هر آنچه که باید درباره جوش‌های سر‌سیاه بدانید
۲۳ مهر ۱۳۹۶

هر آنچه که باید درباره جوش‌های سر‌سیاه بدانید

محصولاتی که باعث بسته شدن منافذ پوستی شما می‌شوند یکی از دلایل اصلی در ایجاد جوش‌های سرسیاه هستند به جای مصرف آن‌ها بهتر است از محصولات فاقد روغن استفاده کنید.


این دانه‌های ریز و کوچکی که همیشه بر روی ناحیه T صورت (پیشانی، بینی و چانه) قابل مشاهده هستند وجودشان غیر قابل چشم‌پوشی و نادیده‌ گرفتن است. حتی اگر شما دائما در حال پاکسازی پوست‌تان با گران‌ترین و بهترین پاک‌کننده‌های پوستی  باشید باز هم قادر نخواهید بود برای همیشه از شر این جوش‌های مزاحم با ظاهر ناخوشایند‌شان نجات پیدا کنید. هر چقدر محکم ‌ پوست‌تان را فشار دهید، از بخور استفاده کنید و لایه برداری و اسکراب کنید باز هم این جوش‌های مزاحم از بین رفتنی نیستند و باقی می‌مانند. اما واقعا علت ایجاد این جوش‌های سرسیاه چیست؟ آیا می‌توان برای همیشه از شر آن‌ها نجات پیدا کرد؟ و اگر این‌ کار ممکن هم باشد چه راهی برای جلوگیری از برگشت دوباره آن‌ها وجود دارد؟

جوش سر‌سیاه چیست؟

جوش‌های سرسیاه به شکل نقطه‌ها و ذرات ریزی روی پوست صورت ما اغلب روی بینی، پیشانی و سایر نواحی پوست صورت دیده می‌شوند و اگرچه با دیگر جوش‌های روی صورت فرق دارند ولی در دسته جوش‌ها قرار می‌گیرند. جوش‌های صورت به طور کلی به شکل  چربی‌، کورک، بثورات چرکی، برآمدگی و کیست دیده می‌شوند. کومدون‌ها یا همان جوش‌های سرسیاه روی پوست کیسه یا غده‌های ترشحی ریزی هستند که به شکل چربی‌دانه‌های سر‌سیاه روی منافذ باز پوست دیده می‌شوند. رنگ سیاه‌شان در اصل به دلیل اکسیداسیون (عمل ترکیب اکسیژن با جسم دیگری) است.

درمان

شاید فشار دادن این دسته از جوش‌ها وسوسه‌انگیز به نظر برسد اما به دلیل تراوش ماده‌ی روغنی و چسبناک درون آن‌ها انجام  این کار به هیچ وجه توصیه نمی‌شود. مطمئنا فشردن هیچ کدام از جوش‌ها کار صحیح و درستی نیست این عمل می‌تواند موجب التهاب عمیق پوست و ایجاد زخم هم بشود. اگرچه روش‌هایی برای خارج کردن جوش‌های سرسیاه وجود دارد اما باید تنها به دست متخصصین پوست و یا افراد کاملا آموزش دیده انجام پذیرد.

پیشگیری

واضح است که رهایی دائمی از جوش‌های سرسیاه بسیار سخت و مشکل است اما چند نکته قابل توجه برای در نظر گرفتن وجود دارد. پاک‌سازی منظم و مرتب صورت با‌ استفاده از بخار، استفاده از لایه‌بردارهای شیمیایی (اسید مندلیک)، باز‌کردن منافذ پوست، انجام یکبار در هفته عمل لایه‌برداری پوست، استفاده از تمیز‌کننده‌هایی که حاوی اسید سالیسیلیک، بنزوئیل پروکساید (آب اکسیژنه‌هایی که حاوی بنزوئیل برای درمان‌های موضعی هستند) و یا درمان با رتینوئید است.

روش‌های تمیز نگه داشتن روزنه‌ها و یا منافذ پوستی:

صورت‌تان را تمیز نگه دارید

۲ بار در روز با یک پاک‌کننده مناسب صورت‌تان را بشویید. استفاده از محصولاتی که حاوی اسید سالیسیلیک و زینک باشند مناسب‌تر است.

پوست‌تان را لایه‌برداری کنید

انجام این کار به طور هفتگی باعث از بین بردن لایه‌های مرده پوست‌تان می‌شود آن را روشن‌تر می‌کند و از ایجاد جوش‌های سرسیاه جلوگیری می‌کند.

از لوازم آرایشی سنگین و آرایش زیاد کردن دوری کنید

محصولاتی که باعث بسته شدن منافذ پوستی شما می‌شوند یکی از دلایل اصلی در ایجاد جوش‌های سرسیاه هستند به جای مصرف آن‌ها بهتر است از محصولات فاقد روغن استفاده کنید.

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=12797

افزودن نظر