شستن زیاد دست‌ها شایع‌ترین علت شکنندگی ناخن‌هاست/ مصاحبه اختصاصی «سلامتیسم» با دکتر حسین طباطبایی، متخصص پوست و استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران
۲۶ مهر ۱۳۹۶

شستن زیاد دست‌ها شایع‌ترین علت شکنندگی ناخن‌هاست/ مصاحبه اختصاصی «سلامتیسم» با دکتر حسین طباطبایی، متخصص پوست و استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران

شستشوی زیاد دست‌ها با آب و مواد شوینده شایع‌ترین علت خشکی و شکنندگی ناخن‌هاست. مصرف زیاد و مداوم شوینده‌ها باعث می‌شود مواد قلیایی موجود در آنها چربی پوست و چربی ناخن را که کراتین نام دارد، به مرور زمان از بین ببرد.


عوامل متعددی در شکنندگی ناخن‌ها به‌خصوص ناخن‌های دست دخالت دارند. این عوامل به دو گروه عوامل درونی و بیرونی تقسیم می‌شوند. در میان عوامل درونی علاوه بر بیماری‌های داخلی می‌توان به عفونت‌ها، ضایعات قارچی، بیماری پسوریازیس و... اشاره کرد.

در گروه عوامل بیرونی، شستشوی زیاد دست‌ها با آب و مواد شوینده شایع‌ترین علت خشکی و شکنندگی ناخن‌هاست. مصرف زیاد و مداوم شوینده‌ها باعث می‌شود مواد قلیایی موجود در آنها چربی پوست و چربی ناخن را که کراتین نام دارد، به مرور زمان از بین ببرد. در نتیجه افرادی که فاصله زمانی استفاده از شوینده‌ها در آنها کمتر از ۴-۳ ساعت است و از دستکش استفاده نمی‌کنند بیشتر دچار خشکی پوست و تردی و شکنندگی ناخن می‌شوند.

توجه داشته باشید نرمی ناخن با شکنندگی ناخن تفاوت دارد و افرادی که از نرمی ناخن‌هایشان شکایت می‌کنند اغلب مشکل تغذیه‌ای دارند. به این ترتیب که یا از رژیم‌های خودسرانه لاغری پیروی می‌کنند یا بیمار هستند یا رژیم غذایی مکفی و مناسبی ندارند و املاح معدنی همچون کلسیم، فسفر و آهن به اندازه کافی به بدنشان نمی‌رسد. درنتیجه به‌دلیل کمبود املاح دچار نرمی و نازکی ناخن می‌شوند.

عامل دیگر موثر در شکنندگی ناخن‌ها استفاده زیاد از استون و پاک‌کننده‌های لاک ناخن است. البته خود لاک در صورتی که استاندارد و بهداشتی باشد صدمه‌ای به ناخن‌ نمی‌زند و حتی محافظ ناخن‌ها هم هست. تنها ایراد لاک‌ زدن این است که کثیفی زیر لبه ناخن‌ها دیده و تمیز نمی‌شود و از نظر بهداشتی اشکال دارد اما بسیاری از خانم‌ها مرتب لاک خود را با محلول‌های پاک‌کننده یا استون پاک کرده و لاک جدید می‌زنند. استفاده مداوم و پی‌درپی لاک‌ها، استون و محلول‌های پاک‌کننده غیر از تغییر رنگ ناخن‌ها به سمت زردی باعث خشکی و شکنندگی ناخن‌ها می‌شود.

عامل سوم شکنندگی و ترک‌های روی ناخن ضربه زدن مداوم به ناخن‌هاست. این حالت در کسانی که ناخن‌های بلندی دارند و کارهایی مثل حروفچینی، ضربه زدن به صفحه‌کلید، ضربه زدن روی میز و... را انجام می‌دهند معمولا ترک‌هایی ریزی روی ناخن‌هایشان دارند. درنتیجه این صدمات، قسمت‌هایی از ماتریکس ناخن‌، به‌‌طور منظم سلول‌ نمی‌سازند که این مساله منجر به شکنندگی ناخن‌ها از قسمت پایین خواهد شد. با رشد ناخن، ترک‌ها به سمت بالا می‌آیند و نوک ناخن‌ها مرتب دچار شکنندگی می‌شوند. این حالت در ناخن‌های انگشتان شست، سبابه و انگشت وسط بیشتر دیده می‌شود. خانم‌هایی که این مشکل را دارند و زیاد از دست‌هایشان کار می‌کشند باید ناخن‌هایشان را کوتاه نگه دارند تا کمتر آسیب ببینند.

یادتان باشد استفاده از محلول‌های تقویت ناخن که تبلیغات گسترده‌ای در مورد آنها می‌شود یا مالیدن انواع روغن‌های طبیعی به ناخن‌ها هیچ تاثیری در بهبود شکنندگی ناخن‌ها ندارند. بسیاری از افراد بر این باورند که مالیدن این محلول‌ها به ناخن‌ها یا حتی کراتینه کردن موها باعث ضخیم شدن ناخن‌ها یا موها می‌شود. در حالی که این مواد فقط روی موها و ناخن‌ها می‌نشینند و به داخل مو یا ناخن نفوذ نمی‌کنند بنابراین با چند بار حمام کردن موها یا شستن دست‌ها این مواد پاک می‌شوند و دوباره موها و ناخن‌ها به وضعیت قبل خود برمی‌گردند. بهترین کار برای مراقبت‌ از ناخن‌ها استفاده از دستکش مناسب و تماس کمتر با شوینده‌ها، کوتاه نگه داشتن آنها، داشتن رژیم غذایی مناسب و خشک کردن مناسب دست‌ها بعد از تماس طولانی‌مدت با آب است. چنانچه دیدید با انجام این کارها مشکل شکنندگی ناخن‌هایتان حل نشد یا ناخن‌ها دچار خطوط عرضی یا طولی شدند هرچه سریع‌تر برای بررسی علت و درمان آن به پزشک متخصص پوست مراجعه کنید.

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=12829

افزودن نظر