آشنایی با کینوا یا همان خاویار گیاهی/ کوینوا؛ منبع غنی از آهن
۲۷ مهر ۱۳۹۶

آشنایی با کینوا یا همان خاویار گیاهی/ کوینوا؛ منبع غنی از آهن

لیزین، یکی از ترکیبات ضروری و حیاتی برای رشد بافت‌های بدن و ترمیم آن‌ها است. خوش‌بختانه، کوینوا می‌تواند نیاز بدن به این ترکیب مهم را هم برطرف کند. 


تاریخچه استفاده از کوینوا به ۳ تا ۴ هزار سال پیش برمی‌گردد، وقتی که قوم اینکاها برای اولین بار متوجه شدند که دانه‌های کوینوا برای خوردن مناسب هستند. بعضی از منابع، کوینوا را «طلای قوم اینکاها» توصیف می‌کنند، چون اینکاها باور داشتند که کوینوا مستقیما استقامت جنگجویان این قوم را افزایش می‌دهد. امروزه هم محققان کوینوا را با عنوان غلات ویژه برای دوران آینده توصیف می‌کنند. با توجه به این تاریخچه جذاب و تاکید محققان معاصر بر اهمیت کوینوا، بهتر است که همه ما با فواید کوینوا آشنا شویم.

کوینوا؛ منبع سرشار از پروتئین

کوینوا، یکی از غنی‌ترین مواد غذایی از نظر محتوای پروتئینی است و مقدار زیادی پروتئین به بدن می‌رساند. در ضمن، پروتئین کامل کوینوا شامل تمامی ۹ اسید آمینه ضروری می‌شود.

کوینوا؛ منبع فیبر غنی

جالب است بدانید که کوینوا از نظر میزان فیبر، تقریبا ۲ برابر بیشتر از همه غلات دیگر فیبر دارد. امروزه فیبر بیشتر از هر چیزی به‌خاطر نقش موثرش در رفع یبوست شناخته می‌شود، ولی این توانایی را هم دارد که فشار خون را کاهش بدهد و حتی مانع از ابتلا به بیماری دیابت و بیماری‌های قلبی شود. فیبر موجود در کوینوا، سطح کلسترول و گلوکز خون را کاهش می‌دهد، می‌تواند خطر ابتلا به هموروئید را کم کند و حتی می‌تواند در کاهش وزن نیز موثر باشد. درواقع، جویدن کوینوا به زمان بیشتری نسبت به همه مواد غذایی دیگر نیازمند است و نه‌تنها احساس سیری مطلوبی ایجاد می‌کند، بلکه کالری بسیار کمتری نسبت به حجم خودش دارد و هوس‌های غذایی را هم بدون افزایش وزن برطرف می‌سازد.

کوینوا؛ منبع غنی از آهن

آهن برای حفظ سلامتی سلول‌های قرمز خون ضروری است و اساس شکل‌گیری هموگلوبین را تشکیل می‌دهد. آهن، اکسیژن را از سلولی به سلول دیگر منتقل می‌کند و اکسیژن لازم را برای انجام عملکرد انقباضی به عضله‌ها می‌رساند. ویژگی دیگر آهن این است که عملکرد مغز را تقویت می‌کند، چون ۲۰ درصد از اکسیژن خون به فعالیت مغز اختصاص می‌یابد. آهن موجود در کوینوا دارای فواید دیگری هم هست که عبارت‌اند از سنتز نوروترانسمیتر، تنظیم دمای بدن، کمک به فعالیت آنزیم و متابولیسم انرژی.

کوینوا؛ منبع سرشار از لیزین

لیزین، یکی از ترکیبات ضروری و حیاتی برای رشد بافت‌های بدن و ترمیم آن‌ها است. خوش‌بختانه، کوینوا می‌تواند نیاز بدن به این ترکیب مهم را هم برطرف کند.

کوینوا؛ غنی از منیزیم

از ویژگی‌های مهم منیزیم می‌توان به قابلیت آن در ریلکس کردن عروق خونی و درنتیجه کاهش سردردهای میگرنی اشاره کرد. به‌علاوه، مینزیم می‌تواند کنترل قند خون را تقویت کند و درنتیجه خطر ابتلا به بیماری دیابت نوع ۲ را هم کاهش بدهد. شما می‌توانید با مصرف کوینوا، از فواید دیگری هم بهره‌مند شوید: تنظیم دمای بدن، سم‌زدایی، تولید انرژی، شکل‌گیری استخوان‌ها و دندان‌های سالم، انتقال امواج عصبی.

کوینوا؛ منبع سرشار از ریبوفلاوین

ریبوفلاوین یا ویتامین B۲، متابولیسم انرژی را در مغز و سلول‌های عضلانی ارتقا می‌دهد و به همین دلیل، انرژی مطلوب و قابل توجهی در سلول‌ها تولید می‌کند. خوش‌بختانه، مصرف کوینوا می‌تواند ریبوفلاوین مورد نیاز بدن را تامین کند.

کوینوا؛ منبع سرشار از منگنز

منگنز، نوعی آنتی‌اکسیدان است که از شکل‌گیری آسیب‌های میتوکندری درحین تولید انرژی جلوگیری می‌کند و البته ویژگی‌های دیگری هم دارد. درواقع، منگنز از این توانایی برخوردار است که از سلول‌های قرمز خون و انواع سلول‌های دیگر در مقابل صدمات ناشی از رادیکال‌های آزاد محافظت کند. 

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=12832

افزودن نظر