روش‌های سالم‌سازی تغذیه کودکان

روش‌های سالم‌سازی تغذیه کودکان

اگر امروز کتابی درباره گوجه‌فرنگی و رنگ‌های خاص آن برای کودک خواندید، حتما در وعده پیش رو از گوجه‌فرنگی برای تهیه غذا استفاده کنید و در این روند هم از کودک کمک بگیرید. 


دکتر الین ساتر (متخصص تغذیه کودکان) می‌گوید که اگر می‌خواهید فرزندتان بهتر غذا بخورد، کلید موفقیت شما قطعا این نیست که کودک را به خوردن غذا مجبور کنید. به‌گفته این متخصص، والدین باید مشخص کنند که چه مقدار غذا را در چه وقتی و در چه جایی به کودک بدهند، و کودکان هم مشخص کنند که می‌خواهند چه‌قدر غذا بخورند. کودکان معمولا باید هر غذا را بین ۱۵ تا ۲۰ بار امتحان کنند تا به آن علاقه‌مند شوند. به‌علاوه، تمایل کودکان به لمس کردن غذا، تماشای خورده شدن غذا توسط دیگران و حتی جویدن و بیرون ریختن آن کاملا طبیعی است. در میان انواع مواد غذایی نیز، خوردن سبزی‌ها معمولا برای بعضی از کودکان به چالش اساسی‌ای تبدیل می‌شود. پس اگر کودک به خوردن سبزی علاقه نشان نمی‌دهد، اصلا ناامید نشوید.

باید: غذا خوردن دسته‌جمعی و خانوادگی را در اولویت قرار بدهید

محققان دانشگاه ایلینوی در یکی از مطالعات‌شان متوجه شده‌اند که اگر کودکان ۵ بار در هفته یا بیشتر، همراه با اعضای خانواده غذا بخورند، بیشتر به خوردن میوه‌ها و سبزی‌ها تمایل پیدا می‌کنند و شانس مواجه شدن آن‌ها با مشکلات تغذیه‌ای نیز ۲۵ درصد کمتر می‌شود. در ضمن، اگر تعداد وعده‌های غذایی خانوادگی فقط ۳ بار در هفته هم باشد، شانس مبتلا شدن کودکان به اختلال‌های تغذیه‌ای و اضافه‌وزن کاهش می‌یابد. وقتی که کودک، لذت بردن اعضای خانواده از یک غذا را از نزدیک مشاهده می‌کند، ذاتا به خوردن آن غذا متمایل می‌شود. پس اگر کودک اصرار کرد که گرسنه نیست، از او بخواهید که حداقل چند دقیقه در جمع خانوادگی بنشیند و غذا خوردن دیگران را تماشا کند.

باید: اجازه بدهید که کودک در غذا خوردن به امور خودش رسیدگی کند

به‌جای این‌که همه امور مربوط به غذا خوردن را برای کودک انجام بدهید و خودتان هم غذای او را انتخاب کنید، اجازه بدهید که کودک خودش به این امور رسیدگی کند. برای این کار باید یک کاسه یا بشقاب به او بدهید و بگذارید تا خودش این کارها را انجام بدهد. در ضمن، این انتظار و توقع از کودکان که دقیقا بدانند برای سیر شدن به چه‌قدر غذا نیاز دارند، کاملا اشتباه است. درخواست کردن از کودک برای خوردن همه غذای درون ظرفش یا مجبور کردن او به این کار، به کودک یاد می‌دهد که احساسات مربوط به گرسنگی و سیری را سرکوب کند و آن‌ها را نادیده بگیرد.

باید: اجازه بدهید که کودک قبل از مواجهه با غذا روی میز یا سفره، با مواد غذایی آشنا شود

کودک باید قبل از دیدن غذاهای کاملا آماده برای خوردن، با مواد غذایی آشنایی پیدا کند. بردن کودک به فروشگاه‌های غذایی و انتخاب کردن میوه‌هایی که تا حالا امتحان نکرده است، یکی از ترفندهای مناسب برای ترغیب کردن او به مواجهه با تجربه‌های جدید محسوب می‌شود. کمک گرفتن از کودک در روند آماده‌سازی غذاها نیز باید در برنامه روزانه خانوادگی قرار بگیرد.

دکتر دوریس فردریکس (متخصص تغذیه) می‌گوید که خواندن کتاب‌های ساده درباره پرورش مواد غذایی همراه با کودکان واقعا یکی از بهترین شیوه‌ها برای آشنا کردن کودکان با مواد غذایی است. برای مثال، اگر امروز کتابی درباره گوجه‌فرنگی و رنگ‌های خاص آن برای کودک خواندید، حتما در وعده پیش رو از گوجه‌فرنگی برای تهیه غذا استفاده کنید و در این روند هم از کودک کمک بگیرید. 

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=12812

افزودن نظر