چطور سلامت روان فرزندمان را تامین کنیم؟

چطور سلامت روان فرزندمان را تامین کنیم؟

سلامت روانی فرزندان می‌تواند والدین را شدیدا نگران کند و انرژی زیادی از آنان بگیرد. حتی این نگرانی دائمی می‌تواند به ناامیدی و احساس سرخوردگی تبدیل شود.


آمارهای اخیر محققان نشان می‌دهند که بالای ۵۰ درصد از مشکلات مربوط به سلامت روان از سن ۱۴ سالگی آغاز می‌شوند و این میزان از سن ۱۸ سالگی به ۷۵ درصد می‌رسد. پیمایش‌های علمی نشان می‌دهند که عواملی مانند مدرسه، نگرانی‌های مالی و افزایش خطرات اجتماعی، همگی در این روند روبه‌افزایش مشکلات مربوط به سلامت روان نقش دارند. اگر شما هم نگران سلامت روانی فرزندتان هستید، می‌توانید از راه‌های زیر برای کمک به فرزندتان استفاده کنید.

فرزندتان را به گفت‌وگو ترغیب کنید

در جهانی که ایموجی‌ها (emojis) جایگزین کلمات طبیعی برای بیان و اظهار احساسات بشری شده‌اند و کلمات معنادار به شکلک‌های اختصاری تقلیل پیدا کرده‌اند، قطعا بیش از هر زمان دیگری باید صحبت کردن با فرزندتان را جدی بگیرید. البته ترغیب و تشویق کردن کودکان به صحبت کردن با والدین نباید با اعمال زور یا ارعاب همراه باشد.

توجه داشته باشید که درحین گفت‌وگو نباید بیش از حد بر نظر خودتان تکیه کنید تا فرزندتان بتواند از احساسات و تفکرات واقعی خودش با شما صحبت کند، نه این‌که ایده‌های دلخواه شما را به زبان بیاورد. به‌علاوه، لزومی ندارد که گفت‌وگوی میان شما درباره سلامت روان باشد، چون می‌تواند آنان را نگران کند و در موضع دفاعی و پنهان‌گری قرار بدهد. بنابراین، بهتر است گفت‌وگو درباره سلامت روان را به جلسات آتی و پس از شکل‌گیری صمیمیت و اعتماد بین شما و کودک موکول کنید.

صبور باشید

سلامت روانی فرزندان می‌تواند والدین را شدیدا نگران کند و انرژی زیادی از آنان بگیرد. حتی این نگرانی دائمی می‌تواند به ناامیدی و احساس سرخوردگی تبدیل شود. با این‌حال، والدین نباید فرزندشان را تحت فشار بگذارند و برای این‌که با موضوع به‌شیوه درست مواجه شوند، باید منتظر به‌وجود آمدن آمادگی لازم در فرزندشان بمانند. پس اگر در این زمینه به مشکل برخورد کردید، حتما با همسرتان درباره آن صحبت کنید و در صورت لزوم به متخصصان حوزه سلامت روان مراجعه کنید.

واکنش‌های افراطی نشان ندهید

تردیدی نیست که داشتن یک نوجوان امروزی و مدرن در خانه واقعا با سختی‌های خاصی همراه است. با این‌حال، والدین باید بتوانند تفاوت‌های میان مراحل نوجوانی و مشکلات خاص را شناسایی کنند. اگر والدین بتوانند این مسائل را از هم تفکیک کنند، با تنش‌های کمتری در رابطه با فرزندشان مواجه می‌شوند. توجه داشته باشید که رفتارهایی که از مراحل گذران نوجوانی نشات می‌گیرند، طبیعی هستند و نباید شما را بیش از حد نگران کنند. اگر با این تفاوت‌ها آشنایی ندارید، حتما برای کسب اطلاعات بیشتر به مشاور یا متخصصان حوزه سلامت روان مراجعه کنید. 

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=12835

افزودن نظر