تفاوت بیماری‌های روده‌ای در خانم‌ها و آقایان
۲۴ مهر ۱۳۹۶

تفاوت بیماری‌های روده‌ای در خانم‌ها و آقایان

علائمی مانند نفخ، درد شکمی و اسهال معمولا ممکن است در دوره قاعدگی بدتر شوند. این اتفاق می‌تواند به‌علت افزایش سطح پروستاگلاندین در دوره قاعدگی رخ بدهد. پروستاگلاندین‌ها، عناصر شبه‌هورمونی‌ای موثر در التهاب و درد هستند که بدن را به انقباض عضله‌های رحم وادار می‌کنند.


آیا سلامتی روده‌ها نیز یکی از مسائلی است که از جنسیت افراد تاثیر می‌پذیرد؟ شاید این سوال عمیقا برای شما عجیب به نظر برسد، اما واقعا تفاوت‌های کلیدی و مهمی بین جنسیت‌ها وجود دارند که روی مشکلات گوارشی و مسائل مربوط به سلامتی روده‌ها تاثیر می‌گذارند. مجموعه روبه‌افزایشی از مطالعات اخیر نشان داده‌اند که مردان و زنان از نظر سلامتی روده‌ها دارای نیازهای متفاوتی هستند.

شانس مبتلا شدن زنان به سندرم روده تحریک‌پذیر بیشتر است

سندرم روده تحریک‌پذیر (IBS)، یکی از بیماری‌های شایع در جهان است و حدود ۱۲ میلیون نفر از مردم بریتانیا نیز به این بیماری مبتلا هستند. به‌گفته دکتر آدام فارمر (مشاور موسسه The IBS Network)، نرخ ابتلا به IBS در زنان بین ۱.۵ تا ۳ برابر بالاتر از مردان است. این محقق می‌گوید: «به‌طور کلی از منظر بین‌المللی، شیوع IBS در میان زنان حدودا ۶۷ درصد بیشتر از مردان است، اگرچه بعضی از تفاوت‌های جغرافیایی مهم نیز در این زمینه تاثیرگذار هستند».

هورمون‌ها دارای نقش مهمی هستند

چه زنان واقعا مستعد ابتلا به IBS باشند و چه اساسا آنان بعد از مواجهه با مشکلات گوارشی بیشتر از مردان به پزشک مراجعه کنند، در این مساله تردیدی نیست که چرخه قاعدگی واقعا نقش مهمی در این زمینه ایفا می‌کند.

در فاز لوتئال (زمان پس از تخمک‌گذاری)، ممکن است که زنان با تحرکات ضعیف‌تر در روده مواجه شوند و درنتیجه مشکلاتی مانند یبوست و نفخ را تجربه کنند. بنابراین، بدترین قسمت از چرخه IBS برای افراد مبتلا به این بیماری، دقیقا خود چرخه قاعدگی است.

دکتر فارمر می‌گوید: «علائمی مانند نفخ، درد شکمی و اسهال معمولا ممکن است در دوره قاعدگی بدتر شوند. این اتفاق می‌تواند به‌علت افزایش سطح پروستاگلاندین در دوره قاعدگی رخ بدهد. پروستاگلاندین‌ها، عناصر شبه‌هورمونی‌ای موثر در التهاب و درد هستند که بدن را به انقباض عضله‌های رحم وادار می‌کنند».

هورمون دیگری که می‌تواند بر روده‌ها تاثیر بگذارد، تستوسترون است. از آن‌جایی که سطح بالایی از تستوسترون در بدن مردان وجود دارد، آنان ذاتا از دیواره شکمی قوی‌تر و بهتری برخوردار هستند و همین ویژگی در مردان مساوی است با کاهش خطر ابتلا به نفخ.

مردان و زنان دارای روده‌های متفاوتی هستند

به‌طور میانگین، کولون زنان حدودا ۱۰ سانتی‌متر بلندتر از کولون مردان است و پیچ‌خوردگی‌ها و گره‌های بیشتری هم دارد. همچنین، کولون زنان با توجه به ساختار بدن زنانه مجبور می‌شود که برای تصاحب کردن فضای مورد نیازش در لگن با اندام‌های تولید مثلی دیگر رقابت کند. طبق گفته دکتر روبین کاتنیک (متخصص گوارش)، همین ویژگی‌ها هستند که خطر مواجهه با بسیاری از علائم گوارشی را در زنان افزایش می‌دهند.

جنسیت می‌تواند بر نحوه واکنش روده‌ها نسبت به استرس تاثیر بگذارد

اگر اصطلاح «محور روده-مغز» را شنیده باشید، احتمالا می‌دانید که نقش روده‌ها فقط به گوارش محدود نمی‌شود و بسیار فراتر از آن است. درواقع، سلامت روده‌ها و سلامت روان واقعا به همدیگر مربط هستند و ماهیت این رابطه نیز می‌تواند در مردان و زنان متفاوت باشد.

دکتر فارمر درباره این موضوع مهم می‌گوید: «تفاوت‌های جنسیتی روی نحوه واکنش روده‌ها نسبت به استرس، از دو طریق تاثیر می‌گذارند: سیستم عصبی خودکار و محور هیپوتالاموس-هیپوفیز-غدد آدرنال. درواقع، این سیستم‌ها می‌توانند بر حساسیت روده تاثیر بگذارند. یکی از مفهوم‌های مهم در این زمینه «میکروژندروم» (microgenderome) است که با تاثیرات بالقوه هورمون‌های جنسی بر روند تنظیم میکروبیوم روده ارتباط دارد». 

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=12810

افزودن نظر