من می‌خواهم وزنم را کم کنم، اما نتیجه نمی‌گیرم؛ چرا؟!
۲۵ مهر ۱۳۹۶

من می‌خواهم وزنم را کم کنم، اما نتیجه نمی‌گیرم؛ چرا؟!

برای کاهش دادن کالری مصرفی روزانه، باید یک برنامه غذایی متعادل داشته باشید که حاوی مواد غذایی کامل و طبیعی مانند محصولات لبنی بدون چربی، میوه‌ها، سبزی‌ها، پروتئین‌های بدون چربی و غلات سبوس‌دار باشد.


موفق نشدن در روند کاهش وزن، یکی از اتفاقات شایع در میان افراد مختلف است. درواقع، روند کاهش وزن آهسته پیش می‌رود و تقریبا هرگز هم آسان نیست، و این ویژگی‌ها زمانی بیشتر به چشم می‌آیند که تاکتیک‌های مورد استفاده اصلا به نتیجه نرسند. حقیقت این است که کاهش وزن واقعی و پایدار هیچ‌وقت سریع و راحت اتفاق نمی‌افتد، چون به زمان طولانی و تغییرات مثبت در سبک زندگی برای حفظ وزن جدید نیاز دارد. بنابراین، همیشه به خودتان یادآوری کنید که رژیم‌های موقتی و بیهوده، اعمال محدودیت‌های شدید در کالری‌های دریافتی و برنامه‌های غذایی نامتعادل، هرگز به نتیجه نخواهند رسید.

اهمیت کاهش وزن

پیش از هر چیز باید بدانید که کاهش وزن فقط برای داشتن بدن متناسب نیست، بلکه سلامتی انسان‌ها را ارتقا می‌دهد. محققان می‌گویند که کاهش وزن براساس رژیم غذایی متعادل و کم‌کالری (نه بیش از حد محدود)، خطر ابتلا به بیماری دیابت، سرطان، سنگ کلیه، پوکی استخوان، کلسترول خون بالا، بیماری‌های قلبی و... را کاهش می‌دهد. به‌علاوه، ورزش منظم با هدف کاهش وزن به ارتقای خلق‌وخو، تقویت سطح انرژی و خواب بهتر منجر می‌شود.

استراتژی

طبق دستورالعمل‌های بسیاری از نهادها و سازمان‌های معتبر مانند National Institutes of Health، تنها راه سالم و بی‌خطر برای کاهش وزن و حفظ وزن جدید، پیروی از برنامه‌ای است که شامل سوزاندن کالری‌های مصرفی روزانه از طریق ورزش کردن باشد و طبق یک رژیم غذایی کم‌کالری ولی متعادل پیش برود. رژیم‌های موقتی و بیهوده (fad diets) و برنامه‌های غذایی نامتعادل شاید در کوتاه‌مدت به کاهش وزن منجر شوند، اما این کار را با دفع غیراستاندارد مایعات بدن انجام می‌دهند که نه سالم است و نه پایدار.

راهنماها

برای کاهش دادن کالری مصرفی روزانه، باید یک برنامه غذایی متعادل داشته باشید که حاوی مواد غذایی کامل و طبیعی مانند محصولات لبنی بدون چربی، میوه‌ها، سبزی‌ها، پروتئین‌های بدون چربی و غلات سبوس‌دار باشد. فیبر، پروتئین بدون چربی و کربوهیدرات‌های پیچیده، سه ماده مغذی مهم هستند که می‌توانند به حفظ سیری و کاهش کالری‌های مصرفی کمک کنند. متخصصان توصیه می‌کنند که برای کاهش وزن، ۵ یا ۶ روز در هفته حداقل ۴۵ دقیقه ورزش کنید. تمرین‌های ورزشی قدرتی، ورزش‌های هوازی و تمرین‌های تقویت‌کننده انعطاف‌پذیری بدن باید در برنامه شما قرار بگیرند.

چارچوب زمانی

اگر شما هیچ کدام از برنامه‌های کاهش وزن را بیشتر از چند هفته دنبال نکنید، طبیعی است که به نتیجه مثبت نخواهید رسید و واقعا هم نباید توقع چنین چیزی را داشته باشید. کاهش وزن صحیح و استاندارد، همیشه به‌آرامی کسب می‌شود و حتی ممکن است که در اویل کار اصلا به چشم نیاید. طبق گزارش مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های آمریکا (USCDC)، کاهش وزن سریع و ناگهانی اصلا پایدار نیست. بنابراین، نتیجه برنامه کاهش وزن را هر یک یا دو ماه بررسی کنید و انتظار نداشته باشید که در عرض چند روز همه‌چیز از ریشه تغییر کند.

ملاحظات

عوامل دیگری که باید در روند کاهش وزن جدی گرفته شوند، عبارت‌اند از تیپ شخصیتی، سبک زندگی، بودجه مالی و اولویت‌های شخصی. اگر شما از نظر شخصیتی کاملا اجتماعی هستید، پس حتما به کلاس‌های ورزشی بروید. اگر شخصیت رقابت‌گر دارید، اهداف خاصی را برای خودتان تعیین کنید و راه‌های مشخصی را هم برای دستیابی به آن‌ها در نظر بگیرید. درنهایت هم این‌که اگر برنامه کاهش وزن صحیح را برای بیشتر از یک ماه پیگیری کردید و به هیچ نتیجه‌ای نرسیدید، حتما درباره این موضوع با پزشک صحبت کنید. پزشکان متخصص می‌توانند مشاوره‌های شخصی و برنامه‌های جایگزین مطلوبی را در راستای پیشرفت بهتر به شما ارائه بدهند. 

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=12820

افزودن نظر