. اگر می‌خواهید که سلامتی و تندرستی خودتان در محل کار را ارتقا بدهید، نکات راهنمای زیر را فراموش نکنید.

به خودتان یادآوری کنید که کمتر بنشینید

افرادی که پشت میز کار می‌کنند، باید حداقل دو ساعت در طول روز بایستند یا راه بروند. به‌گفته متخصصان، تحرک بدنی در طول ساعات کاری از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. درواقع، ایستادن یا راه رفتن نه‌تنها برای بدن مطلوب هستند، بلکه مطالعات متعددی نشان می‌دهند که این تحرکات بدنی می‌توانند بهره‌وری کارمندان را افزایش بدهند و قابلیت تمرکز بر امور کاری را بیشتر کنند.

هوای تازه و پاک تنفس کنید

این‌که محیط‌های اداری و کاری، مشکلات موسوم به آلرژی‌های ناشی از محیط کار را تحریک می‌کنند، اصلا غیرعادی و غیررایج نیست. حساسیت به ترکیبات شیمیایی در موکت‌ها، مبلمان اداری و رنگ، فقط چند مورد از این مشکلات هستند که می‌توانند عارضه‌هایی مانند سردرد و راش‌های پوستی را تحریک کنند. حتی اگر با هیچ کدام از علائم جسمانی مواجه نشوید، هوای کهنه در محیط کار می‌تواند قوای مغزی شما را ضعیف کند. محققان دانشگاه هاروارد می‌گویند که تقویت ساختار تهویه‌ای در اداره‌ها و پایین آوردن سطح آلودگی هوایی در آن‌ها، با عملکرد بهتر کارکنان و کارمندان مرتبط است.

به اتاق کارتان گل و گیاه اضافه کنید

آوردن طبیعت به محل کار می‌تواند راه بی‌نظیری برای افزایش خلاقیت و ارتقای احساس تندرستی و شادمانی در کارمندان و کارکنان باشد. گل‌ها و گیاهان از منظر روان‌شناختی واقعا عالی هستند، اما توجه داشته باشید که نباید محیط کار را با استفاده از آن‌ها بیش از حد شلوغ کنید.

متخصصان همواره گیاهان برگدار و سبز را به گیاهانی مانند کاکتوس یا انواع گل‌ها ترجیح می‌دهند. به نظر آنان، کاکتوس می‌تواند احساسی برخلاف آرامش ایجاد کند و گل‌ها هم معمولا باعث برانگیختگی واکنش‌های آلرژیک می‌شوند. به‌علاوه، بعضی از گیاهان مانند سانسوریا (sansevieria) نیز حتی می‌توانند کیفیت هوای موجود در محیط کار را بیشتر کنند.

نور مناسب برای کار را به‌درستی تنظیم کنید

پیش از هر چیز به این نکته توجه داشته باشید که تماس با نور طبیعی در طول روز واقعا لازم است. بنابراین، بهترین موقعیت برای شما این است که نور خورشید به درون اتاق کارتان راه داشته باشد. درواقع، محققان دانشگاه نورث‌وسترن می‌گویند که وجود پنجره در اتاق کار و ورود نور طبیعی خورشید به درون آن، هم خواب کارمندان را تقویت می‌کند و هم فعالیت بدنی را در زندگی آنان افزایش می‌دهد. به‌گفته محققان، تماس داشتن با نور روزانه خورشید با کنترل استرس و تنظیم ریتم شبانه‌روزی مرتبط است.

به هر حال اگر از چنین امکاناتی در محل کارتان برخوردار نیستید، روشنایی اتاق کار با استفاده از نور مصنوعی را جدی بگیرید. نورهای سردتر و آبی‌تر عموما برای فکر کردن و تحلیل کردن مناسب هستند، درحالی که نورهای گرم‌تر و زردتر را باید برای روابط اجتماعی و تعامل برای افراد دیگر انتخاب کرد. نکته دیگر این‌که چراغ‌های مطالعه یا رومیزی از چراغ‌های سقفی یا دیواری بهتر هستند، چون خستگی چشم را کاهش می‌دهند. 

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=12854

افزودن نظر