آیا خوردن پنیر پرچرب هم برای سلامتی مفید است؟
۲۳ مهر ۱۳۹۶

آیا خوردن پنیر پرچرب هم برای سلامتی مفید است؟

به غیر از کلسیم بالا و مواد معدنی مفید موجود در پنیرهای چرب، مصرف آن‌ها باعث افزایش میزان ترشح بزاق دهان می‌شود و بدین شکل از اسیدی شدن دهان و پوسیدگی دندان‌ها هم جلوگیری می‌شود.


آیا خوردن پنیر پرچرب هم برای سلامتی مفید است؟! بله؛ پنیر، خوشمزه و سرشار از مواد مغذی است اما مقدار و میزان مصرف آن باید به اندازه و حتی کم باشد. پنیر حاوی مواد غذایی مهمی از جمله کلسیم، پروتئین، ویتامین B۱۲ و زینک است. اما اگر به میزان لازم و صحیح مصرف نشود کالری موجود در آن می‌تواند دردسر‌ساز شود. پنیرهای نرم‌تر یا خامه‌ای نسبت به پنیرهای سخت و سفت مانند پنیر موزارلا و چدار، کالری کمتری دارند. پنیر به میزان زیادی حاوی چربی‌های اشباع شده هم هست که می‌تواند موجب افزایش کلسترول LDL یا همان کلسترول بد شود. در حقیقت پنیر یکی از بزرگ‌ترین منابع چربی‌های اشباع شده در رژیم غذایی ما به شمار می‌آید.

نتیجه بعضی از تحقیقات مشخص کرده است که مقدار چربی‌های اشباع شده موجود در پنیرهای پرچرب آن اندازه هم که انتظار می‌رفت تاثیرات منفی چندانی در میزان افزایش کلسترول LDL نداشته است و ممکن است سایر مواد مغذی موجود در پنیر مثل کلسیم و یا پروتئین باعث تغییر و تبدیل چربی‌های جذب شده از آن ‌شود. وقتی صحبت از چربی به میان می‌آید بعضی از پنیرها نسبت به سایرین میزان چربی کمتری دارند در نتیجه مقدار کالری‌شان هم کم‌تر است. برای مثال استفاده از پنیر موزارلا در مقایسه با پنیر چدار می‌تواند بسیار مفیدتر باشد و مسلما کالری کم‌تری هم داشته باشد. اگرچه صرفه نظر از چربی و کالری پنیرهای چرب مثل پنیر چدار برای سلامت دندان‌ها بسیار مفید هستند.

به غیر از کلسیم بالا و مواد معدنی مفید موجود در پنیرهای چرب، مصرف آن‌ها باعث افزایش میزان ترشح بزاق دهان می‌شود و بدین شکل از اسیدی شدن دهان و پوسیدگی دندان‌ها هم جلوگیری می‌شود. با تمامی این تفاسیر توصیه می‌شود اندازه و میزان مصرف پنیرهای چرب محدود شود تا سطح سدیم بدن هم در اندازه متعادل خود قرار گیرد و نه بیشتر از حد مجاز! پس لذت خوردن پنیر را از دست ندهید اما به خاطر داشته باشید برای حفظ سلامتی‌تان، به اندازه از این ماده خوراکی لذیذ و خوشمزه استفاده کنید.

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=12793

افزودن نظر