کارهایی که می‌توانید برای ارتقای سلامت روان خودتان انجام بدهید/ به بهانه هفته ملی سلامت روان
۲۴ مهر ۱۳۹۶

کارهایی که می‌توانید برای ارتقای سلامت روان خودتان انجام بدهید/ به بهانه هفته ملی سلامت روان

افرادی که روابط خانوادگی قوی‌تر و ارتباطات اجتماعی مطلوب‌تری دارند، عموما نسبت به افرادی که فاقد روابط خانوادگی و اجتماعی مناسب هستند، از سلامت روانی بهتری برخوردار می‌شوند و سالم‌تر زندگی می‌کنند.


هر فردی باید با خودش مهربان باشد، به خودش احترام بگذارد و همچنین از عیب‌جویی درونی نسبت به خودش پرهیز کند. وقت گذاشتن برای سرگرمی‌ها، تفریح‌ها، پروژه‌های مورد علاقه و امور مهم نیز برای زندگی هر فردی لازم است. کارهای روزانه‌ای مانند حل کردن جدول، باغبانی کردن، یادگیری یک ساز موسیقی یا یادگیری یک زبان جدید، همگی در رده رفتارهایی قرار می‌گیرند که ارزش قائل شدن فرد به خودش را اثبات می‌کنند. در ادامه، با سایر فعالیت‌هایی که می‌توانند به حفظ و ارتقا سلامت روان کمک کنند، آشنا می‌شویم.

از بدن خودتان مراقبت کنید

مراقبت کردن از بدن، یکی از کارهای مهمی است که می‌تواند به ارتقای سلامت روانی هر فردی کمک کند. بنابراین، مطمئن شوید که همه این اصول مربوط به مراقبت از بدن را در زندگی‌تان رعایت می‌کنید:

-        تغذیه سالم، استاندارد و مغذی

-        پرهیز از سیگار کشیدن

-        نوشیدن مقدار زیادی آب در طول هر روز

-        ورزش کردن که به کاهش افسردگی و اضطراب کمک می‌کند و خلق‌وخو را هم بهبود می‌بخشد

-        خوابیدن به‌اندازه کافی؛ محققان باور دارند که کمبود خواب، نرخ ابتلا به افسردگی را در جوانان و دانشجویان افزایش می‌دهد.

با افراد مثبت و مطلوب معاشرت کنید

افرادی که روابط خانوادگی قوی‌تر و ارتباطات اجتماعی مطلوب‌تری دارند، عموما نسبت به افرادی که فاقد روابط خانوادگی و اجتماعی مناسب هستند، از سلامت روانی بهتری برخوردار می‌شوند و سالم‌تر زندگی می‌کنند. بنابراین، هر فردی باید بخشی از وقتش را به معاشرت با اعضای خانواده و دوستان مطلوب اختصاص بدهد. آشنا شدن با افراد جدید در باشگاه‌های ورزشی، کلاس‌های هنری و... هم یکی از راه‌های معاشرت با انسان‌های دیگر است.

بخشنده باشید

بخشی از وقت و انرژی خودتان را داوطلبانه به کمک کردن به دیگران اختصاص بدهید. کمک کردن به دیگران، یکی از اموری است که احساس خوبی به انسان می‌دهد و البته شیوه مناسبی هم برای آشنا شدن و معاشرت کردن با دیگران محسوب می‌شود.

مقابله با استرس را یاد بگیرید

بخواهید یا نخواهید، استرس همیشه بخشی از زندگی بشری است. بنابراین، هر فردی باید مهارت‌های مقابله‌ای مناسب را برای مقابله با استرس یاد بگیرد. ورزش کردن، پیاده‌روی در طبیعت، خواندن کتاب و مجله، یوگا، مدیتیشن و...، همگی راه‌های مناسبی برای مقابله با استرس محسوب می‌شوند. همچنین، لبخند زدن و شوخ‌طبع بودن را هم فراموش نکنید. مطالعات مختلفی نشان داده‌اند که خندیدن می‌تواند سیستم ایمنی بدن را تقویت کند، درد را تسکین دهد، بدن را آرام کند و استرس را هم کمتر کند.

هدف‌های واقع‌بینانه برای خودتان تعیین کنید

هر فردی باید بداند که دقیقا چه اهدافی را از منظرهای تحصیلی، حرفه‌ای یا شغلی و شخصی دنبال می‌کند و مراحل مورد نیاز برای تحقق هدف‌های خودش را تعیین کند. به یاد داشته باشید که برنامه‌ریزی بیش از حد و غیرعادی و داشتن اهداف عجیب‌وغریب نمی‌تواند راهبرد مناسبی برای زندگی باشد.

با یکنواختی در زندگی مقابله کنید

اگرچه داشتن برنامه روتین هم کارآمدی ما و هم احساس امنیت را در ما افزایش می‌دهد، اما تغییر دادن بخش‌هایی از برنامه روتین برای مقابله با یکنواختی در زندگی لازم است. رفتن به رستوران‌های جدید، برنامه‌ریزی برای سفر در تعطیلات، پیاده‌روی در پارک و کارهایی مانند این‌ها، همگی می‌توانند چرخه یکنواختی را در زندگی بشکنند.

در مواقع لازم از دیگران کمک بخواهید

کمک خواستن از دیگران، نشانه قدرت است و نه نشانه ضعف. به‌علاوه، باید به خاطر بسپارید که درمان همیشه موثر است. افرادی که این نکات را جدی می‌گیرند و از خودشان مراقبت می‌کنند، می‌توانند سریع‌تر از بیماری‌های روان‌شناختی عبور کنند. 

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=12809

افزودن نظر