8 توصیه تغذیه‌ای به مبتلایان به فشار خون بالا
۲۹ مهر ۱۳۹۶

۸ توصیه تغذیه‌ای به مبتلایان به فشار خون بالا

یکی از توصیه‌های تغدیه‌ای مهم به مبتلایان به فشار خون بالا، مصرف حجم مناسب و متعادلی از پتاسیم است. انواع میوه‌ها و سبزی‌ها، لبنیات و ماهی‌ها، منبع خوبی برای دریافت پتاسیم محسوب می‌شوند.


  1.       یکی از ابتدایی‌ترین توصیه‌ها به افراد مبتلا به فشار خون بالا که دارای اضافه‌وزن هم هستند، این است که پیش از هرکاری، با مصرف وعده‌های غذایی سالم و با کالری متوسط، وزن خود را به تدریج کاهش بدهند و کم‌کم به وزن ایده‌آل نزدیک بشوند. کاهش وزن، قدم موثری در راستای پایین آوردن فشار خون است.
  2.       توصیه بعدی، افزایش میزان فعالیت‌های روزانه است. تحقیقات مختلف ثابت کرده‌اند که داشتن فعالیت بدنی مناسب و منظم به صورت روزانه، می‌تواند ۲۰ تا ۵۰ درصد باعث کاهش فشار خون شود.
  3.       کاهش مصرف نمک و به حداقل رساندن آن در برنامه غذایی روزانه، راه موثر دیگری برای کاهش دریافت سدیم و پایین آوردن فشار خون محسوب می‌شود. بد نیست بدانید که کم کردن مصرف نمک علاوه بر کاهش فشار خون در افراد مبتلا به پرفشاری خون، باعث پیشگیری از افزایش فشار خون هم می‌شود.
  4.       یکی از توصیه‌های تغدیه ای مهم دیگر به مبتلایان به فشار خون بالا، مصرف حجم مناسب و متعادلی از پتاسیم است. انواع میوه‌ها و سبزی‌ها، لبنیات و ماهی‌ها، منبع خوبی برای دریافت پتاسیم محسوب می‌شوند.
  5.       کمبود کلسیم در بدن، یکی از دلایل افزایش احتمال ابتلا به پُرفشاری خون به حساب می‌آید. از این رو به افرادی که در خطر ابتلا به فشار خون بالا هستند، آنهایی که سابقه پرفشاری خون دارند یا افرادی که از دیابت رنج می‌برند، توصیه می‌شود که حداقل ۱۲۰۰ میلی‌گرم کلسیم در طول روز دریافت کنند. کلسیم به وفور در انواع لبنیات کم‌چرب و کلم بروکلی یافت می‌شود.
  6.       رژیم‌های غذایی فقیر از نظر وجود منیزیم هم می‌توانند به شدت خطر ابتلا به پرفشاری خون را برای شما در پی داشته باشند. غلات سبوس‌دار، سبزی‌های برگ سبز تیره، مغزها، دانه‌ها و حبوبات، منبع خوبی برای دریافت منیزیم هستند.
  7.       روغن ماهی و ماهی‌های چرب اگر به صورت منظم در برنامه غذایی هفتگی شما جای بگیرند، می‌توانند به شدت در کاهش فشارخون‌تان موثر باشند.
  8.       اگر مبتلا به فشار خون بالا هستید یا در معرض خطر ابتلا به پرفشاری خون قرار دارید، مصرف منظم سیر را هم به شما توصیه می‌کنیم.  
سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=12839

پیشنهاد سلامتیسم

افزودن نظر