ورزش کنید تا شاد و آرام باشید/ به بهانه روز جهانی تربیت بدنی
۲۴ مهر ۱۳۹۶

ورزش کنید تا شاد و آرام باشید/ به بهانه روز جهانی تربیت بدنی

مطالعات متعددی نشان داده‌اند که ورزش، خلق‌وخو را ارتقا می‌دهد و احساس افسردگی، اضطراب و استرس را هم کم می‌کند. ورزش کردن، تغییراتی را هم در قسمت‌های مختلف مغز به‌وجود می‌آورد که در تنظیم استرس و اضطراب موثر هستند.


ورزش کردن یعنی هر حرکتی که عضله‌های شما را به کار بگیرد و بدن را به سوزاندن کالری‌ها وادار کند. خوش‌بختانه، فعالیت‌های بدنی مختلفی در گروه فعالیت‌های ورزشی قرار می‌گیرند، مانند شنا کردن، دویدن، پیاده‌روی و... . دانشمندان نیز اثبات کرده‌اند که ورزش دارای فواید مختلفی از نظر جسمی و روانی است و حتی می‌تواند به افزایش طول عُمر کمک کند. در این مطلب با مهم‌ترین فواید ورزش برای بدن و مغز آشنا می‌شویم.

ورزش می‌تواند شما را شادتر کند

مطالعات متعددی نشان داده‌اند که ورزش، خلق‌وخو را ارتقا می‌دهد و احساس افسردگی، اضطراب و استرس را هم کم می‌کند. ورزش کردن، تغییراتی را هم در قسمت‌های مختلف مغز به‌وجود می‌آورد که در تنظیم استرس و اضطراب موثر هستند. به‌علاوه می‌تواند حساسیت مغز نسبت به هورمون‌های سروتونین و نوراپی‌نفرین را افزایش بدهد که درنتیجه به کاهش احساس افسردگی منجر می‌شود.

محققان می‌گویند که ورزش کردن می‌تواند ترشح اندورفین را هم بیشتر کند که به‌عنوان ایجادکننده احساسات مثبت و کاهش‌دهنده ادراک نسبت به دردها شناخته می‌شوند. توجه داشته باشید که ورزش برای کاهش علائم اختلال اضطرابی در افراد مبتلا به این بیماری واقعا مفید است، چون حواس آنان را از مشکلات‌شان پرت می‌کند.

ورزش می‌تواند به کاهش وزن کمک کند

بعضی از مطالعات نشان داده‌اند که عدم فعالیت بدنی، از عوامل خطر اصلی در ابتلا به اضافه‌وزن و چاقی است. فراموش نکنید که رژیم گرفتن زمانی می‌تواند موثر باشد که ورزش را به برنامه روزانه خودتان اضافه کنید، چون نرخ متابولیک بدن به‌علت کاهش کالری دریافتی در دوره رژیم کاهش می‌یابد و دقیقا ورزش می‌تواند سرعت متابولیسم بدن را دوباره بالا ببرد.

نکته دیگر این‌که ترکیب کردن ورزش‌های هوازی با ورزش‌های مقاومتی می‌تواند کاهش چربی را به حداکثر برساند و توده‌های عضلانی بدن را به‌خوبی حفظ کند. این دو ویژگی واقعا برای حفظ وزن کاهش‌یافته مهم هستند.

ورزش برای عضله‌ها و استخوان‌ها مفید است

یکی از نقش‌های حیاتی و مهم ورزش کردن در زندگی شما، کمک به ساختن عضله‌ها و استخوان‌های سالم و محکم و همچنین حفظ آن‌ها است. فعالیت بدنی مناسب مانند کار کردن با وزنه‌ها، در صورت همراه شدن با افزایش مصرف پروتئین غذایی و سالم، می‌تواند ساخت عضله‌ها را تقویت کند. دلیلش هم این است که ورزش به ترشح هورمون‌هایی کمک می‌کند که توانایی عضله‌ها برای جذب اسیدهای آمینه را افزایش می‌دهد.

افزایش سن اساسا با کاهش توده‌های عضلانی و تضعیف عملکرد آن‌ها همراه است و این روند می‌تواند به آسیب‌ها و ناتوانایی‌های مختلفی منجر شود. با این‌حال، فعالیت بدنی منظم در قالب ورزش‌های مناسب و استاندارد از کاهش توده‌های عضلانی جلوگیری می‌کند و قوای بدنی را در سنین بالاتر در سطح مطلوبی نگه می‌دارد.

ورزش می‌تواند خطر ابتلا به بیماری‌های مزمن را کاهش بدهد

محققان می‌گویند که فقدان فعالیت بدنی مناسب در زندگی انسان‌ها، علت اصلی ابتلا به بیماری‌های مزمن است. با این‌حال، ورزش منظم با ارتقای حساسیت به انسولین، افزایش توان قلبی-عروقی، تقویت تناسب اندام، کاهش فشار خون و کاهش چربی خون همراه می‌شود. این درحالی است که ورزش نکردن، حتی برای یک دوره کوتاه، می‌تواند به افزایش قابل توجه چربی شکمی منجر شود که به‌نوبه خود خطر ابتلا به بیماری دیابت نوع ۲، بیماری‌های قلبی و مواجهه با مرگ زودرس را افزایش می‌دهد. 

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=12811

پیشنهاد سلامتیسم

افزودن نظر