«نباید»های تغذیه برای کودکان!/ درحال حرکت به کودک غذا ندهید

«نباید»های تغذیه برای کودکان!/ درحال حرکت به کودک غذا ندهید

اگر فرزندتان گاه و بی‌گاه از شما چیزی برای خوردن یا نوشیدن بخواهد و شما هم سریعا خواسته او را برآورده کنید، نشاندن او پای سفره یا دور میز برای خوردن وعده‌های غذایی اصلی به یک چالش اساسی و آزاردهنده تبدیل خواهد شد.


دکتر دوریس فردریکس (متخصص تغذیه) می‌گوید که غذاهای جدیدی که کمتر مورد علاقه کودک هستند، باید در کنار غذاهای مورد علاقه او قرار بگیرند. با این‌حال، طبیعی است که کودک فقط یک یا دو بخش از غذای خودش را بخورد، نه همه غذاهای درون بشقاب. به‌گفته این متخصص، تردیدی نیست که آماده‌سازی غذاهایی که توسط کودک خورده نخواهند شد، واقعا خسته‌کننده است، اما والدین نباید زود خسته و تسلیم شوند.

نباید: درحال حرکت به کودک غذا بدهید

اگر فرزندتان گاه و بی‌گاه از شما چیزی برای خوردن یا نوشیدن بخواهد و شما هم سریعا خواسته او را برآورده کنید، نشاندن او پای سفره یا دور میز برای خوردن وعده‌های غذایی اصلی به یک چالش اساسی و آزاردهنده تبدیل خواهد شد. دادن آب به کودک در موقعیت‌های مختلف اصلا اشکالی ندارد، اما این وعده‌های غذایی باید زمان‌بندی مشخصی داشته باشند: صبحانه، میان‌وعده بین صبح تا ظهر، ناهار، میان‌وعده عصر، شام و میان‌وعده قبل از خوابیدن. معده کودکان اساسا کوچک است و درنتیجه آنان بین وعده‌های غذایی اصلی به میان‌وعده‌ها برای رفع گرسنگی نیاز دارند.

نباید: فرزندتان را به خوردن یا امتحان کردن غذا مجبور کنید

کودکان ذاتا در مقابل اجبار و زور مقاومت می‌کنند و مذاکره با آنان برای رفع این مشکل فقط هر دوی شما را عذاب می‌دهد. دکتر الین ساتر (متخصص تغذیه کودکان) می‌گوید که کودکان می‌خواهند غذا بخورند تا از این کار لذت ببرند، نه این‌که به‌خاطر خوردن غذا آزار ببینند و تحت فشار قرار بگیرند. اگر فضای خانه طوری فراهم شود که کودک بتواند به‌راحتی سر میز غذا بیاید و یکی از گزینه‌های موجود را انتخاب کند، رفته‌رفته دامنه انتخاب‌های خودش را گسترش خواهد داد و مواد غذایی بیشتر و جدیدتری را امتحان خواهد کرد. اگر با ترس و اضطراب با غذاها مواجه شود، هیچ وقت این نکات مهم را یاد نخواهد گرفت.

نباید: دسرها را بدون محدودیت به کودک بدهید

برخلاف بسیاری از غذاها، دسرها باید به یک وعده مصرفی در هر وعده غذایی محدود شوند. دکتر ساتر می‌گوید که دسرها ذاتا بیشتر از مواد غذایی دیگری مانند سبزی‌ها، توجه و علاقه کودکان را جلب می‌کنند و درنتیجه اولویت غیرعادی و نادرستی را در ذهن آنان به خود اختصاص می‌دهند. این روند می‌تواند کودکان را نسبت به غذاهای دیگر بدبین و نسبت به مصرف همیشگی دسرها متمایل کند. پس اگر تصمیم گرفتید که دسر سِرو کنید، حتما آن را در کنار غذاهای دیگر قرار بدهید. به‌علاوه، به کودک بگویید که می‌تواند دسر را هر زمان که می‌خواهد بخورد، ‌اما فقط یک وعده مصرفی از دسر در اختیار او قرار دارد و در صورت تمام شدن دسر دیگر نمی‌تواند مقدار بیشتری از آن را درخواست کند.

نباید: غذاهای جایگزین و فوری آماده کنید

محققان دانشگاه تنسی می‌گویند که ۷۰ درصد از مادران دارای فرزند ۱۶ ماهه، در صورت عدم تمایل کودک به خوردن غذای آماده‌شده، سریعا غذاهای جایگزین و فوری را برای آنان آماده می‌کنند. با این‌حال، متخصصان تاکید می‌کنند که تهیه وعده غذایی جایگزین نه‌تنها کمکی به والدین و کودک نمی‌کند، بلکه اثرات مخربی هم دارد. این کار به‌مرور زمان، کودک را به‌سمت رد کردن غذاهای جدید و عدم استفاده از بسیاری غذاها سوق می‌دهد. به‌علاوه، والدین را مجبور می‌کند که دائما درحال آماده کردن غذاهای جداگانه باشند. 

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=12821

افزودن نظر