باورهای نادرست درباره سرطان پستان
۲۹ مهر ۱۳۹۶

باورهای نادرست درباره سرطان پستان

چاق بودن با افزایش ۹ درصدی خطر ابتلا به سرطان پستان و داشتن فعالیت‌های بدنی به‌طور منظم نیز با کاهش ۳ درصدی خطر ابتلا به این سرطان همراه است. 


سرطان پستان، یکی از شایع‌ترین سرطان‌ها در نقاط مختلف جهان و در کشورهایی مانند انگلستان است. تصورات نادرست زیادی هم درباره این سرطان وجود دارند که متاسفانه واقعیت‌های مهم مربوط به این بیماری را به حاشیه برده‌اند. دکتر زویی اولیور (سرپرست بخش ماموگرافی در Nuffield Health) به ما کمک می‌کند تا این تصورات نادرست را اصلاح کنیم.

تصور نادرست: اکثر توده‌های پستان، سرطان هستند

هر توده‌ای لزوما نشانه ابتلا به سرطان پستان نیست. تقریبا ۸۰ درصد از توده‌ها در پستان زنان، به‌واسطه تغییرات خوش‌خیم (غیرسرطانی)، کیست‌ها و انواع مسائل دیگر به‌وجود می‌آیند. پس اگر با یک توده در پستان خودتان مواجه شدید، اصلا نباید وحشت کنید. بررسی کردن موضوع از طریق مراجعه به پزشک، شما را از نگرانی خارج می‌کند.

تصور نادرست: سرطان پستان همیشه در قالب توده نمایان می‌شود

بسیاری از زنان فقط توده‌ها را در پستان‌ها به‌عنوان نشانه سرطان می‌شناسند، اما چنین تصوری اشتباه است. درواقع، تغییرات مختلفی می‌توانند در پستان‌ها شکل بگیرند که بدین ترتیب هستند: تغییر در پوست پستان (تورم، التهاب پوستی و گودی)، تغییر در شکل و اندازه پستان، درد در ناحیه پستان یا نوک آن، انحراف نوک پستان، قرمزی، پوسته‌پوسته شدن، ضخیم شدن پوست پستان یا نوک آن و تراوش ترشحاتی غیر از شیر مادر. البته این نشانه‌ها نیز مانند توده‌ها می‌توانند سرطان پستان را نشان بدهند، اما احتمال خوش‌خیم بودن مشکلات ناشی از آن‌ها بیشتر است.

تصور نادرست: اگر در معرض خطر ابتلا به سرطان پستان باشیم، کار زیادی نمی‌توانیم انجام بدهیم

زنان می‌توانند کارهای زیادی برای کاهش خطر ابتلا به سرطان پستان انجام بدهند. طبق گزارش موسسه تحقیقات سرطان بریتانیا، ۲۷ درصد از موارد ابتلا به سرطان پستان به عوامل مربوط به سبک زندگی مرتبط هستند. برای مثال، چاق بودن با افزایش ۹ درصدی خطر ابتلا به سرطان پستان و داشتن فعالیت‌های بدنی به‌طور منظم نیز با کاهش ۳ درصدی خطر ابتلا به این سرطان همراه است.

تصور نادرست: فقط زنان دارای سابقه خانوادگی در معرض خطر ابتلا به سرطان پستان هستند

تقریبا ۷۰ درصد از زنان مبتلا به سرطان پستان، دارای هیچ کدام از عوامل خطر شناسایی‌شده برای این بیماری مانند سابقه خانوادگی درجه یک یا دو نیستند. بنابراین، نباید بیش از حد نگران چنین مساله‌ای باشید.

تصور نادرست: استفاده از محصولات ضدتعریق، خطر ابتلا به سرطان پستان را افزایش می‌دهد

ادعاهایی وجود دارند مبنی بر این‌که پارابن‌ها و آلومینیوم، که در محصولات ضدتعریق مورد استفاده قرار می‌گیرند، می‌توانند شانس ابتلا به سرطان پستان را بیشتر کنند. با این‌حال، هیچ رابطه علت و معلولی مستقیمی بین تماس داشتن با آلومینیوم و ابتلا به سرطان وجود ندارد.

تصور نادرست: مصرف کافئین باعث ابتلا به سرطان پستان می‌شود

محققان تاکید می‌کنند که هیچ رابطه علی و مستقیمی نوشیدن نوشیدنی‌های کافئین‌دار مانند قهوه و ابتلا به سرطان پستان وجود ندارد. حتی بعضی از مطالعات نشان داده‌اند که کافئین می‌تواند این خطر را کاهش بدهد. البته محققان هنوز نمی‌دانند که درد در ناحیه پستان‌ها با دریافت کافئین ارتباطی دارد یا نه.

تصور نادرست: استرس باعث ابتلا به سرطان پستان می‌شود

در مورد این ادعا نیز هیچ مدرک علمی و معتبری وجود ندارد. با این‌حال، تمایل به رفتارهای پُرخطر و استفاده از نوشیدنی‌های نامناسب در مواقع مواجهه با استرس، خطر ابتلا به سرطان پستان را بیشتر می‌کند. 

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=12834

افزودن نظر